Záhada tabule plnej čmáraníc, ktorá patrila Stephenovi Hawkingovi, bude zrejme konečne rozlúštená. Múzeum, kde je dnes táto tabuľa vystavená, totiž privíta mnohých fyzikov a priateľov velikána v nádejí, že sa im podarí rozlúštiť nákresy, symboly a rovnice, ktorými je aj po 40 rokoch stále preplnená. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Výstava na počesť Stephena Hawkinga

Ako píše The Guardian, zosnulý kozmológ Stephen Hawking, ktorý zasvätil svoj život vede a poznávaniu vesmíru, uprostred svojej kancelárie zanechal jedno veľké tajomstvo. Tým je tabuľu plná čmáraníc, rovníc, symbolov a karikatúr, ktoré na nej „svietia“ už od roku 1980, kedy usporiadal konferenciu o supergravitácii.

Tabuľa spolu s ďalšími predmetmi Hawkinga, ktorý v roku 2018 zomrel vo veku 76 rokov, je aktuálne vystavená v Múzeu vedy v Londýne. Juan-Andres Leon, kurátor Hawkingovej kancelárie, verí, že informácie o tom, čo sa presne nachádza na tabuli, poskytnú aj niektorí účastníci spomínanej konferencie, ktorá sa odohrala pred viac ako 40 rokmi.

Podľa všetkého tabuľu využili práve Hawkingovi kolegovia ako rozptýlenie, pretože je naplnená mnohými nedokončenými rovnicami, slovnými hračkami a obrázkami, pri pokuse prísť s kozmologickou teóriou všetkého.  Tá by mala spojiť pravidlá všeobecnej relativity a kvantovej mechaniky – obe teórie sú síce platné, no navzájom sa vylučujú.

Mnohých fanúšikov, ale i vedcov, zaujíma čo je napríklad „symetria stuporov“ (stupor symmetry), kto je záhadný bradatý „mimozemšťan“, prečo cez stenu lezie akési čudo s chápadlami a čo sa skrýva vo vnútri plechovky s nápisom „Exxon supergravity“.

Vďaka tejto unikátnej výstave bude mať široká verejnosť možnosť zistiť, čo všetky tieto, ale i mnohé ďalšie veci znamenajú a popritom si obzrieť  aj kópiu jeho doktorandskej práce o expanzii vesmíru, invalidný vozík, či bundu, ktorú mu venovali tvorcovia legendárneho animovaného seriálu Simpsonovci.

Nadšencov iste poteší, že výstava je bezplatná a v londýnskom Múzeu vedy potrvá do 12. júna, odkiaľ sa potom presunie do Manchestru a ďalších zastávok.

Kto bol Stephen Hawking?

Stephen Hawking bol významný anglický matematik, kozmológ a jeden z najlepších svetových teoretických fyzikov. Napriek tomu, že bol vážne postihnutý amyotrofickou laterálnou sklerózou, aktívne sa venoval fyzike, ale i verejnému životu. Jeho publikácie doslova zmenili naše chápanie a pohľad na vesmír, pričom stále sa ukazuje, že jeho teórie boli správne.

Ilustračný obrázok akrečneho disku čiernej diery. DESY, Science Communication Lab

Nedávno sa dokonca podarilo overiť správnosť jednej z jeho najväčších teórií. Hoci správnosť Hawkingovej vety, o tom ako sa horizont udalostí nemôže za žiadnych okolností zmenšovať, boli potvrdené „iba“ matematickými rovnicami, po 50 rokoch od vyslovenia tejto predpovede sa vedcov z MIT podarilo potvrdiť jej správnosť meraním.

Iná štúdia minulý rok zasa potvrdila, že čierne diery sú oveľa komplexnejšie termodynamické systémy, ako sme sa nazdávali, pričom sa ukázalo, že kvantová gravitácia vytvára na čierne diery tlak.

Ide o veľmi malú hodnotu, ktorá je dokonca záporná a podľa odborníkov má hodnotu -2E-46 baru, čo naznačuje, že čierna diera nerastie, no zmenšuje sa. Uvedené je v súlade s Hawikgovými predpokladmi, avšak zatiaľ nie je možné určiť ako (ak vôbec) tento negatívny tlak súvisí s Hawkingovým žiarením.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú