Azda nie je človek, ktorý by aspoň raz za život nenavštívil domovskú stránku najpoužívanejšieho internetového vyhľadávača na svete. V dnešnej uponáhľanej dobe môže používateľa deliť od úspechu každá sekunda. Preto ti v článku prinášame pár tipov, ako vyhľadávanie pomocou Googlu jednoducho zefektívniť.

1. Buď to alebo to

Niekedy nevieme presný názov hľadanej informácie, ale poznáme iba časť. S touto funkciou jednoducho zadáš do vyhľadávača všetky informácie, ktorými disponuješ a oddelíš ich slovíčkom „or“ (alebo).

zdroj fotografie: Brightside

2. Vyhľadávanie pomocou synoným

V niektorých prípadoch je hľadaný pojem ťažko pomenovať jediným výrazom. Na odstránenie tohto problému možno použiť znak ~, ktorý zabezpečí všetky výsledky súvisiace s vyhľadávanou tématikou.

3. Vyhľadávanie v rámci webovej stránky

Ak niekedy potrebuješ vyhľadať obsah na konkrétnej stránke alebo je stránka jediná vec, ktorú si pri zaujímavom článku pamätáš, istotne ti poslúži tento nástroj. Do vyhľadávača zadaj názov webu a kľúčové slovo. Výsledkom budú všetky odkazy z konkrétnej stránky, ktoré obsahujú kľúčové slovo.

4. Hviezdička nahradí neznáme slovo

Často sa stáva, že hľadanú frázu si nepamätáme celú, avšak niektorý z údajov nám jednoducho vypadol z pamäte. Vyhľadávač od Google ho dokáže do frázy dosadiť za nás, práve vtedy, ak na mieste zabudnutého údaja vpíšeme hviezdičku *“.

5. Ak chýba viacero slov

Niekedy sa stáva, že v hľadanej fráze nechýba len jedno slovo, ale je ich hneď niekoľko. V takýchto prípadoch možno použiť nástroj AROUND + (približný počet chýbajúcich slov)“, ktorý umiestníme medzi prvé a posledné slovo hľadanej frázy.

zdroj fotografie: Brightside




6. Časový rámec

Funkcia časového rámca ti zabezpečí, že Google zobrazí výsledky iba z určitého časového obdobia. Za frázou stačí dopísať dva časové údaje, ktoré rozdelíš tromi bodkami.

7. Hľadanie v URL adrese alebo názve

Tento užitočný nástroj ti pomôže vyhľadávať priamo v názvoch článkov použitím „intitle:“ alebo v url adresách „inurl:“, ak ho použiješ pred hľadaným slovom.

8. Hľadanie podobných webstránok

Ak máš obľúbené webstránky, ktoré produkujú obsah, o ktorý sa zaujímaš, môžeš využiť funkciu „related:“. Po jej zadaní do vyhľadávacieho okna v spojení s inou webstránkou nájde Google weby, ktoré sú si najviac podobné.

zdroj fotografie: Brightside

9. Celé frázy

Ak chceš vyhľadať konkrétnu frázu ako celok, najlepšie bude, ak ju zadáš do úvodzoviek. V opačnom prípade bude Google frázu hľadať ako samostatné slová s nezávislým poradím a výsledok sa nedostaví.

zdroj fotografie: Brightside

10. Eliminovanie nepotrebných slov

Niektoré slová sa do vyhľadávanie nehodia alebo ho skresľujú pre príliš častý výskyt? Žiaden problém. Pred každé z nich napíš znamienko mínus a vyhľadávač ich nezahrnie.

zdroj fotografie: Brightside

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú