Umelá inteligencia sa v posledných rokoch vyvinula do štádia, kedy dokáže porozumieť ľuďom a pomáhať im v rôznych oblastiach. Na tejto technológií pracujú mnohé popredné svetové spoločnosti a medzi nimi aj IBM, ktoré vyvinulo stroj stvorený pre debaty. Umelá inteligencia teraz ukázala svoje schopnosti v otvorenej debate na rôzne témy, čím chcelo IBM poukázať na jej uplatnenie aj pri zložitejších otázkach.

Na tomto projekte s umelou inteligenciou pracovali inžinieri spoločnosti už od roku 2012. Po šiestich rokoch vývoja doviedli strojové učenie do fázy, kedy dokáže plynule odpovedať presvedčivými argumentami. Debaty v San Franciscu sa zúčastnil rečníci, ktorí sa s umelou inteligenciou rozprávali na dve témy. Prvé kolo sa týkalo otázky: „Mali by sme podporovať prieskum vesmíru“. Druhá čas debaty sa venovala téme „Mali by sme zvýšiť využitie telemedicíny“.

Rýchly vývoj umelej inteligencie ukázal svoje prínosy v živej debate

Rečníci a umelá inteligencia mali prejav rozdelený do troch častí. Začínalo sa 4-minútovým otvorením debaty, po ktorom nasledovali 4 minúty na protiargumenty a 2 minúty na záverečné zhrnutie. Každá debata na vybrané témy netrvala viac ako 10 minút, počas ktorých dokázal Project Debater presvedčiť o svojich schopnostiach nielen rečníkov, ale aj prítomné obecenstvo. Umelá inteligencia dokázala počas debaty analyzovať dáta a obsah, aby poskytla protiargumenty a relevantné odpovede.

Nenechaj si ujsť
Významný krok pre medicínu: Umelá inteligencia lepšie identifikovala zhubný nádor než lekári

K tomu využilo strojové učenie citácie rôznych odborných textov a v reálnom čase dokázalo viesť debatu správnym smerom, aj keď s občasnými zaváhaniami. Systém však vedel situácie odľahčiť aj pridaním zopár vtipných poznámok. Navyše si Project Debater viedol v druhom kole ešte lepšie ako rečník, na čom sa zhodlo aj prítomné obecenstvo. Pritom systém od IBM nerobil úsudky, ale dokázal spracovať množstvo informácií, aby ukázal viaceré možnosti týkajúce sa danej témy.

Rozhodovanie stále ostáva v rukách človeka

S týmto veľkolepým projektom chce spoločnosť poukázať na fakt, že umelá inteligencia nemusí byť využitá len ako digitálny asistent, ktorý počúva príkazy. Svoje uplatnenie si totiž môže nájsť aj ako „poradca“ pri riešení zložitých situácií. Taktiež môže dokonca rozoznať pravé informácie od tých falošných. Zatiaľ je však Project Debater len v štádiu vývoja, a tak sa zrejme skoro z neho nestane hotový produkt pre masy.

Pri jeho vývoji IBM využilo výkonný superpočítač Watson. Ten sa používa pri spracovaní veľkého množstva dát v medicíne pri diagnostikovaní určitých druhov rakoviny. S veľkou výpočtovou silou môže Project Debater svoje schopnosti v najbližších rokoch rozvinúť ešte viac. Tým by preukázal, že dokáže viesť plynulé, zmysluplné debaty, v ktorých sa vie oháňať silnými argumentami a byť nápomocný pri výbere správneho rozhodnutia. Stále však ostáva len na človeku, aby zvážil jednotlivé možnosti, ktoré mu umelá inteligencia poskytne.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú