meizu-metalKrátko po najvýkonnejšom smartfóne sveta zatiaľ, Meizu Pro 5, sa nám do redakcie dostal aj nedávno predstavený Meizu M1 Metal, ktorý sa svojou výbavou radí do strednej až vyššej triedy. Spoločnosť Meizu opäť nastavila latku vysoko a týmto modelom chce konkurovať najmä Redmi Note 2 od Xiaomi, ktorý zožal naozaj obrovskú slávu a jeho predaje neustále stúpajú.

Sleduj FónyzČíny.sk aj na FacebookuGoogle+ Instagrame!

Meizu M1 Metal sme opäť otestovali exkluzívne ako prví na Slovensku. Prečítajte si našu detailnú recenziu na tento približne 200-eurový smartfón, ktorý nám poskytol e-shop iBuygou.com.

Kľúčové špecifikácie Meizu M1 Metal:

  • Všeobecné:
    • GSM (2G): 900 / 1800 / 1900 MHz
    • WCDMA (3G): 900 / 1900 / 2100 MHz
    • LTE (4G): pásma B1 (2100 MHz), B3 (1800 MHz)
  • Rozmery a váha: 150.7 x 75.3 x 8.2 mm, 162 g
  • Displej: 5,5″, kapacitná LTPS obrazovka s rozlíšením 1920 x 1080 pixelov, Multitouch, 403 ppi, sklo Dinorex T2X-1 odolné voči poškriabaniu a nárazom, 2.5D zakrivenie
  • Čipset: MediaTek MT6795 Helio X10 (64-bit)
  • CPU: Osmejadrový, takt 2.0 GHz, jadrá Cortex-A53
  • GPU: PowerVR G6200
  • RAM: 2 GB LPDDR3
  • OS: YunOS, FlymeOS 5.1 (testovaná verzia 5.1.0.2Y)
  • Pamäť: 16 / 32 GB (v prípade 16 GB verzie je pre používateľa dostupných 11,6 GB), slot pre microSD do 128 GB (SIM slot 2)
  • Fotoaparát: 13 MPx snímač, duálny LED blesk, detekcia tváre, HDR, fázové zaostrovanie PDAF, clona f/2.2
  • Predný fotoaparát: 5 MPx snímač, clona f/2.0, 1080p nahrávanie videa pri 30fps
  • Video kamera: 1080p@30 fps, slowmotion 720p pri 120 fps
  • Konektivita: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, Bluetooth 4.1 LE, microUSB, OTG, GPS s AGPS a GLONASS, štandardný 3.5mm audio jack
  • Batéria: 3140 mAh
  • Ostatné: minimalizácia aplikácií, multitasking, akcelerometer, informačná dióda, kompas, gyroskop, proximity senzor, Dual SIM (nanoSIM, dual stand-by), snímač odtlačkov prstov mTouch 2.1

Meizu M1 Metal najvýhodnejšie kúpite v iBuygou.com!

Balenie

Opäť len základ

DSC_0771
Ako je už známe, výrobca Meizu na baleniach svojich smartfónov šetrí naozaj dostatočne. Ani balenie Meizu M1 Metal nie je výnimkou a opäť tu nenachádzame slúchadlá, ochranný kryt či fóliu naviac. V elegantnej bielej krabičke tak nájdeme len smartfón, adaptér na nabíjanie, spinku na otvorenie šuplíka pre SIM karty a klasický microUSB kábel.

Konštrukcia a dizajn
Skrytý kov

[/blockquote]

Nové Meizu M1 Metal je po konštrukčnej stránke naozaj perfektné a je priamym dôkazom, že aj smartfón v cenovej hladine okolo 200 € môže mať kvalitnú celokovovú konštrukciu. Tá je spracovaná precízne, nič pri používaní nepuká ani nevŕzga a smartfón pôsobí luxusný dojmom. Kovový je teda zadný kryt, ktorý presahuje aj na bočné strany a zariadenie je tak vyrobené „z jedného kusu“. Meizu však kov veľmi dobre skrylo pod špeciálny náter, ktorého obrovským plusom je odolnosť voči zachytávaniu odtlačkov a nečistôt. Spracovaniu konštrukcie tak nemám čo vytknúť, až na miernu vôľu tlačidiel ovládania hlasitosti a tlačidla napájania. Dizajnovo Meizu M1 Metal zapadá do rodiny Meizu smartfónov a po novom sa stretávame s luxusným dizajnom veľmi podobným Meizu MX5 a Meizu Pro 5, ktorý je pri strednej triede zariadení tejto značky novinkou. V bielej farbe mu to neuveriteľne sekne.

DSC_0749

Rovnako, ako prémiový model Meizu Pro 5, aj M1 Metal prichádza so zahnutým 2,5D displejom, ktorý na luxuse ešte pridáva. Displej má uhlopriečku 5,5“ a chránený je Dinorex T2X-1 sklom, ktoré úspešne odoláva škrabancom. Okolo prednej strany sa tiahne strieborný elegantný kovový rámik. Pod displejom opäť nájdeme multifunkčné domovské hardvérové tlačidlo, ktoré samozrejme integruje najnovší snímač odtlačkov prstov. Nad displejom nájdeme informačnú LED diódu, ktorá svieti len na bielo, primárny reproduktor pre hovory, snímač okolitého jasu a tiež proximity senzor. Zabudnúť nesmiem ani na prednú kameru.

DSC_0805

Ľavá bočná strana zariadenia obsahuje len šuplík pre dvojicu nanoSIM kariet, na ktorého vytiahnutie budete potrebovať spinku. Na pravej strane nájdeme dvojtlačidlo ovládania hlasitosti a tlačidlo napájania. Nahmatanie tlačidiel je veľmi jednoduché vďaka ich dostatočnému vystúpeniu a perfektnému umiestneniu. MicroUSB konektor, hlavný reproduktor a tiež mikrofón, nájdeme na spodnej strane, 3,5 mm audio jack a sekundárny mikrofón zasa na hornej.

DSC_0781

Zadnej strane dominuje opäť veľká šošovka 13 MPx fotoaparátu, ktorému spoločnosť robí duálna prisvetľovacia LED dióda. Nechýba ani nové logo spoločnosti Meizu.

Displej

Takmer bez chyby

V poslednom čase sa na čínskom trhu akoby vrece roztrhlo s 5,5-palcovými smartfónmi. V tomto vreci sa nachádza aj Meizu M1 Metal, ktoré disponuje 5,5“ displejom s FullHD rozlíšením. Rozlíšenie na uhlopriečke tejto veľkosti tvorí hustotu pixelov výborných 403 ppi. Displej využíva LTPS technológiu, vďaka ktorej sú samotné pixely bližšie k oku používateľa, čo má za následok reálne farby a výborné pozorovacie uhly. Výborná je aj maximálna hodnota jasu a displej je tak bez problémov výborne viditeľný aj na priamom slnku.

meizu-m1-metal-testujeme-2 (1)
Jediná vec, ktorú musím displeju vytknúť, je minimálna hodnota jasu, pri ktorej je displej stále dosť jasný a pri používaní v noci tak namáha vaše oči. V tomto prípade však nejde o nejakú závažnú chybu, keďže je to možné vyriešiť pomocou aplikácie z tretej strany, napríklad Twilight. Aj Meizu M1 Metal v nastaveniach ponúka zmenu teploty farieb displeja.

S51125-194018

Výkon a pamäť
Starý známy Helio X10

[/blockquote]

Rovnako, ako high-end model Meizu MX5, aj Meizu M1 Metal prichádza s osemjadrovým MediaTek Helio X10 procesorom, ktorý je taktovaný na rovné 2,0 GHz. Všetkých osem jadier je typu Cortex-A53. Tento procesor už určite pozná väčšina z vás, pričom ide o procesor vyššej triedy a ponúka slušný výkon za pomerne nízku cenu. Pri grafickom výkone poslúži grafický čip PowerVR G6200, ktorý zvláda aj náročnejšie hry. Plynulý multitasking zabezpečuje 2 GB LPDDR3 RAM, ktorá je v prípade M1 Metal plne dostačujúca. Táto trojica ponúka dostatok výkonu na plynulý beh systému, prepínanie aplikácií či iné náročnejšie operácie. Meizu M1 Metal som podrobil aj testom hrubého výkonu.

TIP: Pre zobrazenie hodnôt prejdite myšou na graf.

Na trhu sú k dispozícii dve pamäťové verzie – 16 GB a 32 GB. Ja som testoval práve 16 GB verziu, ktorá reálne ponúka 11,6 GB voľného priestoru. Dostupné je aj rozšírenie pamäte pomocou microSD kariet až do 128 GB. Ak sa rozhodnete využiť túto možnosť, stratíte DualSIM funkcionalitu, keďže smartfón pre microSD kartu využíva jeden zo slotov pre SIM kartu. M1 Metal podporuje aj OTG funkciu, ktorá funguje naozaj výborne. Ku kovovej M1-tke som pripojil 32 GB USB kľúč Kingston MicroDuo naformátovaný ako NTFS, pričom smartfón nemal absolútne žiadny problém s načítaním obsahu na kľúči.

Operačný systém

Android / YunOS / FlymeOS

Ohľadom operačného systému použitého v Meizu M1 Metal koluje množstvo otázok. Meizu používateľov pri tomto modeli mierne dezorientovalo, čo sa systému týka. M1 Metal teda beží na operačnom systéme YunOS spolu s už známou nadstavbou FlymeOS vo verzii 5.1. YunOS je operačný systém založený na linuxe, respektíve na AOSP (Android Open Source Project). Tento systém vytvorila jedna z najväčších ázijských spoločností, Alibaba Group, a v podstate ide o klasický Android. O YunOS sa dá hovoriť aj ako o ďalšej nadstavbe Androidu.

DSC_0005
Úplným základom systému Meizu M1 Metal je teda starý známy Android od Google (pravdepodobne 5.1 Lollipop), takže na telefóne bez problémov fungujú klasické Android aplikácie a samozrejme aj Google Play obchod a celkovo všetky Google aplikácie spolu so synchronizáciou účtov. Tie si ale budete musieť nainštalovať sami, keďže Meizu smartfóny v základe Google aplikácie neobsahujú. Ak si však Meizu M1 Metal objedáte z e-shopu iBuygou.com, aplikácie od Google už budete mať nainštalované.

DSC_0009
Systém ako taký je nie je optimalizovaný najlepšie, no zasa ani najhoršie. Po pár dňoch používania som sa stretol s dlhším načítavaním domovskej obrazovky po minimalizovaní nejakej aplikácie. Občas sa mi tiež stalo, že po stiahnutí notifikačnej lišty sa zobrazilo len časť hodín, no po opätovnom stiahnutí už všetko fungovalo. Tieto chyby by mohli byť v budúcnosti opravené novými aktualizáciami, ktoré Meizu naozaj vydáva. Počas testovania som obdržal hneď dve. Čo sa týka prepínania medzi aplikáciami, tu som sa nestretol so žiadnym problémom a všetko funguje veľmi rýchlo a bezproblémovo. Najväčším kameňom úrazu pre jednoduchých používateľov je v súčasnosti absencia slovenského prekladu systému. Systém totižto ponúka len anglický a čínsky jazyk. Nie je však vylúčené, že slovenský preklad v budúcnosti nepribudne.

Ako som spomínal vyššie, M1 Metal beží na najnovšej verzii vlastnej nadstavby, FlymeOS 5.1. Tá oproti staršiemu FlymeOS 4.5 prináša hneď niekoľko zmien, najmä tých dizajnových. Drobnosťou je nová tapeta odomykacej obrazovky, ktorá sa inak nezmenila. Stále ponúka rýchly prístup k fotoaparátu a potiahnutím prsta zdola nahor telefón odomknete. Naskytá sa pohľad na domovskú obrazovku, ktorá sa veľmi podobá na tú v starej verzii, no redizajnom prešli ikony vstavaných aplikácií.

Veľkou zmenou prešlo menu nedávnych aplikácií, ktoré sa teraz viac podobá na klasické „Lollipovké“ multitasking menu. Pribudlo aj tlačidlo na hromadné ukončenie aplikácií. Lepšie vyzerá aj notifikačná lišta, ktorá stále ponúka okrem zobrazovania notifikácií aj skratky rýchlych nastavení. Okrem toho, konečne pribudol aj rýchly prístup do taktiež redizajnovaných nastavení telefónu.

Multifunkčné hardvérové tlačidlo a snímač odtlačkov prstov

Meizu vo svojich najnovších telefónoch od modelu MX5 používa multifunkčné hardvérové tlačidlo a inak to nie je ani pri najnovšom modeli M1 Metal. Toto tlačidlo po stlačení funguje ako hardvérové domovské, po dotknutí sa ako kapacitné tlačidlo späť, takže obsahuje aj dotykovú plochu. Meizu do tlačidla integrovalo aj snímač odtlačkov prstov, ktorý nazvalo mTouch 2.1. Snímač odtlačkov prstov v tlačidle sa dá okrem ochrany samotného zariadenia tiež použiť ako zámok pre zvolené aplikácie a možné je nastaviť maximálne 5 odtlačkov. Taktiež je k dispozícii pomocou vášho odtlačku vykonávať bezpečné platby cez aplikáciu Alipay, no bohužiaľ, tie fungujú len v Číne.

DSC_0830
Snímač je veľmi rýchly a tiež presný, no párkrát sa stalo, že telefón odtlačok nerozoznal. To bolo však len minimum prípadov, inak funguje naozaj výborne. Rýchlosť snímača v Meizu M1 Metal som mal možnosť porovnať aj s Meizu MX5, pričom ten v M1 Metal je dokonca o niečo rýchlejší. V porovnaní s TOP modelom – Meizu Pro 5 – M1 Metal mierne zaostáva, aj keď ide o rovnakú verziu.

S51112-161403

Gestá a Smart Touch

Meizu do svojho modelu strednej triedy implementovalo aj gestá pre zjednodušenie ovládania. K dispozícii je známe gesto dvojitého poklepania na displej pre rozsvietenie displeja, ďalej gestá ako potiahnutia prsta zdola hore pre odomknutie zariadenia, opačným potiahnutím môžete stiahnuť notifikačnú lištu či horizontálnym pohybom prstov po obrazovke môžete prepínať medzi skladbami. K dispozícii je aj „kreslenie“ na vypnutú obrazovku. Napríklad, nakreslením písmena C spustíte prehliadač alebo fotoaparát, podľa toho akú aplikáciu tomuto príkazu zvolíte. K dispozícii je celkovo 8 písmen.

Ak sa vám bude zdať domovské tlačidlo nepraktické alebo vám nedajbože časom prestane pracovať, Meizu pripravilo aj softvérovú alternatívu. Tlačidlo má názov Smart Touch a ponúka mnoho funkcií. Prvou z nich je nastavenie priehľadnosti podľa svojho gusta a tiež premiestnenie tlačidla po dlhšom podržaní. Tlačidlu môžete nastaviť rôzne akcie, napríklad po kliknutí prejdete o krok späť, dvojitým kliknutím zatvoríte aplikáciu, posunutím nahor sa dostanete na domovskú obrazovku a tak ďalej.

Čo sa týka predinštalovaných aplikácií, ktoré je možné využiť aj u nás, Flyme ponúka napríklad klasický prehliadač dokumentov s možnosťou pripojenia k zdieľaným súborom na sieti, aplikáciu maľovanie či záznamník hlasu. Meizu prináša pre používateľov aj možnosť zmeny témy a k dispozícii je obchod s témami, kde nájdete platené ako aj témy zadarmo a výber je naozaj široký. Ďalšou aplikáciou, ktorú je možné využiť aj na našom území je Zabezpečenie. Aplikácia umožňuje prečistenie cache pamäte a RAM pamäte, dokáže nájsť prípadný vírus, môžete cez ňu spravovať práva ostatných aplikácií, sledovať spotrebu dát či batérie.

Výdrž batérie

3140 mAh batéria si vedie dobre

Meizu M1 Metal nesklame ani vo výdrži batérie. Pod kovovým krytom sa nachádza vstavaná Sony/ATL batéria s kapacitou 3140 mAh, čo sa dnes radí medzi priemer. Výdrž tejto batérie však môžem zaradiť medzi tie lepšie. Počas môjho testu, ktorý zahŕňal telefonovanie, neustále pripojenie k WiFi sieti, chatovanie s priateľmi, prehliadanie internetu, občasné fotografovanie a počúvanie hudby, smartfón vydržal 1 deň aj 8 hodín, pričom displej bol zapnutý slušné 4 hodiny a 40 minút.

Výdrž batérie je vďaka šetriacim režimom možné ešte predĺžiť. K dispozícii je tzv. Inteligentný režim, ktorý prepne smartfón do vyváženého výkonového režimu, vypne vibrácie a tiež GPS. V prípade núdze je dostupný Super režim, ktorý deaktivuje takmer všetky funkcie telefónu okrem telefonovania a písania SMS správ.

Fotoaparát

Kvalitou sklame

Ako väčšina dnešných smartfónov strednej triedy, aj Meizu M1 Metal ponúka 13 MPx fotoaparát. Šošovka fotoaparátu je dokonca miere zapustená do zadného krytu, čo je veľkým plusom, aj keď je chránená odolným sklom Gorilla Glass 3. Snímač prichádza s clonou f/2.2 a rýchlym fázovým zaostrovaním PDAF, vďaka ktorému fotoaparát zaostrí už za 0,2 sekundy. V tme mu dopomáha duálna farebná LED dióda. K dispozícii je samozrejme aj predný fotoaparát, ktorý má rozlíšenie 5 MPx, clonu f/2.0 a kvalitou fotiek spadá do priemeru.

DSC_0798
Asi jediná vec, čo ma na M1 Metal sklamala najviac, je práve fotoaparát. Ten podáva skôr podpriemerný výkon, keďže fotografie majú veľmi nízku ostrosť a vysoké percento šumu aj na denných fotografiách. V prípade HDR fotografií je šum ešte výraznejší. Presvedčte sa sami.

Všetky fotografie nájdete v plnej kvalite na tomto odkaze.

Fotoaparát Meizu M1 Metal nahráva video v kvalite 1080p pri štandardných 30fps, pričom dokáže nahrávať aj spomalené 720p video pri 120 fps. Vo videu je vidieť absenciu optickej stabilizácie obrazu, keďže obraz je miestami roztrasený.

Prostredie fotoaparátu ponúka hneď niekoľko režimov. K dispozícii sú režimy ako Automatický, Panoráma, Krása, Makro či GIF. Samozrejmosťou je aj manuálny režim, ktorý ponúka oveľa viac možností ako ten v staršom FlymeOS 4.5. Konečne je k dispozícii aj nastavenie vyváženia bielej, ďalej tu nájdeme nastavenie ISO, rýchlosti uzávierky, ohniskovej vzdialenosti, expozície a viac.

Konektivita

Len dve európske LTE frekvencie

Meizu M1 Metal podobne, ako jeho čínski konkurent, stráca na podpore 4G LTE frekvencií na našom území. Opäť sme sa bohužiaľ dočkali len obmedzenej funkčnosti LTE internetu a k dispozícii sú dokonca iba dve podporované frekvencie – 1800 MHz (B3) a 2100 MHz (B1). Výrobca však opäť nevynechal plnohodnotnú DualSIM funkcionalitu so širokou škálou nastavení.

DSC_0838
Počas môjho testovania som využíval obidva sloty, jeden pre volania a SMS správy od operátora O2 a v druhom slote som mal kartu od operátora Swan. LTE bežalo bez najmenších problémov, nakoľko operátor využíva 1800 MHz frekvenciu. Príjem signálu je celkovo pri Meizu M1 Metal naozaj výborný, na miestach kde Meizu Pro 5 chytá len 1-2 paličky, M1 Metal chytá bez problémov 3.

Nájdeme tu taktiež dual-band Wi-Fi 802.11 a/b/g/n spolu s Wi-Fi Direct, Bluetooth 4.1 LE, microUSB v2.0 konektor s podporou OTG a GPS s AGPS a GLONASS. Fix GPS je naozaj veľmi rýchly, výborný je aj príjem signálu a GPS je vcelku stabilné, keďže počas testu v aplikácii Moje Trasy sa poloha GPS pohla len minimálne. Zariadenie bolo pri tomto teste nehybne na jednom mieste po dobu 10 minút.

Multimédiá

Kvalitný zvuk do slúchadiel

Súčasné smartfóny už ponúkajú takú multimediálnu výbavu, že kľudne môžu nahradiť MP3 či MP4 prehrávače. Ak nie ste audiofil, stačiť vám bude aj zvukový výstup Meizu M1 Metal. Výstup z 3,5 mm audio jacku je naozaj kvalitný a vďaka vstavanému ekvalizéru si môžete nastaviť atribúty zvuku podľa toho, aký hudobný žáner obľubujete. Zvuk z hlavného reproduktora je hlasný, no jeho kvalita spadá skôr medzi priemer. Výrobca tiež nezvolil práve jeho najlepšie umiestnenie, keďže pri držaní zariadenia naležato reproduktor ľahko zakryjete.

DSC_0802
Ak ste čítali moju recenziu na Meizu Pro 5, prehrávač hudby vám bude známy. Ten je ladený do červeno-bielej farby a dizajnovo sa veľmi podaril. Opäť ponúka streamovanie hudby, ktorý síce funguje aj u nás, no rýchlosť nahrávania skladieb je mizerná, keďže sa sťahujú z čínskych serverov. Prehrávač ponúka rozdelenie lokálnych skladieb podľa abecedy, umelcov a albumov. K dispozícii je aj možnosť vytvárania albumov a pridávania skladieb medzi obľúbené.

Vďaka jemnému rozlíšeniu displeja a krásnym farbám Meizu M1 Metal ponúka aj výborný zážitok zo sledovania filmov, ktoré dokáže prehrať vo FullHD rozlíšení. Natívny prehrávač podporuje formáty MP4, 3GP, MOV, MKV, AVI a ďalšie. Prehrá tak takmer filmy každého formátu.

Záver

Meizu M1 Metal: Prémiovo spracovaný smartfón strednej triedy

Na trhu čínskych smatfónov strednej triedy momentálne prebiehajú veľké boje o to, kto vyrobí najlepší smartfón s vysokým výkonom a nízkou cenou. Meizu sa to z časti podarilo. Meizu M1 Metal vyniká prémiovou celokovovou konštrukciou, ktorá je spracovaná naozaj precízne. Zaujme aj kvalitný displej s krásnymi farbami. Veľkým plusom je aj skvelé multifunkčné domovské tlačidlo so snímačom odtlačkov prstov, ktoré sme doteraz videli len v high-end smartfónoch od Meizu.

DSC_0815
Výkon osemjadrového MediaTek Helio X10 spolu s 2 GB RAM je plne postačujúci aj pre náročnejšie hry. Pochváliť musím aj výdrž batérie, ktorá sa radí medzi nadpriemer. Čo ma však na Meizu M1 Metal sklamalo najviac, je jeho 13 MPx fotoaparát, ktorý vytvára zašumené a nie dobre zaostrené fotky. Medzi mínusy patrí aj neúplná podpora LTE sietí na našom území a absencia slovenského prekladu systému.

DSC_0793
Veľkým plusom Meizu M1 Metal je aj jeho cena, ktorá sa pohybuje okolo 205 € za 16 GB verziu v e-shope iBuygou.com.

Meizu M1 Metal najvýhodnejšie kúpite v iBuygou.com!

+Plusy -Mínusy
+Kvalitná kovová konštrukcia -Absencia slovenského jazyka v systéme
+Výborný pomer cena / výkon -Horší fotoaparát
+Rýchly snímač odtlačkov prstov -Podpora len dvoch EU 4G LTE frekvencií
+Slušná výdrž batérie -Občasné zaváhania systému
+Displej s krásnymi farbami

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú