Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Pred necelými 3 rokmi zasiahol atmosféru nad južnou časťou Afriky malý asteroid 2018LA, ktorý sa rozpadol niekoľko kilometrov nad zemským povrchom. Na nočnej oblohe sa na malú chvíľu vytvorila nádherná ohnivá guľa, ktorá zasypala značné územie Kalaharskej púšte meteoritmi.

Púšť posiata fragmentami meteoritu

Bolo to len druhýkrát v histórií, čo sa astronómom podarilo zaregistrovať asteroid letiaci vesmírom tesne predtým, ako zasiahol Zem. Teraz vďaka náročnému výskumu publikovanom v periodiku Meteoritics and Planetary Science vieme odkiaľ tento kus vesmírnej horniny pochádzal. O téme informoval portál IFLScience.

Ako píše inštitút SETI na svojom webe, celkovo bolo z 2018LA objavených 23 fragmentov. Prvý objavený fragment vážil 18 gramov a svojou veľkosťou nepresahoval 3 centimetre. Vzniknutý meteorit dostal pomenovanie Motopi Pan a dodnes je považovaný za národný poklad Botswany.

Fragmenty 2018 LA. ANU

Keď asteroid LA2018 narazil pred 3 rokmi na zemskú atmosféru, rútil sa slnečnou sústavou rýchlosťou 60 000 km/h. Tento 5700 kilogramov vážiaci asteroid s priemerom iba 1,5 metra sa rozpadol približne 27 kilometrov nad zemských povrchom a pri vstupe do zemskej atmosféry vytvoril 20 000-krát jasnejšiu žiaru ako Mesiac v splne.

Na základe skorých pozorovaní, analýzy fragmentov meteoritu, ale i rôznych ďalších mineralogických faktorov, sa vedcom v novej štúdii podarilo určiť, že 2018LA pochádza z druhého najväčšieho asteroidu slnečnej sústavy a jediného, ktorý možno pozorovať zo Zeme voľným okom.

Reč je o asteroide Vesta nachádzajúcom sa vo vzdialenosti približne 160 miliónov kilometrov od nás, v hlavnom páse asteroidov slnečnej sústavy. Ukázalo sa, že 2018LA začal svoju cestu vesmírom už pred 22 miliónmi rokov, keď bol násilne vytrhnutý zo svojho domova

NEPREHLIADNI
Toto je najväčší asteroid, ktorý sa v roku 2021 priblíži k Zemi. Označujú ho za nebezpečný

Dlhá cesta na Zem

Ako píše web TheGuardian, 2018LA brázdil bezcieľne vesmírom až do 2. júna 2018, kedy bol zachytený gravitáciou Zeme a spadol na povrch našej planéty. Laboratórne testy ukázali, že najstarší známy materiál objavený vo vnútri meteoritov sú zirkónové zrná, staré neuveriteľných 4,56 miliardy rokov. Tieto zrná teda pochádzajú z obdobia, kedy sa slnečná sústava ešte len začínala formovať z horúceho disku medzihviezdneho plynu a prachu.

Podľa dostupných informácií, boli objavené fragmenty zmesou magnetických typov meteoritov známych ako HED (howardite–eucrite–diogenite), čo je skupina achondritových meteoritov (kamenný meteorit s väčšou, hrubšou veľkosťou zrna a šedou farbou). Práve o HED sa už dlhšiu dobu predpokladá, že pochádzajú z asteroidu Vesta a teraz to nová štúdia iba potvrdila.

NEPREHLIADNI
Asteroid, ktorý vyhubil dinosaurov, nepriniesol len smrť. Vytvoril aj jednu z najkrajších oblastí na Zemi

Kritickým bodom štúdie bola analýza snímok vytvorených v 2018 teleskopom ANU SkyMapper ležiacom v Austrálii (úlohu tu zohrali aj iné teleskopy). Tieto snímky spolu s kamerovým záznamom totiž umožnili presne určiť odkiaľ meteorit pochádza.

Navyše analýza ukázala, že fragmenty sú svojim zložením nápadne podobné meteoritu Sariçiçek z roku 2015, ktorý takisto ako 2018LA má svoj pôvod zakorenený hlboko pod povrchom asteroidu Vesta. Na základe uvedených zistení a počítačového modelovania sa napokon ukázalo, že 2018LA pochádza z asteroidu Vesta, presnejšie z jeho krátera Veneneia, jedného z najväčších kráterov v slnečnej sústave (veľkosť sa odhaduje na 395 km), upozorňuje web ScienceAlert.

Výsledky štúdie slúžia ako „okno do minulosti“ slnečnej sústavy a môžu pomôcť lepšie pochopiť jej histórii.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú