Najväčšie sociálne siete sveta zablokovali účty Donalda Trumpa. Išlo o reakciu na nedávne príspevky amerického prezidenta, ktorý už predtým dlhodobo zdieľal nepravdivé informácie o prezidentských voľbách. Trest je zatiaľ dočasný, no hrozí mu aj trvalé zrušenie účtu. Viaceré platformy tiež stiahli video, v ktorom Trump tvrdil, že voľby boli „ukradnuté“, informuje The Verge.

Aktualizácia 17:50:

K aktuálnej situácii v USA sa vyjadril už aj CEO spoločnosti Facebook, Mark Zuckerberg, ktorý sa v príspevku jednoznačne ohradil voči konaniu úradujúceho prezidenta Donalda Trumpa, ktorý v reakcii na dianie v americkom hlavnom meste Washington opäť zopakoval svoje nepodložené tvrdenia o sfalšovaní výsledkov novembrových prezidentských volieb.

„Šokujúce udalosti posledných 24 hodín jasne ukazujú, že prezident Donald Trump má v úmysle využiť svoj zostávajúci čas vo funkcii na narušenie pokojného a zákonného prechodu moci k svojmu zvolenému nástupcovi Joe Bidenovi,“ píše Zuckerberg. 

Šéf spoločnosti okrem toho uviedol, že sociálna sieť z dôvodu rizika, ktoré úradujúci prezident pre bezpečnosť v krajine aktuálne predstavuje, predĺži blokovanie jeho účtov na Facebooku a Instagrame na neurčito a najmenej o ďalšie dva týždne do inaugurácie nastupujúceho prezidenta Bidena.

Agentúrna správa TASR

Americká spoločnosť Twitter oznámila, že na 12 hodín zablokovala účet amerického prezidenta Donalda Trumpa a nariadila mu odstrániť tri jeho príspevky, ktoré porušujú pravidlá tejto sociálnej siete. Ak tak nespraví, Twitter pohrozil jeho trvalým zrušením. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP.

Predtým, ako Twitter Trumpov účet zablokoval, prezident zverejnil videá, v ktorých reagoval na dianie v americkom hlavnom meste Washington, pričom v nich zopakoval svoje nepodložené tvrdenia o sfalšovaní výsledkov novembrových prezidentských volieb.

Videá zverejnené Trumpom najskôr odstránili sociálna sieť Facebook a videoserver YouTube a následne k tomuto kroku pristúpil aj Twitter. Tvrdili, že Trump podnecuje násilné protesty svojich priaznivcov, ktorí zaútočili na budovu amerického Kapitolu, kde mali kongresmani potvrdiť víťazstvo Joea Bidena v prezidentských voľbách.

Trumpov účet zostane zablokovaný, pokiaľ nedôjde k odstráneniu problematických príspevkov, uviedol bezpečnostný tím Twitteru. „V dôsledku bezprecedentnej a pretrvávajúcej násilnej situácie vo Washingtone sme požiadali o odstránenie troch tvítov z účtu Donalda Trumpa, ktoré boli dnes zverejnené, z dôvodu opakovaného a závažného porušovania našej politiky,“ uvádza sa Twitter.

Doplnenie redakcie

Najväčšia sociálna sieť Facebook zablokovala Trumpov účet na celých 24 hodín a rovnako tak spravila aj dcérska sociálna sieť Instagram, potvrdil Adam Mossderi. Ešte včera pritom Facebook odstránil aj video, v ktorom Trump reagoval na násilnosti a vniknutie jeho podporovateľov do budovy Kongresu, čím porušili zasadnutie, na ktorom malo byť oficiálne potvrdené zvolenie nového amerického prezidenta Joea Bidena.

Vo videu Trump vyzval svojich podporovateľov, aby sa v pokoji rozišli domov a uviedol, že voľby boli „ukradnuté“. Facebook taktiež odstránil jeho príspevok, v ktorom Trump ľudí vyzýval, aby si tento deň navždy zapamätali a označil svojich prívržencov za „patriotov“. Predmetné video pritom stiahol kvôli porušovaniu pravidiel zo svojej platformy aj YouTube, informuje TechCrunch.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP