Minulý rok sme upozornili na hackerský útok využívajúci Twitter s cieľom obohatenia sa na zvučných menách nielen technologického priemyslu. Dnes sa už vie, že za útokom je teraz už 18-ročný mladík Graham Ivan Clark, ktorý podľa portálu The New York Times putuje do väzenia na tri roky.

Júlový útok si vzal na paškál Twitter účty Elona Muska, Bill Gatesa, Jeff Bezosa, ale aj miliardových spoločností ako Uber či Apple. Útočníci z týchto účtov uverejňovali príspevky zdieľajúce jeden základný motív.

Ich úlohou bolo vytiahnuť od fanúšikov účtov skrz špecifickú URL adresu bitcoiny. Príspevky vtedy smerovali na dnes už nefunkčnú adresu cryptoforhealth.com, ktorá sľubovala, že pokiaľ sem používatelia pošlú bitcoiny, ich hodnota sa v krátkom časovom horizonte znásobí.

Jednotlivé správy sa od seba líšili formáciou slov v závislosti od povahy napadnutého účtu, no v konečnom dôsledku zdieľali rovnaké poslanie. Tento na prvý pohľad geniálny plán priniesol útočníkom 117 000 dolárov v bitcoinoch, ktoré si ale trojica hackerov ani nestihla užiť.

Ako píše Engadget, hackeri boli zadržaní už v júli minulého roka, len niekoľko dní po napadnutí účtov. Twitter vtedy priznal, že hlavnou príčinou útoku bolo sociálne inžinierstvo. Záškodníci si teda spracovali bezpečnostných pracovníkov Twitteru, skrz ktorých sa dostali k účtom, heslám a dokonca aj súkromným správam.

Tri roky a podmienka k tomu

Vzhľadom na nízky vek hackera v čase vykonania trestného činu mu bol vymeraný trojročný trest v zariadení pre mladistvých, nasledovaný rovnako dlhou podmienkou. V prípade mladíkovej plnoletosti, minimálny trest odňatia slobody by bol minimálne 10 rokov.

Tie môže dostať aj teraz, keby po prepustení na slobodu porušil podmienku. Časť svojho trestu bude môcť Clark odslúžiť aj v špeciálnom vojenskom tábore. Tampa Bay Times zároveň upozorňuje, že na podvode za účelom zbohatnutia sa podieľali aj ďalší dvaja hackeri. Na rozsudky komplicov Nima Fazeli a Masona Shepparda sa ešte stále čaká.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom