Ešte pred 200 rokmi na južnej oblohe jasne žiarila obrovská hviezda Eta Carinae. Teraz, o storočie a pol neskôr, sa vedcom z NASA podarilo prostredníctvom vesmírnych observatórií nahliadnuť do útrob tejto kedysi veľmi jasnej hviezdy, ktorá upadla do úplnej tmy. Na tému upozornil portál Hubblesite.

Jedna z najjasnejších hviezd na oblohe

Ako píše portál ScienceAlert, binárny systém Eta Carinae začal vybuchovať koncom 30. rokov a začiatkom 40. rokov 19. storočia ,vďaka čomu sa v tom období stal jednou z najjasnejších hviezd na oblohe.

Plyn a prach, ktoré erupcia vyvrhla do priestoru okolo dvojhviezdy na južnej oblohe, dostal názov Homunculus, pričom táto hmlovina zatemnila hviezdu Eta Carinae natoľko, že už ju viac nebolo možné pozorovať voľným okom.

Výbuch Eta Carinae bol dokonca natoľko jasný, že hviezda do okolia uvoľnila toľko viditeľného svetla, ako výbuch supernovy. Hviezda tento veľkolepý výbuch síce prežila, avšak v priebehu zhruba piatich desaťročí pomaly upadla do úplnej tmy.

Keďže sa Eta Carinae, respektíve hmlovina Homunculus, ktorá ju obklopuje, nachádza vo vzdialenosti „iba“ 7 500 svetelných rokov, ide o jeden z najbližších prípadov erupcie masívnej dvojhviezdy, aký môžeme študovať.

Unikátna hmlovina

Aj z tohto dôvodu je veľmi obľúbeným predmetom mnohých štúdií, pričom najnovšie si astronómovia na túto úchvatnú hmlovinu posvietili prostredníctvom Hubbleovho vesmírneho teleskopu, röntgenového observatória Chandra a Spitzerovho vesmírneho ďalekohľadu.

To bádateľom pomohlo vytvoriť jedinečný 3D model hmloviny Homunculus a žeravého obloku plynu, ktorý ju obklopuje. Ako zdôrazňujú vedci, vzniknutý model je skutočne veľmi prepracovaný, ale aj laici z neho dokážu okamžite vyčítať komplexnú štruktúru okolo Eta Carinae.

Vzhľadom na to, že binárny systém Eta Carinae je úplne obklopený prachom, o samotných hviezdach toho až tak veľa nevieme. Vieme však, že sa tam nachádzajú minimálne dve masívne modré hviezdy, ktoré sa navzájom obehnú raz za 5,5 roka, pričom jedna dosahuje 100-násobok hmotnosti Slnka, zatiaľ čo ta druhá sa pohybuje niekde na úrovni medzi 30 až 80-násobkom jeho hmotnosti.

Táto trieda hviezd (modré obry) žije relatívne krátky, ale za to veľmi eruptívny život. Vzhľadom na to, že sa obrovská erupcia, ktorá sa odohrala v 40. rokoch 19. storočia, nápadne podobala supernove, astronómovia sa domnievajú, že v systéme sa najskôr nachádzali až tri hviezdy. Pri udalosti známej ako „Veľká erupcia“, ktorá nastala už pred 7 500 rokmi, no jej svetlo dopadlo na Zem až v roku 1838, mohlo dôjsť k spojeniu dvoch z trojice hviezd, čo by vysvetľovalo, prečo je jedna hviezda v systéme Eta Carinae o toľko väčšia od tej druhej.

Keďže o týchto hviezdach toho zatiaľ veľa nevieme, vedci si netrúfajú odhadovať ich budúcnosť. Zrejme však hviezdy ukončia svoj život obrovským kolapsom, kedy sa transformujú do čiernej diery, pričom tento jedinečný moment bude sprevádzať epický výbuch supernovy.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú