Intel začína pomaly, ale isto vypúšťať 10. generáciu svojich procesorov, ktorú tentokrát pomenoval Comet Lake. Používateľ momomo_us na Twitteri nedávno zverejnil zaujímave zistenie, kedy si v programe CPU-Z všimol, že pri najnovšom procesore od Intelu mu program odkazuje na socket LGA1159 a nie na doteraz avizovaný LGA1200.

O druhom zmienenom sockete už nejakú dobu vieme, že bude reprezentovať generáciu Comet Lake. To sa potvrdilo jedným z prvých únikov, odhaľujúcom nadchádzajúce 14 nm čipy osadené v LGA1200 sockete. Teraz však viaceré zdroje prostredníctvom softvéru CPU-Z, ktorý je v počítačovom svete alfou a omegou technologických nadšencov, ukazujú pri generácii Comet Lake procesorov od Intelu iný socket s označením LGA1159.

Oficiálne potvrdenie od Intelu zatiaľ známe nie je, no v tejto situácii môžeme zvažovať dva scenáre. Prvým z nich je aplikácia socketu LGA1200 v prípade procesorov série K určených pre taktovanie s TDP až na úrovni 125 W. LGA1159 by tak bol využívaný výhradne pri jednotkách pracujúcich s TDP na 65 a 35 W.

Druhým scenárom je rozlíšenie generácie Comet Lake uverejnené len niekoľko dní dozadu iránskym portálom Tnews. Ten zverejnil dva obrázky, kde prvý rozdeľuje používateľov generácie Comet Lake na nadšencov (125W), mainstream (65W) a nízky výkon (35W). Z toho je teda pochopiteľné, že do prvej kategórie budú patriť procesory Core i9-10900K, i7-10700K a i5-10600K, ktoré využívajú minimálne TDP 95 W.

Druhý obrázok naznačuje rozdelenie procesorov do dvoch veľkých skupín, označených CML PCH-H a CML PCH-V. Nie je to síce potvrdené, no v tomto prípade sa predpokladá, že H v označení znamená ,,High-Performance“ a V predstavuje ,,Value“.

Nenechaj si ujsť
Zaklínač 3 hrá momentálne viac hráčov ako v deň vydania. Prekonáva všetky rekordy

Tu je dosť pravdepodobné, že prvá skupina s označením H bude osadzovaná socketom LGA1200 a lacnejšia varianta socketom LGA1159. Aj keď sme si tieto informácie museli v mysliach utriediť, ide o celkom racionálne vysvetlenie, inak nepochopiteľného a užívateľsky nepríjemného segmentovania produktu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom