Astronómovia z MIT poprvýkrát pozorovali nečakané zmiznutie koróny. V tomto prípade ide o horúci prúd častíc s veľkou energiou, ktoré obiehajú čiernu dieru takmer rýchlosťou svetla. Dôvod náhlej premeny zostáva záhadou, no ešte zvláštnejšie je, že hoci koróna v priebehu roka zmizla, o niekoľko mesiacov sa znovu objavila, píše portál Phys.

Podľa vedcov mohla byť zdrojom katastrofy hviezda zachytená v gravitačnom ťahu čiernej diery. Hviezda  zrejme prerazila cez disk vírivého materiálu čiernej diery, čo spôsobilo prepadnutie všetkého v okolí, vrátane častíc koróny. Astronómovia na základe pozorovaní tvrdia, že svietivosť čiernej diery ani nie v priebehu jedného roka výrazne klesla.

„Očakávali sme, že jej svietivosť bude klesať oveľa pomalšie – mysleli sme si, že to budú tisícky až milióny rokov,“ hovorí astrofyzička Erin Karová z MIT. „Tento objekt však svoju svietivosť stratil ani nie v priebehu jedného roka, čo je skutočne neuveriteľné.“

Astronómovia preto čiernu dieru pozorovali aj po úplnom zmiznutí jej koróny. Sledovali, ako sa z materiálu z vonkajších okrajov začína opäť formovať nová koróna.

Zobraziť celú galériu (1)
Koróna (znázornená fialovou) sa zhromažďuje dookola čiernej diery a následne je od čiernej diery odstrelená. NASA/JPL-Caltech

Ako sme už spomenuli vyššie, zmiznutie koróny mohlo byť spôsobené tým, že čierna diera pohltila hviezdu. V takom prípade je hviezda rozdrvená gravitačnou silou čiernej diery, čím vznikne obrovské množstvo hviezdnych trosiek.

Tieto trosky teoreticky narušili štruktúru magnetického poľa čiernej diery, čo ovplyvnilo korónu. Jej veľká časť bola následne pohltená čiernou dierou.

Prečo astronómovia pozorovali práve túto čiernu dieru?

Systém ASSASN, ktorý na nočnej oblohe vyhľadáva supernovy, už v marci 2018 zachytil záblesk z aktívneho jadra galaxie, ktoré je v podstate supermasívnou čiernou dierou s nezvyčajne veľkou intenzitou žiarenia.

Oproti bežným hodnotám však bolo žiarenie zvýšené až 40-násobne. „O tejto čiernej diere sme vedeli už dlhšie, no až dovtedy nebola ničím zaujímavá. Keď sa však jej svietivosť takto výrazne zvýšila, získala si našu pozornosť. Namierili sme na ňu množstvo teleskopov, ktoré zaznamenávali rôzne vlnové dĺžky,“ vysvetľuje ďalej profesorka.

Takto by mohla vyzerať čierna diera vymršťujúca do priestoru temnú energiu. Zdroj: NASA/JPL-Caltech

Tím vedcov teda čiernu dieru pozoroval na röntgenových, ultrafialových aj optických vlnových dĺžkach. Astronómovia využili teleskopy, ktoré boli na čiernu dieru namierené celé dni a dokonca aj röngenový teleskop NICER, ktorý sa nachádza na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS), keďže tento výskum čiastočne financovala aj NASA.

Vďaka častým pozorovaniam astronómovia zaznamenali postupné klesanie svietivosti čiernej diery vo všetkých sledovaných vlnových dĺžkach. Koróna čiernej diery sa pomerne rýchlo vyparila, čo vedci ešte nikdy nevideli.

Ako vzniká koróna a ako je možné, že sa tak rýchlo obnovila?

Odpoveďou na otázku ako vzniká koróna čiernej diery si nie sú istí ani samotní vedci. Je celkom možné, že to má niečo spoločné s magnetickým poľom v okolí horizontu udalostí čiernej diery. Korónu teda pravdepodobne tvoria vysokoenergetické röntgenové lúče tvorené časticami, ktoré čiernu dieru obiehajú. Vedci vo výskume pokračujú aj naďalej, nakoľko chcú teóriu dokázať.

Fotografia čiernej diery: EHT

Počas nasledujúcich niekoľkých mesiacov si však čierna diera svoju korónu obnovila. Ako píše portál Futurism, jej svietivosť sa časom dostala takmer na pôvodnú úroveň. „Tento nezvyčajný úkaz je veľmi dôležitý pre pochopenie, ako je koróna čiernej diery poháňaná a zohrievaná,“ hovorí profesorka Karová. Povedané v skratke – ani samotní vedci zatiaľ nevedia prečo sa to stalo.

Získané informácie môžu byť tiež podstatné pre budúci výskum formovania korón. Vedci teraz obnovenú korónu pozorne sledujú, aby o nej zistili všetko, čo ešte nevedia. „Táto čierna diera je stále vo zvláštnom stave. Je možné, že sa opäť stane niečo neočakávané a šialené a to si nemôžeme nechať ujsť,“ vysvetľuje profesorka na záver.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú