V prípade, že si už od malička prekypoval zdravou zvedavosťou, určite ťa niekedy trápila otázka spojená s najznámejšou a zároveň najpoužívanejšou sociálnou sieťou na svete – Facebookom. Ten je mnohými kritizovaný za sledovanie svojich používateľov, pričom vie o nich často omnoho viac ako sa patrí.

Otázku bezpečnosti jeho používania však na chvíľku odložme stranou a zamerajme sa skôr na to, ako a ktoré osobné údaje Facebook zbiera. K odhaleniu týchto podstatných informácií môžeš využiť rozšírenie pre internetový prehliadač Google Chrome s názvom Data Selfie, ktoré ti odhalí všetky algoritmy využívané touto sociálnou sieťou pri zbieraní nových údajov. Je všeobecne známe, že Facebook prispôsobuje všetky reklamy konkrétnym používateľom. Tieto reklamy tak môžu byť účinné iba v tom prípade, že sú zozbierané informácie o danej osobe aktuálne a správne. Modrá sociálna sieť tak ku svojej existencii musí neustále sledovať tvoju aktivitu, čo v podstate robí aj toto rozšírenie.

Jeho primárnym cieľom je zapisovanie dát do prehľadnej podoby, pričom sa čo najviac snaží priblížiť procesy, aké pri nasávaní nových informácií využíva Facebook. Tieto dáta sú zbierané pomocou algoritmov strojového učenia od IBM Watson či Univerzity v Cambridge. Data Selfie tak dokáže s ich pomocou zistiť, koľko času na stránkach Facebooku tráviš, čo všetko sa ti páči a na čo konkrétne klikneš. K tomu všetkému tento nástroj zaznamenáva aj všetko to, čo napíšeš do vyhľadávacieho poľa. Rozšírenie následne všetky zozbierané údaje premieta na časovú os, na ktorej sú farebne rozlíšené podľa typu.

zdroj fotografie: TheNextWeb

Nenechaj si ujsť
Facebook sleduje aj tých, ktorí nemajú vytvorený účet. Takto obmedzíš sledovanie ty

Tento šikovný nástroj ti taktiež dokáže zobraziť stránky či priateľov, ktorých príspevky ťa zaujímajú najviac a pri ich prezeraní tak stráviš najviac času. Aby toho nebolo málo, rozšírenie využíva rôzne analýzy na odhadovanie tvojho politického názoru či obľúbených jedál. Ak si ihneď po prečítaní týchto riadkov myslíš, že program Data Selfie plánuje zozbierané údaje nejakou formou zneužiť, tak sa mýliš. Všetky dáta sú totižto uložené lokálne len na konkrétnom zariadení a nie sú ukladané na žiadny externý server. Toto zaujímavé a popravde aj poriadne netradičné rozšírenie si môžeš stiahnuť na tomto odkaze.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP