Smartfónový trh sa výrazne zmenil a s ním aj požiadavky zákazníkov. Z nespočetne veľkého množstva modelov býva náročné vybrať ten správny model, ktorý by za čo najlepšiu cenu spĺňal očakávania používateľa. Dnes už dávno neplatí, že výkonný hardvér nájdeme len v najdrahších kúskoch za 4-ciferné sumy.

V skutočnosti sa Slováci čoraz viac obracajú na cenovo dostupnejšie a napriek tomu skvelo vybavené smartfóny, za ktoré nemusia minúť celú mesačnú výplatu, ako je tomu napríklad v prípade drahých iPhonov. Podľa nedávnej analýzy Picodi.com totiž musí priemerný Slovák pracovať na nový iPhone 13 Pro v základe celých 27 dní.

Z priemerného platu si však takto drahý model nemôže dovoliť každý. Riešením je potom dostupnejší model konkurencie, ktorý by za zlomok ceny ponúkol dokonca aj lepšiu výbavu. Kde však hľadať displej s vysokou obnovovacou frekvenciou, výkonný hardvér či veľkú batériu, ktorá by už niečo vydržala?

Táto dvojica smartfónov je najlepšou voľbou za dostupnú cenu

S odpoveďou prichádza Motorola a jej dve novinky v podobe modelov edge 20 a edge 20 lite, ktoré svojimi vlastnosťami a výbavou splnia požiadavky každého bežného používateľa. Oba smartfóny prichádzajú s novým dizajnovým jazykom značky, ktorý sleduje moderné trendy a pretavuje ich do elegantnej spracovanej konštrukcie o hrúbke len 7 mm.

Loading...

Loading…

Výkon im nechýba

V oblasti výkonu ponúka motorola edge 20 až 8-jadrový procesor Snapdragon 778G 5G, ktorý obsahuje 4 výkonné a 4 efektívnejšie jadrá. S týmto čipom potom spolupracuje 8 GB operačná pamäť RAM a pre ukladanie fotografií alebo iných súborov tu výrobca poskytol 128 GB vnútorného úložiska.

Edge 20 ale nezaostáva ani v oblasti konektivity, kde ponúka už štandardne aj podporu 5G siete, spolu s rýchlejším štandardom WiFi 6e. Pre bezkontaktné platby tu výrobca poskytuje aj NFC čip. To všetko pritom napája 4000 mAh batéria s podporou rýchleho 30 W nabíjania. Tento smartfón tak svojou výbavou naznačuje, že sa orientuje na náročnejších zákazníkov v strednej triede.

Cenovo dostupnejší model edge 20 lite je však novinkou, ktorá sa zavďačí bežnému používateľovi procesorom MediaTek Dimensity 720 5G, s ktorým spolupracuje rovnaká 8 GB RAM pamäť V tomto prípade má používateľ k dispozícii vnútorné úložisko o veľkosti 128 GB, ktoré môže rozšíriť pamäťovou kartou až o 1 TB.

3,5 mm audio jack sa dnes v smartfónoch už len tak nevidí. Vyber modely, ktoré ho podľa teba ešte stále majú. (označ viac možností)

Potrebný počet správnych odpovedí: 2

Správne! Nesprávne!

Z vybraných smartfónov poskytujú vo výbave 3,5 mm audio jack iba modely motorola edge 20 lite a moto g30, ku ktorým môže používateľ stále pripojiť aj klasické drôtové slúchadlá.

Operačný systém Androidov pretlačil do popredia Google. Vieš však, kto stál za jeho zrodom?

Správne! Nesprávne!

V roku 2003 začína sa éra Androidu, spoločnosti založenej Andym Rubinom, ktorý sa vrhol do vývoja vlastného open-source systému pre mobilné telefóny. O 2 roky neskôr odkúpil Android Google.

Ktorý smartfón motoroly prišiel ako prvý s podporou funkcie Ready For pre pripojenie k monitoru a zobrazenie desktopového režimu?

Správne! Nesprávne!

Vôbec prvým smartfónom s podporou desktopového režimu po pripojení k monitoru sa stala moto g100, ktorú neskôr s touto funkciou nasledovali aj ďalšie modely značky.

Androidy boli vždy na čele s novými funkciami. Ktorú z týchto možností priniesli na trh skôr ako iOS od Apple? (označ viac možností)

Potrebný počet správnych odpovedí: 3

Správne! Nesprávne!

Zo všetkých menovaných funkcií priniesol iPhone ako prvý iba funkciu multitouch pre používanie dotykovej obrazovky viacerými prstami súčasne.

Fotoaparáty na úrovni

Motorola edge 20 aj edge 20 lite majú rozhodne čo ponúknuť aj v oblasti fotovýbavy, kde majú spoločný hlavný objektív. Ultraširokouhlý fotoaparát sa tu totiž môže pýšiť vysokým až 108 Mpx rozlíšením, vďaka ktorému sú snímky plné detailov a s nízkou clonou f/1.9 zvládajú aj scény s nedostatkom svetla.

Motorola tu však pre ešte kvalitnejšie zábery využila technológiu Ultra Pixel, ktorá pre dosiahnutie kvalitnejších fotografií v nočných podmienkach kombinuje 9 pixelov snímača hlavného fotoaparátu do jedného, čím umožňuje senzoru zachytiť omnoho viac svetla.

Fotografie z hlavného 108 Mpx fotoaparátu sú za dňa poriadne ostré, jasné, so správnou expozíciou a podávajú verné farby bež zbytočného presýtenia. V noci potom zasiahne aj nočný režim motoroly, ktorý dokáže zo záberov vytiahnuť ešte viac svetla a detailov.

Slušné výsledky pri fotení odvádzajú aj ostatné fotoaparáty týchto modelov, no výbava sa pri ultraširokouhlom objektíve líši. Kým motorola edge 20 poskytuje 16 MPx snímač s objektívom schopným zachytiť 119° uhol záberu, dostupnejšia motorola edge 20 lite má 8 MPx ultraširokouhlý fotoaparát so 118° uhlom záberu. V oboch prípadoch však môže používateľ čakať za bieleho dňa veľmi dobré výsledky.

Motorola edge 20 ale do tretice ponúka aj špeciálny 8 MPx periskopický objektív s 8 MPx snímačom, ktorý je nielen opticky stabilizovaný, ale taktiež ponúka 3-násobné priblíženie bez straty kvality obrazu. Tretím fotoaparátom u cenovo výhodnejšieho modelu edge 20 je 2 MPx fotoaparát, ktorého hlavnou úlohou je meranie hĺbky záberu pre obľúbený portrérový režim.

V danej cenovej kategórii tak oba modely ponúkajú aj skvelú fotovýbavu, ktorú sme v redakcii otestovali priamo v praxi. Výsledné zábery z nášho testu si môžeš pozrieť na priložených snímkach a v galérii.

Testovacie fotografie motorola edge 20:

Hlavný objektív vs. Ultraširokouhlý objektív

Hlavný objektív vs. 3-násobný optický zoom

Všetky testovacie fotografie v plnej kvalite nájdeš na tomto odkaze.

Samozrejmosťou je aj nahrávanie videa vo vysokom 4K rozlíšení pri 30 snímkach za sekundu, ktoré zvláda ako motorola edge 20, tak aj edge 20 lite. Stabilizovať video pomáha elektronická stabilizácia obrazu, s ktorou dosiahne používateľ ešte lepšie výsledky pri natáčaní dôležitých momentov.

Komentár redakcie FonTech.sk:

Smartfóny dnes dokážu aj v strednej triede ponúknuť vyššie štandardy, ako tomu bolo pred pár rokmi. Používateľ sa tak už nemusí obávať, že by sa mu do rúk dostal smartfón z „vŕzgajúceho“ plastu a zasekaným Androidom alebo falošným fotoaparátom, ako tomu bolo v prípade najlacnejších čínskych modelov.

Na trhu sú za dostupnú cenu slušne vybavené kúsky, ktoré potešia nielen svojim spracovaním a dizajnom, ale aj primeraným výkonom a schopnosťami fotoaparátu. Všetky tieto atribúty pritom spĺňa aj nová dvojica motorola edge 20 a edge 20 lite, ktoré vo svojej cenovej kategórii prinášajú zaujímavú výbavu vhodnú pre každého bežného používateľa.

VEĽKÁ GALÉRIA motoroly edge 20:

Motorola predstavením týchto dvoch noviniek ukazuje trhu, že sa nebojí nasadiť agresívnejšiu stratégiu a po cenovo dostupnej vlajkovej lodi, akou bol model moto g100, prináša na Slovensko aj skvelých zástupcov strednej triedy.

Motorola edge 20 tak bude vhodnou voľbou pre náročnejších, ktorí si už za 499 € môžu vychutnať fantastický Full HD+ OLED displej s vysokou 144 Hz obnovovacou frekvenciou či fotoaparát s vysokým 108 Mpx rozlíšením.

Menej náročný zákazník môže siahnuť po cenovo dostupnejšom súrodencovi motorola edge 20 lite, ktorý ale nerobí veľa kompromisov. Už za 349 € ponúka totiž rovnaký 108 Mpx fotoaparát a 90 Hz Full HD+ OLED displej. S takouto výbavou sú oba smartfóny stavané, aby hravo zvládli všetky úlohy na každý deň.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú