banner-mi-mixNájsť v dnešnom svete produkt, ktorý nie je označený ikonickým štítkom „Made in China“, je veľkým úspechom. Čína nekraľuje len výrobnému trhu, ale zažíva expanziu aj v oblasti staviteľstva a infraštruktúry, čo dokazujú nasledujúce gigantické projekty.

103 miliónov €: Najväčší rádiový teleskop na svete, The Pingtang, bol dokončený v septembri minulého roka. Priemer jeho vysielača dosahuje takmer 500 metrov. 

The Pingtangzdroj fotografie: Businessinsider

164 miliónov €: Čína nechce zaostávať ani v oblasti vedy a výskumu, a preto za uvedenú čiastku postavila v Šanghaji laboratórium Shanghai Synchrotron Radiation Laboratory, kde je sústredená väčšina vedeckej činnosti krajiny.

Synchotron Radiation Laboratory
zdroj fotografie: Businessinsider

187 miliónov €: V roku 2010 bola slávnostne otvorený dom opery Guangzhou, ktorý so svojou kapacitou viac ako 1800 sedadiel patrí k najväčším divadlám v Číne.

The Guangzhou Opera Housezdroj fotografie: Businessinsider

441 miliónov €: Qinling Tunnel, najdlhší diaľničný tunel v Číne, bol otvorený v roku 2007. Jeho úctyhodných 17,5 km vedie priamo pod pohorím Zhongnan.

qinling-tunnel
zdroj fotografie: Businessinsider

497 miliónov €: Obrovskú investíciu si vyžiadal aj podmorský kanál, ktorý dopraví ľudí z pevninskej Číny na ostrov Hainan a späť. Jeho slávnostné dokončenie sa očakáva už v tomto roku.

Hainan
zdroj fotografie: Businessinsider

669 miliónov €: Kashgar-Hotan železnica spája všetky dôležité mestá v oblasti Tarim Basin, ktorá leží na juhozápade Číny. 

kashgar hotan
zdroj fotografie: Businessinsider

709 miliónov €: Hlavná budova čínskej televízie sa stavala viac ako 4 roky. So svojou výškou na úrovni 234 metrov pojme až 51 podlaží.

tv headquaters chinazdroj fotografie: Businessinsider

840 miliónov €: Elektráreň Tianhuangping je najväčší projekt na získavanie energie v Ázii. Výstavba tejto gigantickej elektrárne trvala takmer 10 rokov, no pri dodávaní energie na východ krajiny zohráva nesmierne kľúčovú úlohu.

the tianhuangpingzdroj fotografie: Businessinsider

1 miliarda €: Budova svetového finančného centra v Šanghaji presiahla investíciu vo výške 1 miliardy. Najvyšší bod mrakodrapu dosahuje výšku 492 metrov.

Shanghai WFCzdroj fotografie: Businessinsider

1,2 miliardy €: Najväčší čínsky projekt mimo vlastného územia sa nachádza v Petrohrade. Baltic Pearl je komplex obytných a obchodných plôch s gigantickou rozlohou.

Baltic Pearlzdroj fotografie: ChapmanTaylor

1,6 miliardy €: Prvý most na zozname je Wuhan Tianxingzhou Yangtze, ktorý, ako už z názvu vyplýva, pretína rieku Yangtze v meste Wuhan na východe krajiny. Most je určený ako pre automobily, tak i pre železničnú dopravu.

the-wuhan-tianxingzhou-yangtze-river-bridgezdroj fotografie: Businessinsider

1,6 miliardy €: Rovnakú investíciu si vyžiadalo aj metro Nanjing. Investícia sa zrejme vyplatila, keďže od roku 2005 prevezie metro denne takmer 2 milióny ľudí.

nanjing metrozdroj fotografie: Businessinsider

1,7 miliardy €: Piaty najdlhší visutý lanový most na svete, Shanghai Yangtze, je taktiež dielom čínskych inžinierom. Nachádza sa v Šanghaji a dosahuje dĺžku 25 km.

the-shanghai-yangtze-river-tunnelzdroj fotografie: Businessinsider

1,8 miliardy €: Medzinárodné letisko Chengdu Shuangliu Airport je štvrtým najvyťaženejším letiskom v Číne a patrí aj do top 30 najvyťaženejších letísk na svete.

the-chengdu-shuangliu-airportzdroj fotografie: Businessinsider

2 miliardy €: Železničná stanica v meste Wuhan bola dokončená v decembri 2009. Disponuje 11 nástupišťami, z ktorých dokáže vypraviť tie najrýchlejšie vlaky na svete.

wuhan stationzdroj fotografie: Panoramio

2 miliardy €: Qinshan Nuclear Power Plant je sieť jadrových reaktorov, ktorá robí z tejto oblasti miesto s najväčším počtom jadrových blokov na svete.

Qinshan Nuclear Power Plantzdroj fotografie: Businessinsider

2,2 miliardy €: Shanghai Tower je 632 metrov vysoký mrakodrap, ktorý je najvyšší v Číne a vo svete mu patrí druhé miesto.

Shanghai Towerzdroj fotografie: Businessinsider

3 miliardy €: S celkovou investíciou takmer 3 miliardy € je v rebríčku jadrová elektráreň Yangjiang, ktorá bola po dlhodobej rekonštrukcii otvorená v roku 2006. Energiu na úrovni 8,3 GW by mala zabezpečovať po úplnom dokončení, ktoré je naplánované na budúci rok. 

Yangjiangzdroj fotografie: Businessinsider

3,3 miliardy €: Ďalším letiskom na zozname nemôže byť žiadne iné, ako to v Pekingu. Svojou veľkosťou dosahuje štatút šiestej najväčšej budovy na svete.

The Beijing Capital International Airportzdroj fotografie: Businessinsider

3,4 miliardy €: Hlavný terminál medzinárodného letiska Kunming Changshui dosahuje rozlohu takmer 550 000 m2, čo z neho robí druhé najväčšie letisko v Číne.

Kunming Changshuizdroj fotografie: Businessinsider

4,2 miliardy €: Jedným z najambicióznejších projektov je určite výstavba nového mesta Nanhui New City, ktoré by sa malo stať „novým Hongkongom“. Dokončenie je naplánované na rok 2020.

Nanhui New Cityzdroj fotografie: Businessinsider

5,9 miliárd €: Xiangjiaba je priehrada na rieke Jinsha, ktorá bola kompletne dokončená v roku 2014. Energiu z priehrady využíva hlavne najľudnatejšie mesto Číny, Šanghaj.

The Xiangjiabazdroj fotografie: Businessinsider

5,9 miliárd €: Rovnaké množstvo finančných prostriedkov si vyžiadala aj železničná stanica na juhu Pekingu, Beijing South Railway Station, ktorá je jedna z najväčších v celej Ázii.

The Beijing South Railway Stationzdroj fotografie: Businessinsider

6 miliárd €: Takúto čiastku sa zaviazala Čína investovať do rekonštrukcie starovekej „Hodvábnej cesty“, ktorá spája Európu, Čínu a Indiu.

Silk roadzdroj fotografie: Businessinsider

6,3 miliardy €: Priehrada Xiluodu je ďalšou priehradou, ktorá sa nachádza na rieke Jinsha. Momentálne je priehrada druhým najväčším energetickým zdrojom Číny a štvrtou najvyššou priehradou sveta. Okrem energetickým úloh plní priehrada aj funkciu prevencie pred záplavami.

Xiluodu Damzdroj fotografie: Businessinsider

7,4 miliardy €: Most Su-Tong Yangtze spája mestá Nantong a Changshu cez rieku Yangtze. Svojou veľkosťou si zaslúžil druhú priečku v kategórii najväčších visutých mostov sveta.

The Su-Tong Yangtze River Bridgezdroj fotografie: Businessinsider

9,9 miliárd €: Systém mostov a tunelov s názvom Hong Kong-Zhuhai-Macau sa začal stavať v roku 2009. Plánované dokončenie prepojenia viacerých regiónov s Hongkongom je už tento rok.

The Hong Kong-Zhuhai-Macau Bridgezdroj fotografie: Businessinsider

11,2 miliardy €: Vesmírny program v čínskej provincii Hainan bol oficiálne spustený v roku 2014. Výborná poloha provincie umožňuje vypustiť do vesmíru rakety, ktoré zostanú na obežnej dráhe Zeme. 

The Hainan Wenchang Space Centerzdroj fotografie: Businessinsider

11,2 miliardy €: Šanghaj patrí k najväčším prístavným a obchodným mestám sveta. Práve tohto mesta sa týka projekt s názvom Shanghai Yangshan Deep Water Port, ktorého cieľom je stať sa akýmsi prístavom pre lode s prepravnými kontajnermi. Predpokladané dokončenie je naplánované na rok 2024, no už do roku 2015 prístavom prešlo približne 36,5 milióna prepravných kontajnerov.

The Shanghai Yangshan Deep Water Port Projectzdroj fotografie: Businessinsider

TIP: Prvý nákladný vlak z Číny s priamou trasou do Anglicka úspešne dorazil do Londýna

13 miliárd €: Existuje mnoho rýchlych železničných tratí, no čínska Harbin–Dalian je prvá na svete, ktorá zvládne bezproblémový chod aj pri – 40°C.

The Harbin–Dalian High-Speed Railwayzdroj fotografie: Businessinsider

14,9 miliárd €: K ďalšiemu svetovému primátu môžeme zaradiť aj most Jiaozhou Bay, ktorý je aktuálne s dĺžkou 41,8 km najdlhším mostom nad morom na svete.

The Jiaozhou Bay Bridgezdroj fotografie: Businessinsider

32,7 miliárd €: Najdlhší projekt rýchlej železnice dokončený v jednom slede? Áno, aj to zvládla Čína so svojou traťou z Pekingu do Šanghaja.

The Beijing Shanghai High Speed Railwayzdroj fotografie: Businessinsider

300 miliárd €: Megainvestícia, ktorá má zabezpečiť presťahovanie deviatich miest s počtom 42 miliónov obyvateľov do jedného veľkého, novovybudovaného mesta v delte Perlovej rieky. To všetko by sa malo udiať do roku 2030.

Pearl river deltazdroj fotografie: Businessinsider

40 miliárd €: Čína hrá taktiež jednu z hlavných úloh pri projekte, ktorého úlohou je výstavba cestnej siete s cieľom spojiť kontinent a Európu.

Asian Highways Networkzdroj fotografie: Businessinsider

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP