Populárna fitness aplikácia Strava má viac ako milión aktívnych užívateľov. Tí si pomocou nej monitorujú svoju aktivitu ako napríklad beh, jazdu na bicykli, lyžovanie a veľa iných. Medzi týmito používateľmi sú však aj vojaci, ktorí používaním tejto aplikácie nechtiac poodhalili polohu tajných základní americkej armády.

Vojaci americkej armády sú často nasadzovaní do rôznych zahraničných misií. V rámci svojej služby musia byť častokrát v pohotovosti a udržiavať sa v kondícii. Aby mali svoju aktivitu pod kontrolou, používajú fitness aplikácie ako je napríklad Strava. Tá zverejnila pre rok 2017 aktualizovanú mapu, ktorá ukazuje všetky verejné aktivity, ktoré boli zaznamenané službou. Aktuálne obsahuje viac ako 3 bilióny individuálnych GPS bodov.

Area 51 či Afganistan

Nanešťastie pre americkú armádu, záznamy bežeckých trás vojakov poodhalili polohu tajných amerických základní. Medzi týmito základňami sú letisko Homey Airport, základňa amerických vzdušných síl v Nevade, všeobecne známej ako oblasť 51, či základňa RAF Mount Pleasant na Falklandských ostrovoch. Podobne boli poodhalené aj iné základne naprieč Afrikou, blízkym východom či v Afganistane. Odhalenie sa prejavuje najmä z dôvodu, že na daných územiach podobné aplikácie využíva len veľmi málo používateľov, aktivity vojakov tak na mapách pôsobia výraznejšie.

Ako naloží americká armáda z únikom týchto citlivých informácii ?

Vojenskí analytici si všimli, že takzvaná „termo“ mapa je dostatočne detailná a potenciálne odhaľuje mimoriadne citlivé informácie. Napríklad, priblíženie na jednu z väčších základní jasne odhaľuje jej vnútorné rozloženie.a

Samotná základňa nie je viditeľná na satelitných záberoch komerčných poskytovateľov, ako sú napríklad Mapy Google, ale je jasne viditeľná prostredníctvom aplikácie Strava. Otázka znie, ako naloží americká armáda z únikom týchto citlivých informácii a aké opatrenia zavedie v budúcnosti.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú