Ako sledujú ľudí kvôli koronavírusu iné krajiny? Niektoré výrazne detailnejšie ako Slovensko
V boji proti koronavírusu využívajú krajiny po celom svete všetky dostupné prostriedky, ktorými sa snažia zabrániť šíreniu nákazy. Jedným z riešení je aj stopovanie ochorenia u ľudí, ktorí by mohli byť infikovaní a vírus roznášať ďalej.
Mnohé krajiny, vrátane Slovenska, sa preto rozhodli využiť na lokalizáciu špecifickej skupiny občanov sledovanie mobilných telefónov a ich dát. Krajiny v EÚ, USA a ďalšie štáty v mnohých ďalších kútoch sveta tak sledujú údaje zo smartfónov v snahe zabrániť rozšíreniu koronavírusu, informuje The Verge.
Súkromie je v modernej dobe plnej technológií jednou z najcitlivejších tém. Nikto totiž nechce, aby niekto cudzí poznal jeho súkromné rozhovory, konverzácie a iným spôsobom o ňom zisťovali citlivé veci. V krízovej situácii však mnohé krajiny po svete siahli niektorým ľuďom práve na súkromie, aby sa pokúsili zastaviť šírenie koronavírusu. Nie je to len Slovensko, ale aj ďalšie štáty, ktoré v niektorých prípadoch dokonca sledujú ľudí ešte detailnejšie, ako plánuje naša vláda.
Prednedávnom sme informovali, že slovenský parlament schválil v zrýchlenom legislatívnom konaní tzv. zákon „lex korona“, ktorý umožní sledovať špecifickú skupinu ľudí a zbierať anonymizované údaje zo smartfónov.
Cieľom bolo spočiatku sledovať ľudí, ktorí prišli zo zahraničia prostredníctvom repatriácie a mali zostať v karanténe na 2 týždne. Bohužiaľ sa našli stovky takých, ktorí povinnú karanténu nedodržali. Pripomeňme len, že pokuta za nedodržanie povinnej karantény je 1659 €. Prednedávnom však Matovičová vláda rozšírila sledovanie aj na ľudí, ktorí sa na Slovensko vracajú svojpomocne.
Od dotknutej osoby sa bude navyše pýtať aj povolenie na získanie dát o polohe. Doteraz boli totiž pod dohľadom hlavne tí, ktorí sa zo zahraničia vrátili pomocou štátu. Nový zákon vyvolal ihneď veľa kritiky a obáv, avšak podobným či dokonca prísnejším spôsobom sa rozhodli svojich obyvateľov sledovať aj ďalšie krajiny po svete.
Operátori už dohodli o zdieľaní polohy smartfónov aj s Európskou úniou. Cieľom má byť lepšie sledovanie šírenia koronavírusu, no zbierané dáta majú byť aj v tomto prípade anonymizované, a tak úrady rozhodne nebudú mať prístup k obsahu komunikácie či osobným dátam majiteľov.
Ľudí sledujú aj ďalšie krajiny. Niektoré ešte detailnejšie ako Slovensko
Účelom je, aby mohli štáty kontrolovať dodržiavanie karantnény a lepšie sledovať a brániť šíreniu koronavírusu. V takých Spojených štátoch už mnohé startupy pracujú na aplikáciách pre monitorovanie a sledovanie infekcie, pričom aj samotný Biely dom uvažuje, že bude získavať o ľuďoch informácie napríklad z lokalizačných dát Facebooku.
USA majú k dispozícii viacero technologických firiem a taktiež aj operátorov, ktorí by im dokázali poskytnúť potrebné údaje o obyvateľoch. Práve v Amerike sa totiž pandémia koronavírusu v posledných dňoch rozšírila najviac. Vláda je tiež v úzkom kontakte s Facebookom, aby sprístupnil dáta ľudí kvôli monitorovaniu.
Nenechaj si ujsť
„Špehovací zákon“ na Slovákov: Ľuďom uniká, že súkromie sme už dávno stratili
Pozitívne testovaných pacientov sledujú aj v Izraeli. Bezpečnostné zložky krajiny taktiež využívajú lokalizačné dáta, ktorými môžu sledovať jednotlivcov s potvrdeným ochorením COVID-19.
Hoci Čína zvláda podľa oficiálnych údajov šírenie koronavírusu lepšie ako mnohé iné krajiny, tamojšie úrady sledujú obyvateľov aj naďalej pomocou smartfónov. Dáta sú pritom zdieľané aj s políciou, ktorá môže v prípade porušenia nariadení a karantény zasiahnuť.
Každý z občanov má svoj unikátny farebný kód v známej aplikácii AliPay (určuje ich zdravotný stav), podľa ktorého sa má v krajine správať. Život v Číne sa síce dostáva pomaly do bežných koľají, no vláda stále aktávne testuje softvér, aby určoval, ako majú žiť občania život, píše vo svojej reportáži NYTimes.
V správe z 24. februára úradníci uviedli, že viac ako 50 miliónov ľudí sa prihlásilo do aplikácie v provincii Zhejiang, ktorej hlavným mestom je Hangzhou, čo je takmer 90 % obyvateľov provincie. 98,2% bolo zelených, čo znamená, že takmer milión ľudí malo žlté alebo červené kódy, ktoré značia, že boli v kontakte infikovaným alebo sú vystavení vážnemu riziku.
Taiwan sa zasa rozhodol využiť elektronický systém akýchsi „plotov“, ktorý posiela hlásenia polícii pri každom prípade, ak sledovaná osoba opustí svoj domov. Najviac však zrejme sleduje ľudí Južná Kórea, ktorá si vytvorila mapu smartfónov všetkých obyvateľov, aby ich mohla sledovať.
V susednej Českej republike môžu k dátam pristupovať tamojšie hygienické centrum. Informácie však má len o histórii pohybu nakazeného pacienta. Dáta o telefónnom čísle či ďalšie citlivé údaje sú v tomto prípade chránené. Takéto sledovanie vzniklo vďaka iniciatíve „Data proti Covid“.
Mobilní operátori tak môžu týmto spôsobom zistiť, kde sa infikovaná osoba pohybovala až v posledných 3 týždňoch, čo môže pomôcť k identifikovaniu ďalších osôb, ktoré môžu byť nakazené. Viac sa o tomto projekte z Česka dočítaš v samostatnom článku.
Krajina tento systém taktiež sprístupnila verejnosti, aby mohli ľudia sledovať či boli vystavení riziku nákazy, informoval Futurism. V takýchto časoch pandémie ide teda v mnohých krajinách súkromie ľudí bokom a prvoradým cieľom je boj proti koronavírusu.
Mnohí však môžu mať obavy, že sledovanie neprestane ani po skončení tejto vážnej krízy. Edward Snowden, bývalý technický poradca CIA, si myslí si, že vlády budú chcieť využívať tieto opatrenia aj po skončení krízy spôsobenej koronavírusom.
Ďalej uvádza, že opatrenia poskytujú vládam obrovskú moc, a preto sa z dočasných opatrení môžu stať trvalé, informuje TheNextWeb. Snowden si uvedomuje, že v súčasnosti sú potrebné opatrenia aj takéhoto charakteru. Obáva sa však prípadného zneužívania dát alebo ich následného použitia spolu s umelou inteligenciou.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Povaľujú sa ti doma staré mobily? Toto je 5 najlepších spôsobov, ako ich vieš využiť
Ponúkajú neprekonateľnú kvalitu. Toto je TOP 10 smartfónov s najlepším fotoaparátom
Na toto sme čakali: WhatsApp pridal prelomové funkcie, ktoré zásadne menia komunikáciu
Špičkový mobil nemusí stáť 1000 €. Nový Pixel ti za polovičnú cenu dá úplne všetko a má len jednu chybu (RECENZIA)
REBRÍČEK: Slováci prehovorili. Toto je TOP 10 najobľúbenejších mobilov a tabletov
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Smrť dievčaťa vyvolala vlnu kritiky: Toxické látky v kvetoch môžu spôsobiť rakovinu, varujú vedci
„Len sa uč a budeš sa mať dobre“ už neplatí: Generácia Z mení pohľad na peniaze a nebojí sa riskovať, hovorí odborník (ROZHOVOR)
Z účtov Slovákov miznú tisícky eur: Takto zistíš, koľko z toho si „účtuje“ štát (NÁVOD)
Obľúbená potravina Slovákov prekvapila škodlivým účinkom: Francúzsko ju zakazuje v sociálnych zariadeniach
Stratené kufre letísk odhaľujú bizarné poklady: Had, pavúky a prsteň za viac než 30-tisíc eur
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Pred 10 rokmi ho chceli odstaviť, dnes ťahá energetiku štátu. Slovenský gigant dosiahol významný míľnik
- Zem je zachránená. Odborníci našli konečné riešenie na klimatickú krízu, máme ho „pod nosom“
- V sekunde zničí úplne všetko. Bývalá najväčšia zbrojovka sveta otestovala najhrozivejšiu zbraň súčasnosti
- Britská armáda zničila 100 dronov v zlomku sekundy. Použili 40-miliónovú zbraň s neviditeľnou muníciou
- Fico pobúril celé Slovensko. Kontroverzné dotácie pošle tým, ktorí ohrozujú verejnosť
-
- Zem je zachránená. Odborníci našli konečné riešenie na klimatickú krízu, máme ho „pod nosom“
- Britská armáda zničila 100 dronov v zlomku sekundy. Použili 40-miliónovú zbraň s neviditeľnou muníciou
- Zostrelili UFO a kruto za to zaplatili. 23 sovietskych vojakov podľa CIA postihol desivý osud
- Slováci jedia mikroplasty, ani o tom nevedia. Vedci odhalili prekvapivú potravinu, v ktorej ich je extrémne veľa
- Japonci spustia „neobmedzený” zdroj energie. Z 1 gramu paliva jej vyrobí toľko, čo 8 ton ropy
-
- Tento typ pohonu je definitívne obrovský emisný podvod. Potvrdila to ďalšia štúdia
- Slováci jedia mikroplasty, ani o tom nevedia. Vedci odhalili prekvapivú potravinu, v ktorej ich je extrémne veľa
- EÚ chystá veľkú zmenu. Tisíce Slovákov prídu o vodičák
- Definitívny obrat? Známy ropný gigant na svojich čerpačkách prestáva predávať benzín a naftu
- Čech si poriadne zavaril. Elektromobil nabíjal zo zásuvky v spoločnej garáži, účet za elektrinu susedov šokoval
Ceny stúpli, no obsah zabodoval. Netflix prekonal očakávania analytikov
Sci-fi technológiu zo Star Treku premenili na realitu. Vyvinuli hologramy, ktoré cítiš v rukách
Zabudni na rebríček TOP 10. Netflix ti prečíta myšlienky a ukáže, čo máš rád
Ministerstvo školstva pripravuje veľkú zmenu. Slovenskí študenti absolvujú elektronickú skúšku dospelosti
Rusko posiela Nemecku jasný odkaz. Rakety Taurus môžu všetko zmeniť
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Smrť dievčaťa vyvolala vlnu kritiky: Toxické látky v kvetoch môžu spôsobiť rakovinu, varujú vedci
„Len sa uč a budeš sa mať dobre“ už neplatí: Generácia Z mení pohľad na peniaze a nebojí sa riskovať, hovorí odborník (ROZHOVOR)
Z účtov Slovákov miznú tisícky eur: Takto zistíš, koľko z toho si „účtuje“ štát (NÁVOD)
Obľúbená potravina Slovákov prekvapila škodlivým účinkom: Francúzsko ju zakazuje v sociálnych zariadeniach
Stratené kufre letísk odhaľujú bizarné poklady: Had, pavúky a prsteň za viac než 30-tisíc eur
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené