Kúpiť si v dnešnej dobe nový smartfón, ktorý by spĺňal všetky požiadavky aj u náročného používateľa, nie je vôbec jednoduché. Trh presýtený najrôznejšími modelmi často ponúka predražené kúsky, ktorých cenu dvíha až do 4-ciferných cenoviek najmä zvučné meno značky.

Nájsť kvalitu za dostupnú cenu je preto neraz náročné. Každý zákazník má iné preferencie, pričom podľa prieskumu Startitup dnes Slováci čoraz viac prihliadajú najmä na samotné špecifikácie a výbavu smartfónov, než len na ich značku. Takýto „mindset“ majú pri kúpe nového zariadenia až 3/4 ľudí.

Podľa čoho si vyberáš smartfón?

Načítava sa... ... Načítava sa... ...

Hoci je Apple lídrom v oblasti lojality zákazníkov, mnohí dnes stále častejšie siahajú po cenovo rozumnejších modeloch, ktoré aj za tretinovú cenu dokážu poskytnúť vysokokvalitnú výbavu. Čo teda zákazník na Slovensku od nového smartfónu očakáva?

Zobraziť celú galériu (25)
Dávid Igaz / FonTech

Najviac oslovených Slovákov kladie dôraz pri výbere najmä na lepšiu pamäť, procesor a operačný systém. Na tieto aspekty prihliada pri výbere smartfónu zhruba 50 % respondentov. Vyše tri štvrtiny ľudí potom pozerá aj na odolnosť zariadenia a 37 % z opýtaných požaduje od nového modelu lepší fotoaparát.

Toto je jeden z najlepších dostupných smartfónov na trhu

Pri pohľade na tieto požiadavky slovenského zákazníka môžeme ako príklad spomenúť novú motorolu moto G100, ktorá sa pýši titulom najrýchlejšieho smartfónu značky a zároveň skvelou cenovkou. Tento kúsok totižto nestojí ani 500 €, no ponúka prvotriedne vlastnosti vlajkovej lode.

Loading...

Loading…

Výkonom sa motorola moto G100 rozhodne nenechá zahanbiť

Samotný výkon motoroly moto G100 dokazuje v útrobách sa skrývajúci procesor Qualcomm® Snapdragon™ 870 5G skombinovaný s 8 GB operačnou RAM pamäťou. Práve vďaka tejto nadštandardnej výbave dokáže podať poriadnu dávku výkonu a hravo zvládne aj najnáročnejšie úlohy. Navyše, pre súbory je dostupné 128 GB úložisko s možnosťou rozšírenia o ďalší až 1 TB pomocou microSD karty.

Zobraziť celú galériu (25)
Dávid Igaz / FonTech

V oblasti konektivity sa potom táto novinka pýši aj podporou 5G ready, či moderného WiFi6 štandardu. Nechýba tu ani NFC. Všetok obsah dokáže presunúť vďaka podpore technológie Ready For aj na veľkú obrazovku monitora. Smartfón pritom beží na najnovšom Androide 11.

Pre interpretáciu výkonu novinky sme pripravili aj výsledky testov zo známych benchmarkov, ktoré podčiarkujú výkonovú stránku smartfónu.

Výsledky benchmarkových testov motoroly moto G100:

  • Antutu: 663 510 bodov
  • Geekbench (single-core): 965 bodov
  • Geekbench (multi-core): 2 838 bodov
  • PCMark (Work 2.0): 11 242 bodov
  • 3D Mark (Sling Shot Extreme): Maximum (smartfón bol na tento test príliš výkonný)
  • 3D Mark (Wild Life): 4 104 bodov
Spoznaj historické míľniky smartfónov v zaujímavom kvíze

Smartfóny dnes berieme ako samozrejmú súčasť nášho každodenného života. Tomu, ako fungujú a vyzerajú teraz, predchádzali viaceré míľniky, ktoré zmenili celý segment a smerovanie týchto zariadení. V nasledujúcom kvíze môžeš nazrieť do nie tak dávnej histórie, ktorá ovplyvnila celý svet smartfónov.

Prvý mobilný telefón vo forme, v akej sme ho poznali, vynašli John F. Mitchell a Martin Cooper. Pre akú spoločnosť táto dvojica v tej dobe pracovala?

Wikipedia
Správne! Nesprávne!

Prvý komerčne dostupný mobil niesol označenie DynaTAC 8000X. Prvý mobil od Motoroly ponúkol desaťhodinovú výdrž batérie a len 30 minút hovoru. Jeho cena bola nekompromisná, keďže po zohľadnení inflácie by si za takéto zariadenie dnes dal viac ako 10 000 dolárov.

Prvý 3G telefón na svete predstavila Motorola ešte v roku 2002. V tom čase išlo o veľký míľnik, vďaka ktorému mohli používatelia telefonovať a zároveň prijímať mobilné dáta. Vieš, o ktorý model išlo?

Motorola
Správne! Nesprávne!

Motorola A830 bol vôbec prvý telefón s podporou 3G siete, ktorá priniesla do sveta mobilnej komunikácie nové možnosti. S vtedy najmodernejším pripojením tak mohli používatelia odosielať a prijímať obrázky, ako aj krátke videoklipy.

Ktorý „véčkový“ telefón je dodnes najpredávanejší? Hlavnou prednosťou je jeho nadčasový dizajn, ktorý sa pre značku stal ikonický.

Flickr
Správne! Nesprávne!

Trendová ikona, ktorá koncom minulého roka zažila znovuzrodenie s modernejšími vnútornosťami patrí medzi najštýlovejšie telefóny všetkých čias. Najúspešnejšia z tejto línie je rozhodne Motorola RAZR V3, keďže od roku 2004 predala viac ako 130 miliónov kusov.

História smartfónov sa datuje až do začiatkov 90-tých rokov. Vieš však, v ktorom roku vznikol vôbec prvý "chytrý" telefón známy ako Simon Personal Communicator?

Wikipedia
Správne! Nesprávne!

Prvý smartfón Simon Personal Communicator od firmy IBM bol predstavený ešte v roku 1992 a do predaja sa dostal o 2 roky neskôr za 1100 dolárov. Jeho výbava dnes vyzerá archaicky, no v tej dobe ponúkal dotykový monochromatický LCD displej a ďalšie prvky výbavy, ktoré sa stali pre smartfóny ikonickými. Za 6 mesiacov sa predalo 50 000 kusov tohto zariadenia.

Svet moderných smartfónov zažil najväčší "boom" po príchode prvého Androidu, ktorý je do dnešných dní najpopulárnejším operačným systémom v tomto segmente. Ktorý bol vôbec prvý Android smartfón na trhu?

Flickr
Správne! Nesprávne!

Úplne prvý smartfón s operačným systémom Android bol predstavený zhruba rok po odhalení prvého iPhonu. V roku 2008 tak prišiel na svet HTC Dream, vôbec prvý Android smartfón. Predstavenie tohto zariadenia sa však spočiatku spájalo so silnou kritikou voči chýbajúcej podpore softvéru tretích strán. Neskôr sa všetko zmenilo.

Komunikáciu a prehliadanie internetu smartfónmi zmenila najviac 4. generácia mobilných sietí, označovaná ako 4G alebo tiež LTE. V ktorom roku bola prvýkrát využitá v komerčnej prevádzke?

Pixabay
Správne! Nesprávne!

Prvým mobilným operátorom na svete, ktorý umožnil využitie 4G siete, bol v roku 2009 nórsky operátor TeliaSonera. Sieť mohli prvýkrát v histórii vyskúšať jeho zákazníci v mestách Stockholm a Oslo. O rok neskôr sa LTE dostalo do Fínska a postupom rokov do ďalších krajín po celom svete.

Fotoaparáty smartfónov ponúkajú prekvapivé výsledky

Pri výbere nového smartfónu zohráva fotoaparát a jeho kvality veľkú úlohu u drvivej väčšiny Slovákov. Pre množstvo ľudí je dnes prioritou, pretože práve vďaka prostredníctvom fotoaparátu zachytávajú najdôležitejšie momenty svojho života.

Do výbavy motoroly moto G100 zaradil výrobca celkovo až 6 fotoaparátov. Hoci vieme, že „papier znesie veľa“, novinka dokazuje svoje prednosti v oblasti fotoaparátu aj v reálnych podmienkach. Pri fotení selfíčok si svoje uplatnenie nájde 16 Mpx fotoaparát s clonou f/2.2 a technológiou Quad Pixel pre spájanie pixelov, vďaka čomu vytvára lepšie fotografie aj v horších svetelných podmienkach.

K tomuto fotoaparátu sa pridáva aj ultraširokouhlý objektív s clonou f/2.4 a 8 Mpx rozlíšením pre vytváranie skupinových selfíčok, ktoré vytvára pri 118° uhle záberu. Väčšiu pozornosť si pýta hlavný fotoaparát na zadnej stene, ktorý disponuje až 64 Mpx snímačom a nízkou clonou len f/1.7.

V prípade tohto fotoaparátu je tu k dispozícii aj 1/2 optický formát obrazu pre vytváranie širokouhlých fotiek a laserové zaostrovanie. Opäť aj tu nájdeme technológiou Quad Pixel pre lepšiu svetelnosť počas fotografovania.

Zobraziť celú galériu (25)
Dávid Igaz / FonTech

A podobne ako pri prednom fotoaparáte, aj ten zadný prináša možnosť portrétového režimu pre zachytenie fotiek s obľúbeným „bokeh“ efektom. Túto funkciu prináša 2 Mpx hĺbkový senzor s clonou f/2.4. Reálne výsledky tohto fotoaparátu si môžeš porovnať na priložených fotografiách.

Klasická fotografia vs. Ultraširokouhlá fotografia

Klasický režim vs. Portrét

Hlavný objektív dopĺňa 16 Mpx ultraširokouhlý makro fotoaparát schopný zachytiť zábery objektov aj z tesnej blízkosti len niekoľko centimetrov. Kvalitu týchto fotografií zvyšuje špeciálny prisvetľovací krúžok, ktorý umožňuje snímaču zachytiť viac svetla a vytvoriť ostrejšiu a jasnejšiu fotku. Ide pritom o samostatné prisvetlenie vyhradené výlučne pre makro fotoaparát.

Makro fotka s prisvetlením vs. Makro fotka bez prisvetlenia

Samozrejme, výrobca nezabudol ani na špeciálny nočný režim, ktorý dodáva fotografiám vytvoreným pri nedostatku svetla omnoho viac detailov a jasu. Smartfón navyše používateľovi odporučí využitie tohto režimu automaticky pri rozpoznaní scény.

Fotografia bez nočného režimu vs. Fotografia s nočným režimom

motorola moto G100 taktiež prináša nadštandardné možnosti nahrávania videí v danej cenovej kategórii, kde je 6K video raritou a väčšina konkurentov stále ostáva nanajvýš pri 4K rozlíšení. Samotné 6K video je nahrávané pri štandardných 30 snímkach za sekundu. Pri 4K videu je podpora až pre 60 snímok za sekundu a tiež stabilizáciu obrazu, ktorý významným spôsobom prispieva k plynulému nahrávaniu videa.

Krátky komentár FonTech.sk

Časy, kedy si Android smartfóny ľudia často spájali so „zasekanými“ zariadeniami, ktoré potrebujú stále viac výkonu a operačnej RAM pamäte, sú už dávno preč. Dnes totižto nie je nutnosť mať v útrobách smartfónu len ten najnovší procesor a RAM ako z desktopu.

Výrobcovia už dlho dokazujú pravý opak, a síce, že aj taký minuloročný vlajkový čip dokáže v kombinácii s primeranou operačnou pamäťou poskytnúť perfektný zážitok z používania a za omnoho nižšiu cenu ako u najnovších modelov zvučných značiek.

Zdá sa, že čoraz viac Slovákov teda rozumne prihliada na pomer cena/výkon, pričom motorola moto G100 je jednou z najlepších volieb a dôkazom toho, že spoločnosť počúva svojich zákazníkov, aby im priniesla to, čo skutočne potrebujú a chcú.

Veľká galéria motorola moto G100:

Za nízku cenu len 399 € motorola moto G100 poskytuje aj nadštandardnú výbavu, ktorá je navyše zabalená do pôsobivého dizajnového prevedenia. Takáto ponuka však netrvá dlho a je obmedzená do 11. apríla. Od 12. apríla sa potom bude smartfón predávať za 499 €.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom