Slovensko v poslednej dobe dostáva samé nečakané nápady. Po tom, čo sa objavili informácie o pripravovanom zdanení kryptomien, prichádza ďalší nápad. Zdaníme aj Facebook a Google. Informujú Stratégie

Zdanenie týchto internetových gigantov má veľmi dobrý dôvod. Ročne si totiž na Slovensku, ale aj v iných štátoch vďaka reklamám zarobia milióny eur. Do štátnej pokladnice však z toho odvádzajú iba smiešne sumy.

Môžu sa pripraviť na špeciálne dane

Po príchode nových daní by tak spoločnosti ako Google či Facebook museli odvádzať omnoho viac a slovenské firmy by už neboli znevýhodnené. Pre lepšiu predstavu, v roku 2016 získal Google na Slovensku tržby vo výške takmer 1,3 milióna eur. Odvedené dane sa však vyšplhali celkovo iba na 46 809 eur.

Tieto peniaze pritom prišli od slovenskej pobočky Googlu, ktorá má na starosti správu dát a tomu podobné služby. Zvyšné zisky, ktoré boli na Slovensku vygenerované, skončili na Bermudách. Ružovo to nevyzerá ani z pohľadu Európskej únie. Podľa nej pripravil na daniach Google a Facebook v rokoch 2013-2015 Európanov až o 5,4 miliardy eur.

Nenechaj si ujsť
Slovensko chce zdaniť kryptomeny, a to vrátane Bitcoinu. Potvrdil to minister financií

Slovensko ale nie je jedinou krajinou, ktorá chce gigantov zdaniť. Práve preto chce počkať na ostatné krajiny a neskôr pristúpiť k spoločnému riešeniu. „Budeme čakať nejaké náznaky koordinácie, nechceme vymýšľať vlastné koleso, ale chceme sa pridať k progresívnej skupine krajín, ktoré chcú pristupovať s otvorenými očami k tejto otázke,“ povedal minister financií Peter Kažimír pre Hospodárske noviny.

Šikovná daňová optimalizácia

Aby toho nebolo málo, Google má výborne vyriešenú daňovú optimalizáciu, aby platil čo najmenšiu daň. Podľa agentúry Bloomberg využíva šikovné presuny peňazí medzi Írskom a Holandskom. Tie v konečnom dôsledku skončia na Bermudách, kde sa platí nulová daň. Spoločnosť vďaka tomuto triku v roku 2016 ušetrila na daniach minimálne 3,7 miliardy dolárov.

A napríklad taký Facebook platí dane zo ziskov iba v Británii a Austrálii. Do konca tohto roka by sa to však mohlo razantne zmeniť a giganti by dane začali platiť ďalším európskym štátom, celkovo až tridsiatim. Ďalšie krajiny vrátane Slovenska by mohli by mohli s novinkou prísť už v roku 2019.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú