Ak si tipoval, že sa jedná o bitcoin, tak si si tipol správne. V roku 2010 sa prvýkrát na burze začal obchodovať za cenu 0,0008 dolára, neskôr za jeden cent. V roku 2011 už dokonca dosiahol hodnotu 32 dolárov.

Nikto mu neveril, napriek tomu cena rastie

V začiatkoch mu len málokto dával šancu na úspech, v dôsledku čoho sa cena neskôr opäť prepadla na 2 doláre. Najznámejšia kryptomena bola v minulosti často označená za pyramídovú hru alebo za nezmysel, ktorý vyletí a potom sa o investovanie do pomerne rizikové aktíva nikto nebude zaujímať. Nakoniec si ale odstupom času svojich fanúšikov, respektíve investorov, získala. Dnes, podľa odhadu burzy Binance, môže bitcoin držať už približne 320 miliónov ľudí.

V rokoch 2018 a 2019 sa pridali aj prvé veľké fondy ako MicroStrategy a Grayscale, ktoré dodnes nakupujú bitcoin za miliardy dolárov. Dokonca na tento trh minulý rok vstúpil aj najväčší správca aktív na svete, Blackrock.

Prečo bitcoin slávi úspech?

Bitcoin slúži aj ako produkt pre komunitu investorov a držiteľov bohatstva, ktorí nemajú záujem držať peniaze v banke a stratili počas posledných kríz dôveru v bankový systém. Samotný zakladateľ, ktorý do dnešného dňa zostal v anonymite, v takzvanom whitepaperi alebo aj knihe, kde opisuje vlastnosti bitcoinu povedal, že najznámejšia kryptomena má slúžiť ako poistka voči aktuálnemu finančnému systému.

Bitcoin sklamal ľudí
Bitcoin sklamal ľudí

Bitcoin zažil niekoľko veľkých pádov a rastov. Keďže ale na trhu pribúda stále viac investorov, tak pohyby v každom cykle sa neustále zmenšujú. Bitcoin sa stáva stabilnejším aktívom a odolnejším proti cenovým výkyvom.

Investorom napriek tomu iba za posledné 4 roky nadelil približne 300 % zisk. Tým výrazne prekonal výkon väčšiny akcií, komodít a hlavne dlhopisov. Priemerne tak rástol 75 % za rok. Oproti zhodnoteniu dlhopisov, ktoré majú zisk od 1 do 5 % za rok, a najväčšiemu akciovému indexu S&P500 s rastom 8 % za rok je to veľmi pekný výsledok.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú