V roku 1999 bol Google len začínajúca spoločnosť s veľkým snom. Čo dnes robia prví zamestnanci?
História spoločnosti Google je poriadne bohatá a siaha až do roku 1998, kedy ju založili dvaja študenti Sergey Brin a Larry Page. Sami by však nikdy nezvládli vybudovať jednu z najväčších firiem súčasného sveta. V začiatkoch im nemalou mierou pomáhalo 19 zamestnancov. Čo dnes všetci robia a koľko ich zostalo naďalej pracovať v Google?
Tento unikátny zoznam prvých zamestnancov technologického giganta dal dokopy ešte v roku 2015 jeden z používateľov diskusného fóra Quora. Ďalší diskutéri neskôr pridali dôležité informácie o histórii a súčasných povolaniach týchto pracovníkov, a pridal sa aj portál Business Insider.
Vďaka tomu dnes vieme, kam väčšinu z nich zaviala kariéra. Niektorí si založili vlastné spoločnosti, iní zasadli na čelo veľkých technologických firiem a v zozname nájdeme aj tých, ktorí stále pracujú v centrále Alphabetu. Teda v spoločnosti, pod ktorú je už dva roky začlenený aj Google. Poďme sa teda pozrieť na zoznam 21 pôvodných zamestnancov jednej z najznámejších firiem sveta.
21. Marissa Mayer
Marissa sa ku Google pridala v júni 1999 ako softvérová inžinierka. Keď zo spoločnosti odchádzala v roku 2012, bola už viceprezidentkou pre lokalizačné služby. Odtiaľ si to rovno zamierila na post CEO v Yahoo, kde vytrvala do júna 2017. V súčastnosti sa o jej práci veľa nevie, no nedávno svedčila pred americkým Kongresom v súvislosti s masívnym únikom dát z Yahoo v roku 2013.
20. Kendra DiGirolamo
Púť tejto zamestnankyne trval v Google len niečo vyše dvoch rokov, a to od júna 1999 do mája 2001. Zodpovedala však za veľmi dôležitú oblasť reklám, kde pôsobila ako koordinátorka. V súčastnosti pracuje ako analytik obchodných systémov v rodinnej firme, ktorá sa venuje pestovaniu ovocia.
19. Larry Schwimmer
Aj Larry začal pracovať v Google počas roku 1999 ako softvérový inžinier. Pričinil sa o vznik systému takzvaných snippetov pre lepšiu organizáciu zamestnancov. Počas rýchleho rastu Google a prsty mal aj v spustení projektu Google Moon. Službu je podobná známej Google Earth, len namiesto satelitných záberov Zeme zobrazuje tie z Mesiaca. Larry dnes už v Google nepracuje, ale nie je úplne jasné, kedy skončil. V spoločnosti pôsobil minimálne do roku 2005. Nepoznáme ani jeho súčasné zamestnanie.
18. Jim Reese
V Google vydržal šesť rokov, a to v období od 1999 do 2005. Pôsobil ako hlavný prevádzkový inžinier, staral sa o dátové centrá aj kyberbezpečnosť jednotlivých serverov. Keďže predtým pôsobil ako lekár, na svojom LinkedIn profile žartuje, že každý štvrtok ráno vykonával aj lobotómiu. Dnes pomáha študentom druhého stupňa základných škôl v projekte Spark Program a tiež pôsobí na Harvardovej univerzite v odbore medicíny.
17. Gerald Aigner
Jeho pôsobenie v Google sa datuje od roku 1999 do 2006. Zodpovedal za data centrá a internetové záležitosti. Mal na starosti vyjednávanie o prenajatých prenosových linkách, ale tiež nákup hardvéru a optimalizáciu výkonu serverov. Dnes Geral pôsobí v Londýne ako „nezávislý odborník na internet“.
16. Susan Wojcicki
Susan je jedným zo zamestnancov, ktorí v Googe pôsobia dodnes. Jej prvý kontakt spoločnosťou je naozaj unikátny. Ešte predtým ako v roku 1999 nastúpila do firmy, prenajímala za 1700 dolárov malému tímu Google priestory svojej garáže a niekoľkých izieb. Od roku 2014 už pôsobí ako CEO pre známy videoportál YouTube.
15. Joan Braddi
Do Google nastúpila v roku 1999 a aj Joan háji zástavu spoločnosti dodnes. Vystriedala už niekoľko vysokých pozícií. Dnes pôsobí ako viceprezidentka pre produktové partnerstvá, predtým plnila zodpovednú úlohu v oblasti vyhľadávacích služieb.
14. Chris Skarakis
Chris riadil podnikateľský rozvoj Google až do roku 2005. V spoločnosti tak pôsobil takmer presne 6 rokov od mája 1999. Neskôr sa dal na sólovú dráhu. Založil si online streamovacie rádio Blip.fm a spoluzakladal aj spoločnosť Fuzz Artists, ktorá pôsobí v oblasti hudobnej produkcie a marketingu. Angažuje sa aj ako jeden z členov predstavenstva kalifornského múzea a charity.
13. Rachael Chambers
Kvôli práci v Google opustila vtedy veľmi známu spoločnosť Netscape, ktorá v tom čase bodovala so svojim internetovým prehliadačom. Dostala funkciu riadiacej asistentky a neskôr koordinátorky v oblasti predaja. V Google však vydržala len niečo vyše roka, od mája 1999 do októbra 2000. Dnes už pôsobí v spoločnosti Cisco ako manažérka pre plánovanie a stratégiu.
12. Steve Schimmel
Celkovo 13. zamestnanec Google. Zodpovedal za rozvoj trhu, a to v rokoch 1999 až 2004. Dnes sa venuje podpore startupov. Investoval napríklad do projektov HireAthena, Roozt, Guide a Crowdrise.
11. Omid Kordestani
Jeho pôsobenie v Google bolo naozaj dlhé. Spojenie so spoločnosťou trvalo od januára 1999 do augusta 2015, teda viac ako 16 rokov. Omid pôsobil na pozícii hlavného obchodného zástupcu a poradcu. Po svojom odchode sa presunul do Twitteru, kde zastáva funkciu výkonného riaditeľa. Vlastní aj akcie tejto sociálnej siete, a to v hodnote takmer 2 miliónov dolárov.
10. Salar Kamangar
Opäť jeden z tých verných, ktorý zostal v štruktúrach Google dodnes. Dlho pôsobil ako CEO pre YouTube, no v roku 2014 sa rozhodol hľadať v spoločnosti nové výzvy. Na jeho pozíciu zasadla už spomínaná Susan Wojcicki a Salar dnes zastáva pozíciu viceprezidenta produktov pre rovnaký videoportál.
9. Georges Harik (na fotografii vpravo)
Jeden z prvých desiatich zamestnancov Google. Do spoločnosti prišiel ako softvérový inžinier a bol zodpovedný za produkty, ako Gmail, Google Talk, Google Video či Picasa. Pričinil sa aj o služby AdSense a AdWords. V spoločnosti pôsobil od roku 1999 do 2005 a sedel aj v trojčlennej komisii, ktorá pri rýchlom raste firmy zodpovedala za nábor nových vývojárov. Kým odišiel, stihol ešte šéfovať projektu Googlettes, ktorý pokrýval startupy vo vnútri Google.
8. Urs Hölzle
Bývalý profesor na univerzite nastúpil do Google v roku 1999 a pôsobí tu aj v súčasnosti. Zodpovedá za celú technickú infraštruktúru. Dohliada na operácie vykonávané na severoch a obrovských dátových centrách.
7. Amit Patel
O tomto bývalom zamestnancovi Google je v súčasnosti najmenej informácií. Nie je dokonca ani známe, kedy po svojom príchode v roku 1999 spoločnosť opustil. Pričinil sa však napríklad o rozvoj a vylepšenie záznamov vyhľadávania. Koluje o ňom aj príbeh, kedy sa mal čerstvo nastupujúceho CEO Google, Erica Schmidta, v roku 2001 opýtať, či môže zdieľať jeho kanceláriu. Schmidt mal súhlasiť, pretože inú odpoveď považoval za „negooglovskú“. Kam neskôr smerovala kariéra Amita, známe nie je.
6. Harry Cheung
Harry je ďalší z týmu vývojárov, ktorý sa od roku 1999 pričinil o rast produktov Google. Síce pôsobil v spoločnosti len do roku 2004, stihol dostať prezývku „Spider-Man“. Takéto pomenovanie mu prischlo vďaka tomu, že sa venoval vývoju takzvaných crawlerov, ktoré prehľadávajú weby a občas sa im hovorí aj pavúky. Dnes, podobne ako Steve Schimmel, investuje do rôznych startupov.
5. Ray Sidney
V zozname sme sa už dostali k prvým piatim zamestnancom Google. Od januára 1999 do marca 2003 pôsobil v spoločnosti aj Ray Sidney. Opäť išlo o programátora, ktorý vyvíjal vyhľadávací algoritmus. Ako informuje portál CNET, zo spoločnosti odišiel tesne predtým, ako sa stala verejne obchodovateľnou, na čom však kráľovsky zarobil. Dnes je Ray majiteľom niekoľkých firiem, ktoré pôsobia najmä v oblasti nehnuteľností. Venuje sa tiež triatlonu a dokonca má amatérsku licenciu pilota.
4. Heather Cairns
Jednotlivých zamestnancov Google musel aj niekto najať a práve o to sa starala Heather Cairns. Prijala prvých 200 pracovníkov a v Google pôsobila od roku 1998 do 2005. Istý čas sa venovala investíciám a podpore podnikov, ktorým šéfovali ženy. V súčastnosti riadi malú spoločnosť v oblasti obchodu s nehnuteľnosťami.
3. Craig Silverstein
Vôbec prvý človek, ktorého prijali zakladatelia Google do svojej spoločnosti. Craig sa pričinil o vývoj vyhľadávacieho algoritmu. Neskôr dohliadal na prácu vývojárov a pôsobil aj ako riaditeľ pre technológie. V roku 2012 však zo spoločnosti odišiel a dnes pôsobí vo vzdelávacom projekte Khan Academy.
2. Sergey Brin
Prvé dve miesta v zozname zamestnancov Google sú jasné. Spoluzakladateľ spoločnosti Sergey Brin v súčasnosti pôsobí ako riaditeľ materskej firmy Alphabet. Na túto pozíciu zasadol po reorganizácii v roku 2015. Počas fungovania Google sa už venoval aj dohľadu nad projektom Google X, ktorá pokrýva najambicióznejšie nápady zamestnancov.
1. Larry Page
Druhý so zakladateľov dnes jednej z najväčších spoločností sveta. Page pôsobí od roku 2015 ako CEO Alphabetu a teší sa majetku, ktorý má hodnotu takmer 49 miliárd dolárov.
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Západné zbrane na Ukrajine sú až príliš moderné. Rusi našli spôsob, ako ich zneškodniť
Je gigantický a má dojazd vyše 600 km. Obľúbená automobilka odhalila najväčšie auto, aké kedy vyrobili (+FOTO)
Mala napájať celý svet. Videli sme zabudnutý plán, ako chceli veľmoci „dojiť“ elektrinu z Afriky (+detaily)
Namiesto Intelu pochovali seba. Prelomový čip Nvidie narazil na vážne problémy, ľudia zúria
Nakúpiš v ňom 24/7 bez obsluhy. Obľúbený reťazec otvoril na Slovensku nový futuristický obchod
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Na Slovensko dorazila najväčšia inovácia za roky. Vážení, takto vyzerá paušál budúcnosti
- ROZHOVOR s analytikom: Bitcoin by som teraz nekupoval. Prichádza úplne nová éra kryptomien
- Dojazd 700 km a na 80 % sa dobije za 10 minút. Európu ide dobyť nová značka, ukázala skvelý elektromobil
- Západné zbrane na Ukrajine sú až príliš moderné. Rusi našli spôsob, ako ich zneškodniť
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
-
- Buď ju miluješ, alebo nenávidíš. Nová Kia prichádza s vychytávkou, ktorá rozdeľuje automobilový svet
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
- PRVÝ TRAILER: Začnete si zamykať dvere, sľubuje tvorca. Votrelec dostane mrazivý prídavok
- Západné zbrane na Ukrajine sú až príliš moderné. Rusi našli spôsob, ako ich zneškodniť
- Na Slovensko dorazila najväčšia inovácia za roky. Vážení, takto vyzerá paušál budúcnosti
-
- Výnimočný motor spasí elektromobily. Mercedes ukázal unikátny pohon, ktorý rozdrví trh
- Je monštruózne v každom smere a Rusi nechápu. USA stavajú najväčšie lietadlo na svete
- Má skoro 2000-krát silnejšiu gravitáciu než Zem. Čína aktivovala zvláštne zariadenie (+na čo slúži)
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
- Konečne je to tu. Slovenský film MIKI si už môžeš pozrieš online na obľúbenej službe
Z konkurenta záchranca. Vyhľadávanie Google sa topí v problémoch, spasiť ho môže ChatGPT
Je bezplatná a chceme ju úplne všetci. Obľúbená aplikácia dostane ultimátnu funkciu
Lukašenko prišiel s bizarnou vyhrážkou. Chce odpojiť od internetu celú krajinu
Amazon investuje ďalšie miliardy do AI. Chce zostrojiť niečo, čo tu ešte nebolo
Vysoké clá ohrozujú Atlantik. Môže za to napätie medzi USA a Európou
Copyright© 2024 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené