Nová vlajková loď od juhokórejského giganta Samsung dostala hneď niekoľko zaujímavých inovácií. Potenciálni používatelia Galaxy S20 Ultra sa môžu okrem brutálneho fotoaparátu s až 100-násobným priblížením záberu tešiť aj na prvotriedny AMOLED displej, ktorý ponúka jednu zaujímavú vlastnosť. Obnovovacia frekvencia pri všetkých troch modeloch po novom dosahuje až 120 Hz.

Obnovovacia frekvencia hovorí o tom, aký počet snímok je obrazovka zariadenia schopná zobraziť behom jednej sekundy. 120 Hz teda v praxi znamená, že jej nerobí problém ani 120 snímok. Ak by sme však toto číslo porovnali s technickou špecifikáciou bežných mobilných displejov na trhu, tak sa tu bavíme až o 50-percentom náraste. Podobne ako minuloročná generácia Galaxy S10, aj iPhone 11 má iba 60 Hz displej.

Plynulejšie animácie

Najväčšou výhodou 120 Hz displeja sú badateľne plynulejšie animácie. Je jedno, či budeš počas používania Galaxy S20 surfovať po webe, používať mobilnú aplikáciu alebo hrať hru. V každom jednom prípade si pri zmene obrazu všimneš výrazné zrýchlenie, ktoré tentokrát nesúvisí s výkonom hardvéru, ale s vyššou obnovovacou frekvenciou.

Zobraziť celú galériu (0)
Dávid Igaz / FonTech

Najväčší osoh z tejto inovácie budú mať predovšetkým milovníci multiplayer hier, pretože nadobudnú nemalú konkurenčnú výhodu. Rýchlejšia zmena obrazu im totiž poskytne jedinečnú príležitosť zareagovať o niečo skôr ako protihráč so smartfónom, kde je zabudovaný bežný zobrazovací panel. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sú monitory s vysokými obnovovacími frekvenciami tak populárne medzi profesionálnymi e-športovými hráčmi.

Treba však poznamenať, že Galaxy S20 vie ponúknuť 120 Hz iba vtedy, keď si používateľ nastaví Full HD rozlíšenie. Pokiaľ by mal aktivované jemnejšie Quad HD rozlíšenie, tak sa musí uskromniť s polovicou.

Záleží aj na FPS

Pri obnovovacej frekvencii je taktiež dôležité FPS. Ak aplikácia alebo hardvér dokáže poskytnúť maximálne 60 obrázkov za sekundu, výhodu 120 Hz displeja príliš nepocítiš, pretože nevyužiješ jeho plný potenciál. Ideálnych je v takom prípade 120 FPS.

Ako však píše GSMArena, Galaxy S20 má vo výbave špičkový čipset Exynos 990 s výkonným grafickým procesorom Mali-G77 MP11, a to vrátane 12 GB operačnej pamäte RAM, takže by nemal robiť žiadne problémy. Uvidíme, čo naň povedia prvé odborné recenzie.

Prichádzajúci trend

Keď zoberieme do úvahy rastúcu popularitu mobilného hrania, je viac ako pravdepodobné, že Samsung odštartoval v mobilnom priemysle nový trend. 120 Hz displeje preto možno očakávať aj od ďalších tohtoročných vlajkových lodí z dielne konkurenčných výrobcov, a to vrátane Apple či OnePlus.

Čínsky výrobca OnePlus ešte začiatkom roka podľa informácií z webu The Verge prezradil, že jeho ďalší high-end kúsok príde s podobne vysokým číslom. Tým mal zrejme na mysli OnePlus 8, pričom sme sa dočkali aj krátkeho videa, kde je príležitosť vidieť, čoho je tak rýchly zobrazovací panel schopný.

Smartfóny s obnovovacou frekvenciou o veľkosti 120 Hz tu už síce boli, no až do príchodu Galaxy S20 nešlo o klasické vlajkové lode, ale špeciálne kúsky pre hráčov ako Razer Phone alebo ROG Phone. Rovnako stojí za zmienku, že už dnes si môžeme zaobstarať model s 90 Hz frekvenciou. Do klubu patrí napríklad OnePlus 7T či lepšie vybavený model OnePlus 7T Pro.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP