Recenzia | Takto má vyzerať prémiový laptop s Windowsom. Huawei Matebook X je prekvapením roka
+ Vynikajúci touchpad
+ Kvalitné spracovanie
+ Nádherný dotykový 3K displej
+ Pri bežnej práci takmer nepočuť ventilátor
+ Rýchle nabíjanie
+ Ekosystém Huawei a Huawei Share
- Pri záťaži hlučný ventilátor a vyššie teploty
- Príplatok za prémiovosť
- Klávesnica si vyžaduje zvyk
Huawei je s určitosťou jedným z najskloňovanejších pojmov technologického sveta v posledných mesiacoch. Zatiaľ čo obmedzenia Google služieb v segmente mobilných zariadení zasiahli firmu v nemalej miere, počítačový sektor dokázal za posledné roky rapídne vzrásť.
Mne sa do rúk dostal jeden z posledných prémiových modelov rady MateBook, model Matebook X Pro. Už v úvode recenzie si dovolím podotknúť, že tohtoročná verzia patrí medzi najpríjemnejšie prekvapenie v segmente laptopov.
MateBook X Pro sa priam až nabáda k tomu, aby ho obecenstvo porovnávalo s Apple. Podobnosti s MacBookmi nájdeš nielen pri spracovaní, klávesnici a touchpade, ale tiež v oblasti celkového výkonu a výslednej cenovke. Rozmermi a len zanedbateľnými gramami navyše sa laptop od Huawei stavia vedľa MacBooku Air, no použitím úsporného procesora a slabšou, stále však dedikovanou grafikou, sa ho nebojím porovnávať s lacnejšími modelmi MacBooku Pro.
Prémiové zariadenie s prémiovou cenovkou
Testovaný model bol osadený štvorjadrovým procesorom Intel Core i7-10510U so základnou frekvenciou 1,80 GHz, nerozšíriteľnou 16 GB pamäťou RAM a grafickou jednotkou NVIDIA GeForce MX250 s 2 GB pamäťou.
Špecifikácia teda naznačuje, že o priamočiareho siláka v tomto prípade rozhodne nejde, no pri zohľadnení 1,33 kg hmotnosti a 14,6 mm hrúbky som to od neho ani veľmi neočakával. Štatút svižného a špičkového zariadenia dotváral prítomný 1 TB M.2 SSD disk. Ten je v kontraste s operačnou pamäťou vymeniteľný.
Prémiovému zážitku nahráva aj použitý panel s rozlíšením 3000 x 2000 pixelov, ktorého nezaužívaný pomer 3:2 sa v posledných rokoch stáva u produktívnych zariadení čoraz populárnejším. 3K rozlíšenie vyzerá na 13,9-palcovom paneli náramne dobre aj vďaka použitiu technológie low temperature polycrystalline silicon (LTPS), ktorá zabezpečuje displeju vysokú svietivosť. Tú výrobca uvádza na úrovni až 450 nitov.
Laptop oproti Apple vedie aj na poli portov, kedy naľavo od klávesnice ponúka dvojicu USB-C portov sekundujúcich aj ako vstupy nabíjania a tradičný 3,5 mm jack. Druhá strana je osadená jediným USB-A 3.0 portom, vďaka ktorému sa bezproblémovo vyhneš konštantnému noseniu USB-C adaptéra.
Odpoveď na otázku prítomnosti Thunderboltu som si ale musel preveriť v internetových vodách. Sprievodná dokumentácia alebo grafické značenie na samotnom zariadení žiadnou takouto informáciou nedisponuje, no samotná výkonnosť portov, ako aj možnosť používania napríklad externej grafickej karty, hovorí o opaku. Podľa všetkého tak Huawei rozhranie Thunderbolt 3 do zariadenia zakomponoval, no nehodlal míňať financie na licencovanie, a tak o použití technológie nie je nikde ani stopy.
Obrovským plusom je, že v balení sa nachádza USB-C adaptér sprístupňujúci tradičné a „céčkové“ USB alebo HDMI či VGA port. Ako som spomínal, laptop sa nabíja pomocou USB-C portu a vďaka pribalenému 65 W adaptéru proces nabíjania atakuje z 0 na 100 % čas 1 hodinu a 40 minút. Vybitie 56 Wh batérie pri nekompromisnom testovaní zabralo okolo 5 hodín. Tradičná konzumácia obsahu, respektíve ľahká kancelárska práca, tak zabezpečí zariadeniu 7 až 8 hodín aktívneho používania.
Nádherné prevedenie dopĺňa spoľahlivá klávesnica a bezchybný touchpad
Pevné hliníkové šasi zdobí relatívne pohodlná nízkoprofilová klávesnica, na ktorej menšie rozostupy medzi klávesmi si budeš musieť niekoľko dní zvykať. Rovnako som sa prichytil pri častom opravovaní chýb v momente, keď som chcel použiť ľavý Shift, kedy dizajnéri spoločnosti zvolili jeho užší variant porovnateľný s tradičným tlačidlom písmena.
Pravý Shift je naopak pohodlný, keďže na jeho plochu by sa zmestili aj tri tradičné klávesy. Osobne sa radím medzi používateľov, ktorí pri písaní uprednostňujú ľavú alternatívu Shiftu, a tak by som skôr uvítal, keby výrobca premiestnil dedikovanú klávesu (na slovenskej klávesnici) ampersandu/hviezdičky ďalej od (mnou) preklikávanej klávesy.
Čím sú tieto laptopy špecifické už od minulých generácií, je implementácia webkamery pod jedným z tlačidiel klávesnice. Hlavným plusom umiestnenia kamery medzi klávesy F6 a F7 je ušetrenie miesta v okolí displeja, čím sa dokázali zmenšiť rámy okolo displeja a tým pádom aj celkové telo notebooku.
Kvalita vyklápajúcej sa kamery pravdepodobne neohromí nikoho a rozhodne ju nemôžem postaviť na rovnaký stupienok vedľa modelovej rady Surface od Microsoftu, no vďaka rozlíšeniu 720p ju zároveň nezatracujem. Nepoteší ani nepríjemný náklon kamery zaberajúci používateľovi bradu a nos, kedy pri súčasnom písaní na klávesnici navyše dochádza k prekrývaniu kamery prstami.
Dizajnéri naopak odviedli výbornú prácu na touchpade, ktorému sa vskutku nedá vytknúť jediná vec. Na pomery takmer 14-placového notebooku je obrovský, pohodlný na používanie a na gestá od Windowsu reaguje bez zaváhania. Plusom je aj plocha klikania, ktorá pri takto ocenených notebookoch nebýva v podobnej miere samozrejmosťou.
Huawei MateBook X Pro disponuje touchpadom, ktorý dokáže klikať na 95 % povrchu. Zvyšných 5 % tvorí niekoľko milimetrov pri hornej hrane. Nadpriemerne hodnotím aj sústavu reproduktorov usadených po vzore MacBookov na okrajoch klávesnice.
Rozpačitý som ostal pri maximálnej hlasitosti, kedy špecifické zvukové efekty komplexnejších skladieb mali tendenciu splývať, respektíve ich prekričali tie jednoduchšie a výraznejšie tóny. Pri znížení úrovne hlasitosti len o niekoľko percent som však opäť zaznamenal číry, komplexný a zároveň dostatočne hlasný rukopis skladby. Posledným prvkom základne laptopu je tlačidlo zapínania, nachádzajúce sa nad klávesnicou, ktoré zároveň zastáva biometrickú funkciu. Prihlasovanie skrz odtlačky prstov bolo svižné a bez zaváhaní.
Technická špecifikácia by sa dala definovať ako nadčasová, no rozhodne nie nekompromisná
Huawei MateBook X Pro rozhodne nemieni byť najvýkonnejším pracovníkom na poli hrubej sily. To iba potvrdzuje použitie 15 W procesora a výkonnostne slabšej karty GeForce. Aj napriek týmto faktom som sa na tabuľkový výkon Huawei laptopu pozrel skrz benchmarky a snažil sa ho zaradiť k výkonovo podobným zariadeniam na trhu.
V benchmarku Cinebench R15 si testované zariadenie odnieslo hodnotenie 102,50 fps pri testovaní grafickej karty. Procesor Intel Core i7-10510U, na stránke cpubenchmark.net ohodnotený 7089 bodmi, si v teste Cinebench R15 odniesol 599 bodov.
Asi najviac relevantným čipom k porovnaniu je niekoľkoročný desktopový model Intel Core i7-3770, ktorý skončil v rovnakom teste ohodnotený na 662 bodov. S prižmúreným okom by sa tak úsporná novinka 10. generácie Intelu dala prirovnať aj ku kedysi špičkovému čipu Intel Core i7-7700HQ používanom pred niekoľkými rokmi v produktívne orientovaných notebookoch. Procesor osádzaný napríklad v MacBooku Pro 15 z roku 2017 si v rovnakom teste drží 762 bodov.
V teste Geekbench 5 si testovaná jednotka odniesla 805 bodov pri teste jedného jadra a 2518 bodov pri viacjadrovom testovaní. Hodnoty rozhodne patria medzi tie nižšie, čo iba naznačuje, že laptop rozhodne nie je určený pre náročnú editáciu 4K videí, respektíve na hranie najnovších hier pri najvyšších nastaveniach a rozlíšení.
Len pre porovnanie, podobné skóre si v rovnakom testovaní drží už takmer desaťročný čip Intel Core i5-2500K. Ten v Geekbench 5 teste získal 779 bodov pri jednojadrovom a 2559 bodov v rámci viacjadrového testovania.
Veľmi podceňovanou vlastnosťou zariadenia je prítomnosť dedikovanej grafickej karty. Aj keď Huawei nezvolil novší a silnejší variant GeForce MX350, MX250 je stále lepšou možnosťou ako integrovaný čip od Intelu. Použite procesora s TDP 15 W a grafickej karty z línie MX tak priamo kričí, aby som laptop nepodroboval hernému testu.
GTA V som teda vyskúšal len z čírej zvedavosti a otestovaniu teplôt hardvéru. Konkrétne tento titul aj po piatich rokoch existencie na PC funguje ako vynikajúci test výkonnosti, kedy testovaný procesor Intel Core i7-10510U a „dvojgigovú“ GeForce MX250 vyšťavil snáď do posledného percenta. Samozrejme na najnižšie nastavenia a s nižším rozlíšením ako Full HD.
Hra pri týchto nastaveniach dokázala prekročiť hranicu 30 fps pri pokojnejších scénach. Akonáhle som prešiel do premávky a hlbšieho mesta, snímkovanie podliezlo hranicu 28 fps a nedokázalo sa cez ňu preniesť. V tomto momente sa v plnej sile prejavilo vetranie a manažment tepla hliníkového šasi. Chladenie je ďalším aspektom napovedajúcim, že Huawei MateBook X Pro nie je určený na záťažové šichty. Jediný ventilátor je vo väčšine prípadov úplne potichu a nastupuje zhruba pri prekročení hodnoty 55 °C, kedy sa otáčky, a tým pádom aj hlučnosť navyšujú.
Pri vyššie popísaných benchmarkoch a hraní GTA 5 sa interné teploty vyšplhali na priemerných 80 °C s maximálkami približujúcimi sa trojcifernej hranici. Extrémne hlučný jediný ventilátor vtedy pracoval snáď na viac ako 100 % a v krajných prípadoch bol ako povrch, tak aj spodok zariadenia, nepríjemne horúci.
MateBook X Pro je tak vynikajúcim pomocníkom na kancelársku prácu, respektíve ľahkú editáciu fotografií alebo videí v nižšom rozlíšení. Rovnako môže fungovať ako priamočiara cestovateľská stanica programátorov alebo študentov. Tí vo voľnom čase môžu využiť nádherný panel k sledovaniu Netflixu alebo hraniu League of Legends, Fortnite, Heartstone a ďalších, na hardvér menej náročných. titulov. V prípade záťaže sa však laptop nestíha chladiť a je nepríjemne hlučný.
Huawei MateBook X Pro je synonymom produktivity
Zariadenie prichádza s predinštalovaným Windowsom 10 Home Edition, pri ktorom som na moje počudovanie pri prvotnom zapnutí nenašiel takmer žiadny nadbytočný, marketingovo orientovaný softvér. Jediným prvkom inklinujúcim k pomenovaniu „nadstavba“ je dedikované softvérové centrum čínskej spoločnosti, nesúce označenie PC Manager.
PC Manager monitoruje zdravie operačného systému v podobe dosahovania čo najvyššej miery aktuálnosti ovládačov. Jediným tlačidlom sa tak vykoná systémová kontrola, kedy softvér zhodnotí všetky problémy či vylepšenia danej situácie a navrhne používateľovi konečné riešenie.
Pre radového používateľa tak ide o používateľsky priamočiare riešenie technického pozadia, ktorému sa nerozumie. Technickí znalejší sa tak pravdepodobne tejto sekcii programu PC Manager okamžite posnažia vyhnúť.
Obidve skupiny ale s veľkou pravdepodobnosťou využijú sekciu My Phone v prípade, že vo vrecku nosia zariadenia Huawei alebo Honor. Čínska spoločnosť totižto vytvorila jednoliatu platformu pre svoje zariadenia, ktorou sa v oblasti komunikácie svojich produktov snaží priblížiť spoločnosti Apple.
Zatiaľ čo technickú stránku zvládli s prižmúrením oka na výbornú, používateľský zážitok je najmä po debutovom nastavení o poznanie horší. Prvotné párovanie zariadenia síce prebehlo excelentne, no následne som sa aj na novšom modeli P40 Pro dočkal niekoľkých výpadkov spojenia.
Po pôrodných bolestiach som sa však okamžite pustil do testovania a ostal som ohromený, ako všetko bez závažnejších zádrhov funguje. Medzi najzásadnejšie prednosti tak patrí bezproblémové zdieľanie obsahu, akým sú fotky alebo videá, či kopírovanie textu medzi zariadeniami.
Rovnako môžeš svoj smartfón využiť k natáčaniu počítačovej obrazovky, alebo ho bezprostredne v rámci tohto prostredia používať ako sekundárny monitor. Zabudnúť nemôžem ani na zrkadlenie obrazovky mobilu na počítači, kedy ho môžeš ovládať priamo myšou a klávesnicou.
Ako mágia tak funguje aj sťahovanie súborov jednoduchým pretiahnutím zo zrkadlenej relácie napríklad na plochu, či nahrávanie obrazovky počítača priamo do telefónu. Čerešničkou na torte je samotná komunikácia oboch zariadení, kedy všetky tieto akcie dokážeš vykonávať priložením NFC modulu na plochu pod klávesnicou, označenú nálepkou Huawei Share.
Zobraziť celú galériu (21) Dávid Igaz / FonTech
Verdikt
Tohtoročný Huawei MateBook X Pro je jedným z najprekvapivejších zariadení na poli laptopov. Za dobu jeho testovania som si nesmierne obľúbil jeho ľahkú hmotnosť a nadpriemerne kvalitné spracovanie a nebudem klamať, keď poviem, že sa mi od neho bude odchádzať len veľmi ťažko.
Podobne ako pri spracovaní, superlatívmi nemôžem šetriť ani v oblasti nádherného dotykového 3K displeja či pri obrovskom a zároveň spoľahlivom touchpade, ktorý konkurenta na poli Windows notebookov nájde len s veľkými problémami.
Špecifikácia MateBooku X Pro sa nesnaží preraziť u profesionálov hľadajúcich nekompromisného asistenta s hrubou silou. Zariadenie sa aj cenou skôr orientuje na vyšší manažment, respektíve produktívnych jedincov závislých na poriadku, technickej spoľahlivosti a nadčasovosti, ktorí zároveň chcú pracovať v esteticky príjemnom prostredí.
Všetky tieto aspekty testovaný laptop spĺňa do bodky a bez kompromisov. V prípade technickej nadčasovosti by som tak potenciálnym zákazníkom rozhodne odporúčal priplatiť si minimálne za verziu so 16 GB RAM, keďže 8 GB variant, ktorým je osadený štartovací model s cenovkou oscilujúcou okolo 1400 €, je nepochopiteľným prežitkom.
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
8.8/10
Teraz čítajú
recenzia Konečne plug-in hybrid, ktorý dáva zmysel. Novú Škodu sme si totálne zamilovali (RECENZIA)
RECENZIA Takto sa majú robiť hry. Hrali sme novinku z ikonickej série a okamžite si ju zamiluješ
Je lepšie než autá, ktoré stoja o desiatky tisíc viac. Testoval som prelomové elektrické SUV od milovanej značky
AMD opäť zosmiešnilo Intel. Odhalili nový čip s enormným výkonom, ktorý nemá konkurenciu
Stojí 800 € a vyvoláva veľké vášne. Vyskúšal som PlayStation 5 Pro a mám jasno, či sa oplatí
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Na Slovensko dorazila najväčšia inovácia za roky. Vážení, takto vyzerá paušál budúcnosti
- ROZHOVOR s analytikom: Bitcoin by som teraz nekupoval. Prichádza úplne nová éra kryptomien
- Zaradili spiatočku. Legendárna značka kašle na elektromobily, zameria sa na pohon s vyšším dojazdom
- Dojazd 700 km a na 80 % sa dobije za 10 minút. Európu ide dobyť nová značka, ukázala skvelý elektromobil
- Západné zbrane na Ukrajine sú až príliš moderné. Rusi našli spôsob, ako ich zneškodniť
-
- Na Slovensko dorazila najväčšia inovácia za roky. Vážení, takto vyzerá paušál budúcnosti
- ROZHOVOR s analytikom: Bitcoin by som teraz nekupoval. Prichádza úplne nová éra kryptomien
- Zaradili spiatočku. Legendárna značka kašle na elektromobily, zameria sa na pohon s vyšším dojazdom
- Dojazd 700 km a na 80 % sa dobije za 10 minút. Európu ide dobyť nová značka, ukázala skvelý elektromobil
- Západné zbrane na Ukrajine sú až príliš moderné. Rusi našli spôsob, ako ich zneškodniť
-
- Výnimočný motor spasí elektromobily. Mercedes ukázal unikátny pohon, ktorý rozdrví trh
- Je monštruózne v každom smere a Rusi nechápu. USA stavajú najväčšie lietadlo na svete
- Má skoro 2000-krát silnejšiu gravitáciu než Zem. Čína aktivovala zvláštne zariadenie (+na čo slúži)
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
- Konečne je to tu. Slovenský film MIKI si už môžeš pozrieš online na obľúbenej službe
Oživili 55-ročný nápad. Japonci stvorili „ľudskú práčku“, ktorá ťa umyje a osuší za 15 minút
Musk zúri. Jeho konkurent nasadil geniálne funkcie, ktoré navždy pochovajú X
Z konkurenta záchranca. Vyhľadávanie Google sa topí v problémoch, spasiť ho môže ChatGPT
Je bezplatná a chceme ju úplne všetci. Obľúbená aplikácia dostane ultimátnu funkciu
Lukašenko prišiel s bizarnou vyhrážkou. Chce odpojiť od internetu celú krajinu
Copyright© 2024 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené