banner-nubia-z11Niektoré technológie dokážu zaujať veľké množstvo ľudí, no napriek tomu po určitom čase upadnú do zabudnutia. Najnovšími zariadeniami, ktoré zavítajú na pomyselný technologický cintorín, sú 3D televízory.

Poslednými dvomi výrobcami, ktorí sa ešte zaujímali o výrobu 3D televízorov, boli japonské Sony a LG. Tento rok už ale neuvidíme žiadne televízory s touto kedysi nesmierne populárnou technológiou. Tieto dve spoločnosti totiž idú rovnakým smerom, ako napríklad Vizio, Sharp alebo TCL. Títo giganti priemyslu sa totiž rozhodli nadobro skoncovať.

3D-TV
zdroj fotografie: BetaNews

Najväčšiu obľubu zažilo 3D v roku 2010 vďaka filmu Avatar, ktorý bol v tej dobe gigantickým trhákom. Odvtedy začali spoločnosti upriamovať svoju výrobu a marketing na 3D televízory, no po siedmich rokoch sa však s nimi môžeme definitívne rozlúčiť. Namiesto toho sa dnes výrobcovia sústredia na vysoké 4K rozlíšenie, HDR a smart funkcie, ktoré lákajú zákazníkov viac ako 3D.

„3D technológia nikdy nebola v priemysle prijatá pre domáce využitie a nebola kľúčovým faktorom pri výbere nového televízora,“ povedal produktový riaditeľ LG.

3dglasses-BLOCO_08_copy
zdroj fotografie: CNET

TIP: LG má najtenší televízor na svete so špičkovým OLED displejom a dokonalým zvukom k tomu

Táto technológia je dobrým príkladom aj na to, že nie všetky technológie, ktoré výrobcovia vyvíjajú, si obľúbia samotní zákazníci. Podobne môže skončiť virtuálna realita, umelá inteligencia či nositeľná technika, ktorá v dnešnej dobe síce zažíva veľký boom, no nemusí trvať večne. Nižšie nájdeš dôvody, pre ktoré 3D televízory už nikdy naozaj neuvidíme.

  • Nedostatok obsahu. Napríklad DirecTV a ESPN prestali vysielať 3D kanály už v rokoch 2012 a 2013
  • Nosenie 3D okuliarov bolo otravné a nepríjemné
  • 3D televízory boli zároveň špičkovými 2D televízormi, čiže 3D funkcie neboli tak často používané
  • 3D filmy boli úzko spojené s Blu-ray diskami, kým na sile nabral streaming filmov
  • Vyžadovali dôkladnú kalibráciu a mohli spôsobovať únavu očí

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP