Pri predstavení výročného iPhone X bola uvedená aj funkcia FaceID, ktorá tak nahradila domovské tlačidlo s čítačkou odtlačkov prstov. Spočiatku kontroverzné rozhodnutie sa však ukázalo ako veľmi dobré riešenie, ktoré sa snaží napodobniť čoraz viac výrobcov.

A aj keď sa všemožne snažia, zatiaľ to nedosahuje kvalitu spoločnosti Apple. Tá k tomu totiž využíva sofistikovanejšie riešenie, než len obyčajnú prednú kameru. Jej kamera je vybavená funkciou 3D skenovania tváre, ktorá porovnáva množstvo bodov a čŕt na tvári, čím je veľmi ťažké to obísť.

Nedostatok dielov

Aby mohli takéto riešenie ponúknuť aj ostatní výrobcovia, je nutné ich predné kamery vybaviť kľúčovými komponentami, ktoré by dané 3D skenovanie umožnili. To však momentálne je veľkým problémom, nakoľko je málo výrobcov daných dielov, čo vytvára jeho ich nedostatok. Takmer všetko čo sa vyrobí, tak putuje spoločnosti Apple, ktorá má s výrobcami uzatvorené niekoľko miliónové dohody. Konkrétne sa jedná o 390 miliónov dolárov, ktoré putovali na účet spoločnosti Finisar. Má ísť však len o akúsi formu preddavku na predpokladané objednávky a samozrejme na to, aby sa zamedzilo dodávok pre konkurentov. Podobnú dohodu má Apple aj s ďalším dodávateľom Viavi.

Nenechaj si ujsť!
Apple tajne pracuje na komponente, ktorým môže výrazne podkúriť Samsungu, LG aj Sharpu

Odhad analytikov tak hovorí až o dvoch rokoch, kedy by mohla započať hromadná výroba potrebných dielov na 3D skenovanie tváre (VCESEL laser). Aj keď sa objavujú aj ďalší menší výrobcovia týchto laserov, ich výrobná kapacita nie je dostatočne veľká. V predpovedi sa ďalej hovorí, že po nástupe masovej výroby, bude v roku 2021 až 40 % smartfónov dostupných s rozpoznávaním tváre.

Zobraziť celú galériu (0)
@firewall_sol/Twitter

Je však nepravdepodobné, že veľkým výrobcom sa bude chcieť čakať na to, až bude viac spoločnosti, ktoré potrebné lasery vyrobia. Minimálne čo sa týka juhokórejského Samsungu, o ktorom sa hovorí, že pracuje na vlastnom riešení 3D skenu, ktorý by sa mal objaviť v nasledujúcom Galaxy S10. Aj tento prípad však dokazuje fakt, že aj keď mnoho ľudí Apple tvrdí opak, stále je to táto kalifornská spoločnosť, ktorá udáva trendy čo sa smartfónov týka. Viď. výrez v displeji.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom