Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Po veľmi smutných správach z dielne nemeckého koncernu VW prichádzajú opäť pozitívne informácie zo sveta elektromobility. I keď sa podľa všetkého Projekt Trinity odkladá, do roku 2026 sa predsa len dočkáme elektromobilov postavených na novej platforme. Automobilka v tlačovej správe informuje o modulárnej platforme druhej generácie, ktorá nesie označenie MEB+.

V posledných mesiacoch sa šíria informácie, že koncern VW odloží spustenie Projektu Trinity o štyri roky, teda z pôvodného roku 2026 by sme sa mali novej továrne a revolučného elektromobilu na novej platforme dočkať až na začiatku novej dekády.

VW ale rozhodne nechce zaspať dobu a vývoj, preto dnes automobilka priniesla informácie o akomsi „medzistupni“ medzi súčasnou platformou MEB a SSP platformou, ktorá by mala byť súčasťou spomínaného projektu Trinity.

Elektromobily s dojazdom až 700 km

Druhá generácia súčasnej platformy ponesie názov MEB+ a automobilka chce zachovať všetky jej dôležité a kľúčové vlastnosti. Jednou z nich je modulárnosť, vďaka čomu môžu výrobcovia elektromobily vybaviť rôznymi veľkosťami batérií presne podľa potreby majiteľa a zmerania auta. Menšie mestské elektromobily dostávajú 58 kWh batériu, zatiaľ čo autá na dlhé trasy sú vybavené 77 kWh akumulátorom, vďaka ktorému sú schopné prejsť na jedno nabitie 400-500 km.

VW ID.5 GTX ti prirastie k srdcu

Naproti tomu dostane platforma MEB+ novú generáciu batérií, ktoré výrazne zvýšia dojazd a umožnia aj rýchlejšie nabíjanie. Tie najlepšie elektromobily by pritom mali byť schopné prejsť až 700 km na jedno nabitie a nabíjať sa dokážu výkonmi od 175 kW do 200 kW.

VW

VW chce takisto vylepšiť autá na tejto platforme aj po softvérovej stránke. Disponovať budú technológiami, ktoré umožňujú autonómne, alebo aspoň poloautonómne riadenie.

To najlepšie si VW nechal nakoniec. Nová platforma umožní automobilke výrazne rozšíriť portfólio ponúkaných elektromobilov. Do roku 2026 uvidíme až 10 nových modelov a ich súčasťou bude aj vstupný model s cenovkou okolo 25 000 €. Elektromobilita sa tak konečne stane cenovo dostupnou aj pre masy.

Niekoľko lacnejších elektromobilov už budúci rok

Už budúci rok uvidíme menší, cenovo dostupnejší elektromobil od Toyoty. Rok 2023 ale môže priniesť viac potenciálne lacných modelov. Kompaktný elektrický crossover bude vychádzať z konceptu bZ Compact SUV, ktorý automobilka odhalila už dávnejšie. Detailné technické parametre zatiaľ známe nie sú, no rozmery konceptu Toyota predsa len prezradila. Kompaktné elektrické SUV je dlhé 4 538 mm, široké 1 888 mm a vysoké 1 560 mm. Koncept je obutý na pomerne veľkých 21″ diskoch.

Toyota však nie je jediná automobilka, ktorá budúci rok plánuje na trh uviesť nový, menší a pevne veríme, že aj cenovo dostupnejší elektromobil. Ďalšou automobilkou, ktorá potvrdila príchod nového modelu na budúci rok, je Škoda.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú