Nové technológie si vždy nájdu svojich odporcov a inak tomu nie je ani v prípade novej generácie mobilnej 5G siete, ktorá má priniesť do smartfónov novú revolúciu.

Na internete sa však doteraz objavilo mnoho správ o údajnom škodlivom účinku na ľudské zdravie, no žiadna štúdia doteraz nepreukázala spojenie 5G smartfónov so vznikom rakoviny či iných chorôb. Nové virálne video sa snaží ľudí presvedčiť o škodlivom účinku 5G sietí, hoci je už na prvý pohľad jasné, že ide o podvod, informuje Android Authority.

Pomalý nástup 5G sietí vyvoláva vo svete kontroverziu, a kým jedni nový štandard vítajú, iní sa zasa obávajú jeho účinkov na zdravie človeka. Nová technológia však môže priniesť skutočnú revolúciu a poskytnúť ešte lepšie možnosti ako doterajšie LTE pripojenie. Lekári a vedci z celého sveta dokonca podpísali výzvu, aby EÚ zastavila budovanie 5G sietí, pokým nebudú známe jednoznačné účinky na ľudské zdravie.

Tento nový štandard však pracuje s neionizujúcim žiarením, s ktorým sa stretávame neustále, no nemá dostatočnú energiu na to, aby poškodilo bunky. Najväčším problémom nových 5G sietí je, že bude potrebné vybudovať infraštruktúru s množstvom vysielačov, ktoré ale nevyužijú len smartfóny, ale aj autá a ďalšie zariadenia zamerané na Internet vecí.

Falošné video presviedča ľudí o škodlivosti 5G sietí

Internetom však koluje video, ktoré má poukázať na škodlivý dopad 5G sietí pri volaniach cez smartfóny. Zábery zverejnené na Twitteri ukazujú, ako má 5G smartfón pri prichádzajúcom volaní zapáliť oceľovú vlnu, čo má demonštrovať nebezpečné účinky tejto technológie na človeka.

Už pri prvom pohľade však aj laik môže zistiť, že ide o podvrh. Samotným telefónom je starší iPhone 6, ktorý nie je vybavený 5G modemom a využíva 4G pripojenie, ktoré je dostupné už celé roky.

Nenechaj si ujsť
5G sieť ako zdravotný strašiak ľudstva. Sú obavy opodstatnené alebo je to len ďalší nezmysel?

Takéto video môže v mnohých vyvolať obavy z účinkov 5G siete, no v skutočnosti sa niekto len pohral s efektami v počítačovom programe, informuje Snopes. Vlna z oceľových vláken je horľavá, no jej vznietenie nemôže spôsobiť neionizujúce žiarenie 5G siete pri prichádzajúcom hovore.

Napriek tomu malo toto video od 27. decembra 2019, kedy sa poprvýkrát objavilo na YouTube, vyše 750 000 pozretí. Začiatkom tohto roka sa dostalo aj na Twitter, kde doteraz dostalo vyše 18 000 lajkov a zdieľalo ho viac ako 10 000 ľudí.

Podobný podvrh sa však objavil ešte v roku 2001, kedy boli komerčne dostupné 2G a 3G siete. V tomto prípade mal telefón spôsobiť vznietenie čerpacej stanice, no nikdy sa neobjavili žiadne dôkazy o tom, že by to bolo v skutočnosti možné.

Podvod vyvrátili aj Ničitelia mýtov. Aj v prípade horiacej oceľovej vlny tak ide len o zavádzanie ľudí, no niektorí z nich mohli uveriť tomu, že 5G siete môžu mať aj takýto účinok. Bližšie informácie o 5G sieťach a ich vplyve nájdeš v tomto samostatnom článku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú