Spoločnosť Google odstránila z Obchodu Play takmer 600 aplikácii pre Android a ich vývojárom zablokovala prístup. Dôvodom má byť porušovanie pravidiel a „rušivé“ reklamy. Táto udalosť je reakciou na zlé skúsenosti používateľov s aplikáciami najmä od firmy Cheetah Mobile, píše portál Android Police.

Cheetah Mobile je softvérová firma, ktorá má na konte rôzne aplikácie, napríklad na zabezpečenie smartfónov či zlepšenie výdrže batérie. Po čase si však právom získala označenie „podvodná“. Portál Android Police už koncom novembra minulého roka informoval, že Cheetah Mobile pravdepodobne hrozí veľký škandál.

Osem známych aplikácií totiž údajne používal rozsiahle povolenia, cez ktoré boli od inzerentov podvodne vymáhané poplatky za nové inštalácie. Ak si teda nejaká firma zaplatila za reklamu v aplikácii od spoločnosti Cheetah Mobile, boli od nej vymáhané poplatky mimo dohodnutej sumy za to, že si aplikáciu stiahlo viac nových používateľov.

Niektoré aplikácie od spoločnosti Cheetah Mobile boli veľmi populárne aj na Slovensku. Screenshot/cmcm.com

Medzi týchto osem aplikácií patrili pomerne populárne a obľúbené kúsky, napríklad Clean Master, Security Master, klávesnica Cheetah Keyboard či obľúbená QuickPic Galéria. Okrem toho aplikáciám dovolil zobrazovať agresívne reklamy zaberajúce celú obrazovku, a to aj v prípade, že sa aplikácia práve nepoužívala. V jednom prípade sa reklama dokonca spustila počas toho, ako sa používateľ snažil niekomu zavolať.

Firma týmito praktikami závažne porušila viaceré pravidlá pre zobrazovanie reklám, a práve preto spoločnosť Google pristúpila k ráznemu riešeniu a jej aplikácie z Obchodu Play nadobro odstránila. Aplikácie sa nedajú vyhľadať od momentu, kedy Google k téme zverejnil príspevok na svojom blogu. Produktový manažér Googlu, Per Bjorke, pre portál BuzzFeed News povedal, že odstránené aplikácie boli cielené najmä na anglicky hovoriacich používateľov.

QuickPic Galéria patrila dlhé roky medzi obľubené aplikácie. Potom sa dostala do rúk Cheetah Mobile. Google Play

Treba tiež pripomenúť, že boli veľmi populárne aj na Slovensku. Celkový počet ich stiahnutí sa pohyboval na úrovni bezmála piatich miliárd. Tieto aplikácie pochádzali prevažne od vývojárov z krajín ako je Čína, India, Singapúr a Hong Kong. Bjorke odmietol špecifikovať konkrétne názvy odstránených aplikácií, ale priznal, že to boli väčšinou hry.

Odstránené aplikácie od Cheetah Mobile sa síce dajú stiahnuť aj inými spôsobmi, ako cez Google Play, no v tomto prípade ide o riskantný krok. Ďalšou vecou je, že ani po stiahnutí nie je operačný systém v úplnom bezpečí. Nezabezpečená aplikácia totiž môže byť vstupnou bránou pre rôzne vírusy. S aplikáciami od tejto spoločnosti sa preto radšej, pre tvoje vlastné dobro, úplne rozlúč.

Čítajte viac z kategórie: Aplikácie

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP