V aktuálnom pretlaku nových a nových seriálových projektov nie je žiadnou raritou, aby sa novinky kvôli nízkej sledovanosti ukončili už po prvej sérii. „Zahojené“ však zďaleka nie sú ani série, ktoré sa tešia slušnému diváckemu záujmu a priaznivým hodnoteniam.

Veľké čistky momentálne môžeme sledovať v tábore HBO, ktorý pod hlavičkou Warner Bros. Discovery nastavuje nový kurz svojim budúcim projektom a ruší všetko, čo z hľadiska z produkcie ziskov nedáva zmysel. Čísla sledovanosti však čoraz pozornejšie vyhodnocuje aj Netflix, ktorý v posledných mesiacoch nekompromisne zrušil hneď niekoľko divácky obľúbených kúskov.

Do úvahy sa pritom neberie už ani skutočnosť, že vízia tvorcov siaha na niekoľko sérií dopredu a televízne príbehy v mnohých prípadoch zostávajú nedopovedané. Tu je 12 známych seriálov, ktorým streamovacie služby na veľké prekvapenie divákov vystavili stopku.

Raised by Wolves

WarnerMedia

Ambiciózne sci-fi Ridleyho Scotta sa po premiére na jeseň 2020 tešilo obrovskému diváckemu záujmu. Viacerí diváci síce kritizovali komornú atmosféru i kontroverzné ukončenie prvej série v štýle Votrelca, napriek tomu sa Raised by Wolves krátko po odvysielaní stal najúspešnejším seriálom mladej služby HBO Max.

Showrunner seriálu Aaron Guzikowski s pokračovaním dostal voľnú ruku a priblížil sa tak k svojmu plánu natočiť Raised by Wolves v podobe piatich sérií. Na pozadí hlavnej príbehovej linky, ktorá sledovala dvojicu humanoidných robotov starajúcich sa o skupinu malých detí, Guzikowski otvoril množstvo otázok, na ktoré však už diváci odpoveď nedostanú.

Druhá séria sa totiž pre HBO ukázala ako prepadák a nedokázala pred obrazovky prilákať dostatočné množstvo divákov. Do karát seriálu nezahrali ani turbulencie v novovzniknutej spoločnosti Warner Bros. Discovery, pod ktorú spadá aj HBO Max, a ktorá v súčasnosti čelí masívnej reštrukturalizácii.

Archive 81

TMDB

Netflix už pre filmárov zďaleka nepredstavuje takú stávku na istotu ako kedysi a svetová jednotka sa už nebojí zrušiť ani projekty, ktoré si v sledovanosti vôbec neviedli zle. Do tejto skupiny patrila aj tohtoročná mysteriózna seriálová novinka Archive 81.

Seriál sleduje príbeh archivára Dana Turnera, ktorý vezme prácu reštaurovania zbierky poškodených videokaziet z roku 1994. Pri rekonštrukcii jednej z nich je vtiahnutý do vyšetrovania nebezpečného kultu a stáva sa posadnutým odhaľovaním toho, čo sa stalo sympatickej dokumentaristke.

Po januárovej premiére sa mrazivý triler prebojoval aj na čelo rebríčkov sledovanosti, čo však Netflixu nestačilo a o dva mesiace seriál zrušil. Zdôvodnenie si, ako obvykle, spoločnosť nechala pre seba, správa o zrušení však bola studenou sprchou aj pre tvorcov seriálu.

Tí otvorene hovorili o tom, že Archive 81 bol od začiatku plánovaný ako niekoľkosériová záležitosť, v seriáli preto naschvál nechali otvorených hneď niekoľko kľúčových otázok. Náplasťou pre diváka môže byť aspoň podcastová séria, podľa ktorej bol Archive 81 natočený, a ktorá predstavuje kompletné udalosti vrátane plnohodnotného ukončenia.

Cowboy Bebop

Netflix

Cowboy Bebop bol hranou verziou ikonického rovnomenného anime z 90. rokov, ktoré si medzi milovníkmi žánru vďaka neopozeraným postavám i zasadeniu vyslúžilo kultový status a vizitku jedného z najlepších anime všetkých čias.

Hraná verzia seriálu, ktorá na Netflix dorazila koncom minulého roka, určite nebola na zahodenie, doplatila však práve na vysoké kvality svojej predlohy, ako i premrštené divácke očakávania. Seriálu príliš nepomohla ani skutočnosť, že tvorcovia sa rozhodli experimentovať a v príbehu sa od originálu výrazne odkláňali, za čo si od skalných fanúšikov vyslúžili kritiku.

Celkovo tak Cowboy Bebop skončil skôr, ako stihol začať, keďže tvorcovia mali pre vesmírnych kovbojov nachystané dobrodružstvá na viaceré série dopredu. Malou náplasťou pre divákov môže byť práve pôvodná anime séria, ktorá je dostupná v rámci Netflixu.

Jupiter’s Legacy

TMDB

Šokujúce na Jupiter’s Legacy nie je ani tak to, že seriál skončil, ako skôr skutočnosť, že Netflix do neho nalial astronomických 200 miliónov a spravil z neho jeden zo svojich najdrahších projektov vôbec.

Netflix chcel okolo Jupiter’s Legacy vybudovať nové komiksové univerzum, nakoniec došlo k stopke už po prvej sérii. Dôvodom bolo vlažné prijatie novinky, ktorá trpela fádnym príbehom, nepresvedčivými postavami a vzhľadom na rozpočet tiež podpriemernými efektami. Z hľadiska kvality síce nešlo o žiadnu katastrofu, seriál však doplatil na gigantický rozpočet, ktorý sa investorovi nedokázal vrátiť.

Sense8

TMDB

Premiéra sestier Wachowských na seriálovom fronte dopadla v roku 2015 nad očakávania dobre a mysteriózna novinka Sense8 si okamžite našla masívnu fanúšikovskú základňu. Seriál sledujúci osudy ôsmych postáv z rozličných kultúrnych zázemí, zdieľajúcich nevysvetliteľné puto, sa po premiére tešil slušným hodnoteniam aj diváckym ohlasom, ani tie však nezabránili nečakanému zrušeniu zo strany Netflixu po druhej sérii.

Streamovacia služba argumentovala vysokými produkčnými nákladmi, nečakala však masívnu vlnu kritiky, ktorá sa na spoločnosť zniesla. Sociálne siete zaplavili hashtagy #RenewSense8, diváci dokonca začali vo veľkom podpisovať online petíciu za nakrútenie tretej série, ktorú za krátky čas podpísalo takmer pol milióna seriálových nadšencov. Aj to napokon prispelo k tomu, aby Netflix osudy obľúbených hlavných hrdinov dôstojne uzavrel v podobe špeciálneho dvojhodinového filmu.

Messiah

TMDB

Kontroverzný a nábožensky provokujúci kúsok z dielne Netflixu bol odvysielaný len na začiatku tohto roka, už pár týždňov po premiére však streamovacia spoločnosť rozhodla o ukončení projektu a to aj napriek otvorenému koncu prvej série. Ako oficiálny dôvod zrušenia Netflix uviedol nákladnú produkciu, ktorú navyše skomplikovala pandemická situácia, viaceré média ale hovorili aj tom, že za koniec novinky môže jej rozporuplné prijatie medzi vo viacerých moslimských krajinách.

Meno hlavného hrdinu, Al-Masih, totiž v islamskej eschatológii evokuje antikrista, respektíve falošného proroka známeho pod menom Al-Masih ad-Dajjal. Messiah mal podľa odporcov silný protináboženský tón, vďaka čomu ho napríklad zakázali vysielať v Jordánsku, a to aj napriek tomu, že jeho časť sa v krajine nakrúcala. Oficiálnym dôvodom zrušenia zostáva COVID-19 a komplikovaná produkcia, ktorá bola kvôli zasadeniu roztrúsená do viacerých krajín.

BoJack Horseman

TMDB

Od satirického animáku pre dospelých, v ktorom antropomorfné zvieratá žijú v spoločnom svete s ľuďmi, pred premiérou v roku 2014 nikto nič nečakal, napriek tomu sa z neho vykľul jeden z najväčších hitov roka. Chytrá satira vážnych spoločenských problémov očami BoJacka Horsemana sa napokon dočkala šiestich vydarených sérií, pričom tvorca Raphael Bob-Waksberg mal so seriálom víziu ešte na niekoľko rokov dopredu.

Netflix bol však proti, v tomto prípade ale mal Bob-Waksberg výhodu v tom, že na rozdiel od väčšiny seriálov na zozname mu zrušenie seriálu zástupcova spoločnosti avizovali ešte pred premiérou šiestej série.

Samozrejme to nemuseli robiť. Povedal som im ale, že by som ocenil varovanie vopred a pripravil seriálu dôstojné zakončenie, radšej ako nechával otvorený koniec, ktorý sa nikdy neuzavrie. Keď do nakrúcania posunuli šiestu sériu, povedali mi: „Hej, spomínaš si, ako si nás žiadal o varovanie? Tak toto je ono.“ Som preto veľmi vďačný, že mi to oznámili vopred.

Ray Donovan
TMDB

Aj keď Netflix na zozname jasne dominuje, zďaleka nie je jedinou televíznou spoločnosťou, ktorá vie prekvapivo ukončiť svoje populárne seriály.

Svoje o tom vedia fanúšikovia Raya Donovana, prominentného riešiteľa problémov spoločenskej smotánky, ktorý sa vie efektívne postarať o zmiznutie ich problémov, v mnohých prípadoch doslova. Seriál sa na konci roka 2020 dočkal vydarenej siedmej série, ktorá sa na nemilé prekvapenie fanúšikov ukázala ako posledná.

Spoločnosť Showtime sa totiž nečakane rozhodla v nakrúcaní projektu nepokračovať, čím zaskočila aj samotného showrunnera Davida Hollandera, ktorý v čase oznámenia už pracoval na scenári k finálnej ôsmej sérii. Príbeh Raya Donovana sa tak zďaleka nedočkal takého ukončenia, aký mali tvorcovia v pláne, našťastie sa však jeho príbeh plnohodnotne uzavrel v špeciálnom celovečernom filme.

Away

Netflix

Najlepším príkladom toho, že ani vysoká sledovanosť nie je garanciou úspechu, je ďalšia sci-fi novinka na zozname s názvom Away. Seriál zobrazuje Hillary Swank a jej posádku, ktorá sa vydáva na trojročnú vesmírnu misiu na Mars, hlavná hrdina popri náročnej ceste musí riešiť aj rodinné problémy s dospievajúcou dcérou a opusteným manželom.

Seriál síce po stránkach kvality síce nijak zvlášť nevynikal, na veľkých trhoch vrátane Slovenska sa však v septembri zaradil k najsledovanejšiemu obsahu služby a predpokladalo sa, že dostane aj pokračovanie. Netflix bol ale opačného názoru a Away bol oficiálne zrušený už po prvej sérii.

Dôvodom nie je nič iné ako vysoké produkčné náklady, jedna epizóda Netflix prišla približne na 6 miliónov dolárov. Pri pohľade na horibilnú sumu zároveň nechápavo krútime hlavou, keďže Away sa z veľkej časti zameriaval na vzťahovú drámu a predstavené CGI efekty boli nanajvýš priemerné.

Altered Carbon

Netflix

Pokračovania už sa žiaľ nedočká ani cyberpunková sci-fi séria Altered Carbon, ktorú sa Netflix pomerne nečakane rozhodol v auguste ukončiť. Oficiálnym dôvodom ukončenia má byť pandemická situácia, neustále posúvania dátumov nakrúcania, ako aj veľký produkčný štáb, ktorý je k nakrúcaniu potrebný, Digital Spy však informuje o tom, že osud Altered Carbon bol spečatený čoskoro po premiére druhej série.

Tá síce stále dokázala zabaviť, vysokej latke nastavenej predchodcom sa však vyrovnať nedokázala a s istotou sa pod rozhodnutie seriál zrušiť podpísala. Ochote predstaviť aj tretiu sériu pravdepodobne príliš nepomohli ani vysoké produkčné náklady. Herec Joel Kinnaman, ústredný protagonista prvej série, totiž naznačil, že vytvorenie sveta Altered Carbon Netflix stálo viac ako nakrútenie troch sérií Game of Thrones.

The OA

TMDB

Rozuzlenia sa už nikdy nedočká ani mysteriózna dráma The OA, ktorú Netflix zrušil po druhej sezóne, a to aj napriek avizovaným plánom, že seriál sa dočká celkovo piatich sérií.

Správa o zrušení prišla nečakane, vzhľadom na otvorený koniec druhej série tiež vyvolal viacero negatívnych ohlasov. Začala sa tiež podpisová kampaň za pokračovanie, fanúšikovia pod hashtagom #SaveTheOA vyzývali na ďalšie pokračovanie, na rozdiel od Sense8 však bez želaného výsledku.

Mysteriózny sci-fi seriál rozpráva príbeh o žene, ktorá od narodenia nevidela a neskôr za záhadných okolností zmizla. Objavila sa až po siedmich rokoch, pričom sa jej zrak záhadne vrátil. Jej telo je pokryté jazvami a nespoznáva ani svojich rodičov, ktorých vidí po prvýkrát v živote, čo vzbudzuje pozornosť FBI.

Glow

TMDB

Obeťou COVID-19 sa stali viaceré rozpracované seriály, ktoré s napnutým rozpočtom nedokázali ustáť neustále prieťahy v nakrúcaní. Doplatili na to aj amatérske wrestlerky z Los Angeles predstavené v seriáli Glow.

Dobová komediálna dráma síce v našich končinách nepatrila k najsledovanejšiemu obsahu Netflixu, tešila sa ale priaznivému hodnoteniu a ohlásená bola aj štvrtá séria, ktorá však bola tri týždne pred začatím natáčania kvôli pandémii odložená.

Dlhých sedem mesiacov producenti hľadali riešenia, ako sa so seriálom pohnúť vpred, nakoniec však kvôli prieťahom a pokračujúcim komplikáciám Netflix Glow úplne zrušil. „Svet sa aktuálne musí vysporiadať s oveľa väčšími sra*čkami. Stále sme však naštvaní, že týchto 15 žien už pokope na obrazovke znova neuvidíme,“ pragmaticky na margo zrušenia poznamenala dvojica tvorkýň Liz Flahive a Carly Mensch.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP