Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Západ po takmer roku intenzívnych bojov prisľúbil Ukrajine svoje tanky, pričom zraky sa upierajú najmä na tie americké. Tanky M1 Abrams sú totiž vybavené špeciálnym pancierom z ochudobneného uránu, ktorý Spojené štáty vyvinuli výlučne pre svoju armádu a do zahraničia ich v žiadnom prípade nevyvážajú.

Aj preto bude dodanie týchto strojov Ukrajine trvať oveľa dlhšie, než dodanie tankov iných krajín, ako napríklad britských Challengerov alebo nemeckých Leopardov. Tanky, ktoré chcú USA Ukrajine dodať, je totiž nutné zbaviť takýchto technológií a pripraviť ich na boj proti ruským strojom, pre ktoré boli pôvodne stavané.

Masa ničivého potenciálu

Práca na dizajne tankov M1 Abrams započala ešte v roku 1972, kedy bola studená vojna v plnom prúde a počítalo sa s tým, že môžu byť nasadené proti sovietskej technike. Cieľom bolo nahradiť tanky M60 po tom, čo zlyhal projekt MBT-70. Ten totiž stál už v roku 1969 až 5-násobne viac, než sa očakávalo

Tanky Abrams však na rozdiel od MBT-70 uspeli a ich produkcia započala ešte koncom 70-tych rokov. Za dizajnom a vývojom stojí spoločnosť General Dynamics a jej divízia Land Systems, kedysi tiež známa ako Chrysler Defense. Dodnes sa týchto strojov, ktoré sú v dnešnej dobe považované nielen za najpokročilejšie, ale tiež za jedny z najťažších tankov v prevádzke, vyrobilo už vyše 10 000 kusov.

PHC D. W. HOLMES II/US Navy

Pre porovnanie, nemeckých Leopardov 2 bolo dodnes vyrobených takmer 4 000 a britských Challengerov 2 ani nie tisícka. Na prvý pohľad síce tieto stroje nie sú ničím výnimočné, avšak za závojom všednosti sa skrývajú špičkové technológie, ktoré robia z Abramsov najobávanejšie stroje na bojovom poli. Na Ukrajinu sa síce ešte ani len nedostali, no ruské propagandistické kanály majú už teraz pocit, že ich stihli zničiť.

Jedinečný uránový pancier a rádioaktívne strely
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú