Kybernetická vojna sa odohráva na viacerých frontoch a okrem notebookov môže byť malvérom v konečnom dôsledku zasiahnutý aj tvoj smartfón. V riadkoch nižšie ti preto predstavíme jednoduché kroky, vďaka ktorým možno potenciálnym hrozbám predísť. 

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Podľa amerického experta na bezpečnosť a autorka knihy „Umenie klamu“, Kevina Mitnicka, sú dve cesty, ako sa môže hacker dostať k tvojim dátam. Prvá z nich vyžaduje fyzický prístup k zariadeniu a manuálne nainštalovanie sledovacieho softvéru, ktorý umožní hackerovi zapnúť tvoju kameru, čítať všetky správy, dokonca i tie vymazané, ovládať hovory a získať prístup k tvojej polohe. Expert v tomto prípade odporúča používať silné heslo a v rámci možností ho neprezrádzať naozaj nikomu.

zdroj fotografie: educacionenred.com

Druhou možnosťou je takzvané diaľkové zneužitie, ktoré používajú predovšetkým tajné a informačné služby vďaka zraniteľnosti softvéru. Podľa Kevina je v súčasnosti cena sledovania zariadenia s operačným systémom iOS približne 1,5 milióna amerických dolárov. Ak chce niekto diaľkovo sledovať Android smartfón, vyjde ho to na približne 200 tisíc dolárov. Pre jednotlivca je to dosť veľká čiastka, no ak hovoríme o vládnych organizáciách a obrovských korporáciách, zas tak veľa to určite e nie je.

Nenechaj si ujsť
CIA špehuje každý smartfón, počítač a dokonca aj smart televízory! Boli zverejnené tisíce tajných dokumentov

zdroj fotografie: ActualApple

Mitnick tvrdí, že spozorovať, či práve tvoj smartfón nesie v sebe škodlivý malvér je prakticky nemožné. Riešenie vidí v prevencii, tj. mať vždy nainštalovanú aktuálnu verziu operačného systému a pri väčších podozreniach na hacknutie tvojho zariadenia by mal jednoznačne pomôcť factory reset, ktorý malvér odstráni.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
70%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
30%
Neznášam to
0%
O autorovi
Matúš Mitro
Milovník nových technológií, obzvlášť tých zo sveta smartfónov, ktoré mu učarovali už poriadne dávno. Má rád dobrú hudbu, nepohrdne kvalitným filmom, ale ani debatou o rôznych inováciách. Kontakt: [email protected]