Vesmírna agentúra NASA vyslala v roku 2006 do vesmíru svoju sondu New Horizons, ktorá preletela neďaleko Pluta až v roku 2015. Teraz tento projekt zožal ďalší úspech, keď sa vedcom na Zemi podarilo získať snímky najvzdialenejšieho a jedného z najprimitívnejších objektov, aký kedy ľudské oko uzrelo. Sonda New Horizons zaznamenala objekt pomenovaný ako Ultima Thule, ktorého vznik sa môže datovať až do obdobia formovania planét pred 4,5 miliardami rokov.

Spolu s príchodom ďalšieho roka priniesol vedcom z NASA dôvod na radosť aj signál, ktorý vyslala sonda New Horizons vzdialená od Zeme 6,4 miliardy kilometrov. Jej prístroje zachytili objekt na okraji našej slnečnej sústavy, o ktorom dostali vedci prvé informácie vo včerajších ranných hodinách. Tým sa potvrdilo, že táto sonda je vo skvelej kondícii a všetka jej výbava na palube stále funguje a zaznamenáva nové údaje, ktoré sú však na Zem posielané s časovým rozdielom až 6 hodín.

NASA zachytila objekt starý miliardy rokov

New Horizons môže po objavení tohto najvzdialenejšieho a jedného z najstarších objektov našej slnečnej sústavy zmapovať jeho povrch, teplotu a ďalšie vlastnosti. S pomocou siedmych prístrojov budú môcť vedci zistiť v najbližších mesiacoch detailné informácie o tomto ľadovom objekte známom ako Ultima Thule.

Nikdy predtým sa im totiž nenaskytla možnosť skúmať tak vzdialený a starý vesmírny objekt, ktorý sa podľa prvých fotografií podobá na „veľký kus arašidu“. Ultima Thule pritom pochádza z Kuiperovho pásu, ktorý sa nachádza až za orbitom Neptúna. Podobné objekty vznikali pred miliardami rokov a odvtedy ostali takmer nezmenené.

Nenechaj si ujsť
NASA vyslala k Slnku sondu, ktorá teraz poslala fotografiu zvnútra jeho atmosféry

Teraz sa tak vedcom naskytá príležitosť preskúmať jeden z týchto významných fragmentov našej slnečnej sústavy. Sonda New Horizons je od Ultima Thule vzdialená zhruba 3 500 km, no aj na takú vzdialenosť dokáže získať detailné a cenné dáta. Pokým sa však informácie dostanú priamo na Zem, musia si vedci počkať aj 6 hodín.

Kvôli veľkej vzdialenosti tak nie je túto sondu možné ovládať v reálnom čase a aj o objekte Ultima Thule sa NASA dozvedela až po niekoľkých dlhých hodinách čakania. Ďalšie informácie by pritom mali prísť už čoskoro. Vedci totiž zatiaľ získali len nepresnú fotografiu s veľkými pixelmi, ktorá odhaľuje približný tvar zaznamenaného objektu.

Napriek tomu sa už pustili do renderovania a ukázali ako by mohol tento významný vesmírny objav vyzerať. So svojim úspechom sa NASA oficiálne verejnosti pochváli aj dnes na tlačovej konferencii. V ďalších mesiacoch však čaká vedcov náročný výskum a najmä zdĺhavé prijímanie dát.

Pokým totiž New Horizons pošle všetky potrebné údaje o Ultima Thule, môže ubehnúť aj 20 mesiacov. Ani to však vedcov neodrádza od skúmania jedného z najstarších objektov našej slnečnej sústavy. Ďalšia príležitosť sa totiž nemusí tak skoro naskytnúť.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú