Dbáš na bezpečnosť svojich účtov? Prinášame ti 7 tipov, ako čo najlepšie zabezpečiť tvoje súkromie
V dnešných dňoch netreba brať bezpečnosť na internete na ľahkú váhu. Mnohokrát sa stáva, že sa útočníci dostanú k citlivým údajom práve kvôli zlému zabezpečeniu účtov a súkromia. Na vine môže byť napríklad príliš jednoduché a často používané heslo. Následky môžu byť veľmi rozsiahle a často je veľkým problémom zabrániť úniku informácií z napadnutých účtov.
Podľa bezpečnostnej firmy TeleSign bolo v roku 2015 zo všetkých skúmaných hesiel až 73 % duplikátov, ktoré boli použité pre viaceré účty. Pritom viac ako 54 % všetkých opýtaných respondentov používa pre všetky svoje internetové účty menej ako päť rozdielnych hesiel. Spoločnosť SplashData zasa analyzovala viac ako 5 miliónov uniknutých hesiel a až 10 % z nich bolo možné zaradiť k najjednoduchším, respektíve najhorším heslám, ktoré by si nemal používať. Medzi ne patria najmä heslá typu 123456, qwerty, 12345678, futbal a mnoho ďalších. Svoje online súkromie si treba dobre strážiť, pretože internet je neoddeliteľnou súčasťou nášho každodenného života. Účty, ktoré všetci máme, obsahujú mnoho citlivých informácií a rozhodne nechceš, aby sa k nim niekto nepovolaný dostal. Pokiaľ ti na bezpečnosti tvojho súkromia záleží, nasledujúce riadky ti ju môžu pomôcť zvýšiť a zabrániť tak prípadnému napadnutiu.
Používaj silné heslá
Silné heslo by malo obsahovať 10 až 15 znakov, pričom je ideálne kombinovať veľké a malé písmená v spojení s číslami alebo špeciálnymi znakmi ako napríklad @, €, * a ďalšie. Aby si si takéto heslo lepšie zapamätal, malo by nadväzovať na tvoje ďalšie heslá. Na vytvorenie poriadne silného hesla spoľahlivo poslúži aj generátor náhodných hesiel. Ten ti môže ponúknuť nejakú krátku vetu alebo frázu, kde môžeš zopár znakov zameniť a získať tak silné heslo, ktoré ti len tak niekto neukradne.
Nenechaj si ujsť
Facebook sleduje aj tých, ktorí nemajú vytvorený účet. Takto obmedzíš sledovanie ty
Nepoužívaj heslá s obsahom, ktorý sa dá ľahko nájsť na webe
To, čo ti pomôže zvýšiť kvalitu tvojho hesla, by sa nemalo dať ľahko nájsť na internete alebo tvojom profile na sociálnej sieti. To znamená, že ak často pridávaš na svoju nástenku príspevky so svojím psíkom, určite sa vyhni heslu typu Rexo123. Taktiež ako heslo nepoužívaj názov nejakého klubu, ktorého si členom. Jednoducho, vyhni sa heslu, ktoré by mohlo obsahovať akúkoľvek informáciu z tvojho osobného života. Taktiež neodporúčame v bezpečnostných otázkach používať odpovede, ktoré sa dajú rovnako ľahko nájsť v tvojom profile na Facebooku. Potom by sa k tvojmu účtu mohol niekto dostať takmer bez námahy.
Vytvor si pre každý účet či aplikáciu unikátne heslo
Pre niekoho to môže byť pomerne zložitá úloha, no je rozhodne nevyhnutná, aby sa predišlo katastrofe v podobe odcudzenia profilu či „vybielenia“ bankového účtu. Z toho dôvodu je dobré mať jedinečné heslo pre každý tvoj účet. Možno v tom množstve hesiel budeš mať spočiatku zmätok, no určite to zvýši bezpečnosť tvojho súkromia. Pre správu hesiel je možné využiť aj rôzne aplikácie ako Password Manager, alebo si heslá ukladať do cloudových služieb. Ak nie si typ, ktorý by využíval podobné služby, pokojne si môžeš svoje heslá písať aj doma na papier. Musíš si však dať veľký pozor, aby si ho niekde nestratil.
Vyhýbaj sa prepojeným účtom
Vytváranie prepojených účtov je pohodlnou záležitosťou, no aj trocha riskantným krokom. Keď medzi sebou prepájaš svoje účty, možno si neuvedomuješ, že rôzne stránky sa dostávajú k tvojim informáciám. Tým sa zvyšuje riziko napadnutia alebo krádeže identity. Ak bude napadnutý niektorý z tvojich prepojených účtov, ostatné z nich sú tiež vo veľkom ohrození. Nemusí vôbec dlho trvať, aby sa útočník dostal k ďalším a ďalším účtom, ktoré by si ťažko získaval späť.
zdroj fotografie: DevTutorialHub
Nenechaj si ujsť
Pozri, ako ťa sleduje umelá inteligencia Facebooku
Používaj viacfaktorovú autorizáciu
Pokiaľ máš možnosť využiť viac alebo dvojfaktorovú autorizáciu, rozhodne ju neodmietni, najmä ak ide o tvoj e-mailový účet. S viacfaktorovou autorizáciou pridáš svojmu kontu ďalšie „vrstvy“ zabezpečenia. Pri prihlasovaní tak budeš používať aj spôsob autorizácie napríklad prostredníctvom kódu zaslaného v SMS správe. Tento typ zabezpečenia je dôležitý najmä pri e-mailových účtoch. Práve tam sú totiž zhromaždené všetky e-maily o tvojich heslách a okrem e-mailu tak s viacfaktorovou autorizáciou ochrániš aj svoje ďalšie účty.
zdroj fotografie: University of Miami
Dávaj si pozor, kde zadávaš svoje heslá
V dnešných dňoch si treba veľký pozor dávať aj na to, kde svoje heslá zadávaš. Riziko číha na každom rohu a to najmä pokiaľ často používaš verejné siete. V nich totiž môže byť uložený malvér, ktorý vie narobiť poriadne škody. Nikdy totiž nevieš, kto verejnú sieť spravuje a ako veľmi je bezpečná. Verejné Wi-Fi siete sú pohodlným nástrojom ako ušetriť poplatky za dáta od operátora. Svoje heslo by si nemal zadávať ak si pripojený k verejnému Wi-Fi pripojeniu napríklad na letisku či v kaviarni, pretože aj tam môže striehnuť útočník. Ak si už nútený zadať svoje heslo pri pripojení k verejnej sieti, rozhodne ho nikdy prostredníctvom tohto pripojenia nemeň! Útočník by mohol k účtu získať prístup ešte skôr, ako by si vôbec stihol potvrdiť e-mail o zmene hesla.
zdroj fotografie: Business 2 Community
Nenechaj si ujsťKoľko stojí hacknutie smartfónov s iOS alebo Androidom? Vieme sa vôbec brániť?
Čo robiť, ak dôjde k napadnutiu môjho účtu?
Ak začuješ správy o úniku dát a napadnutiu účtov zo stránky, ktorú používaš, nespoliehaj sa na to, že tvoj účet napadnutý nebol. Pre overenie, či bol tvoj účet ukradnutý môžeš osloviť rôzne firmy alebo využiť služby webových stránok, ktoré ťa informujú o úniku tvojich osobných údajov. Jednou z najlepších volieb je stránka „Have I Been Pwned?“, kde po zadaní tvojho mena alebo e-mailovej adresy ľahko zistíš, či sa tvoj účet ocitol na zozname napadnutých. V zozname odcudzených a napadnutých účtov môžeš nájsť rovnaké alebo podobné heslo ako používaš. V takom prípade neváhaj ani chvíľu a hneď si svoje pôvodné heslo zmeň.
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Úmrtia, miliardové straty a nevyriešené záhady. Toto je 8 najväčších vesmírnych katastrof v histórii
Lekári už na ChatGPT nestačia. Prekonal ich v najdôležitejšom teste
Je gigantický a má dojazd vyše 600 km. Obľúbená automobilka odhalila najväčšie auto, aké kedy vyrobili (+FOTO)
Mafián Stallone opantal Slovákov. Vieme, čo bude s milovaným seriálom ďalej
Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
Copyright© 2024 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené