Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Elektromobily stále pribúdajú a je jasné, že verejné nabíjačky v mestách im donekonečna stačiť nebudú. Spoločnosť ZSE nás dnes v rámci svojej divízie Drive oboznámila s novinkami, ktoré prinášajú zaujímavé možnosti nabíjania elektromobilov v rodinných domoch, ale aj v garážach či na parkoviskách bytov.

Majitelia elektromobilov a ľudia znalí v tejto problematike dobre vedia, že najlacnejšia forma nabíjania je tá domáca. Rýchlonabíjacie stanice rozhodne nie sú vhodné na každodenné nabíjanie, cena je v takomto prípade niekoľkonásobne drahšia, nehovoriac o tom, že batéria sa pri rýchlom nabíjaní viac opotrebúva. Pri dlhých trasách sú však nevyhnutnosťou, využívať by sa preto mali prevažne v týchto prípadoch.

NEPREHLAIDNI
Kia predstavila žiarivú elektrickú budúcnosť. Nové EV6 je rýchlejšie ako Taycan s extréme rýchlym nabíjaním

ZSE poskytuje rôzne možnosti domáceho nabíjania a ako nám dnes oznámili, v najbližších dňoch chystajú aj v rámci nabíjania doma niekoľko významných noviniek.

Smart wallbox so zaujímavými funkciami

Najzásadnejšou novinkou v možnostiach domáceho nabíjania je ponuka smart wallboxu aj pre rodinné domy, bytové garáže či parkovacie miesta. Doteraz ZSE ponúkalo toto riešenie len firmám, no v najbližších dňoch sa k nemu budú môcť dostať aj súkromné osoby.

Smart wallbox prináša niekoľko výhod. Prvou je, že každý smart wallbox má zabudovaný GSM modul, na využívanie chytrých funkcií preto nie je potrebné, aby k nemu viedol ethernetový kábel alebo signál WiFi.

ZSE

Wallbox následne dokáže komunikovať s back-endovým softvérom spoločnosti ZSE Drive a samotné ovládanie wallboxu je možné aj cez mobilnú aplikáciu, dá sa tak riadiť čas nabíjania či sledovať spotreba domáceho nabíjania.

Smart wallbox prináša aj dynamické tarify, kedy je mimo špičky cena za energiu nižšia a naopak. Vďaka tomu a tiež prehľadu, kedy je elektrina najlacnejšia, sa dá na domácom nabíjaní ušetriť ešte viac. S chytrou tarifou používateľ zaplatí v najlepšom prípade iba 0,09 € za 1 kWh.

Priemerná cena jazdy na 100 km je pri takomto domácom nabíjaní vypočítaná na približne 1,50 €. V kombinácii so solárnymi panelmi od ZSE dokáže smart wallbox nabíjať elektromobil výhradne z energie zo Slnka. V takomto prípade je nabíjanie prakticky „zadarmo“.

Nabíjanie elektromobilov 100 % ekologické

Energia, ktorou ZSE napája elektromobily prostredníctvom svojich verejných nabíjacích staníc, pochádza výhradne z obnoviteľných zdrojov. Aj preto je kombinácia fotovoltaických článkov a smart domáceho wallboxu nie len najlacnejšou, ale aj najekologickejšou formou, ako svoj elektromobil doma nabíjať.

Blackout Slovensku nehrozí

Slovensko je pre elektromobilitu ideálnou krajinou, keďže až 80 – 95 % energie vyrobenej u nás je zo zdrojov, ktoré neprodukujú emisie CO2. Sem však rátame aj jadrovú energiu, ktorá nepochádza z obnoviteľných zdrojov.

V nedávnom rozhovore nám odborník na energetiku Marek Rolinec uviedol nasledujúci príklad k téme zaťaženia siete nabíjaním elektromobilov.

Ak by sme v roku 2030 mali na Slovensku zaregistrovaných 140 000 elektrických vozidiel, ktoré najazdia ročne priemerne 12 000 kilometrov, znamenalo by to vyššiu spotrebu elektrickej energie o približne 1,1 %, čo nie je žiadnym ohrozením pre bezpečnosť energetickej siete.

Na otázku, či nám na Slovensku v budúcnosti horí „blackout“, čiže výpadok elektrickej siete, odpovedal nasledovne:

Boli prípady kedy niektoré krajiny, ako napríklad Nemecko či Francúzsko, avizovali ohrozenie stability energetickej siete z dôvodu rozmachu elektromobility. Našťastie sa to zaobišlo bez „blackoutu“. Osobne vnímam tieto „nebezpečné udalosti“ pozitívne, pretože vyvolali širokú diskusiu v odborných kruhoch a bolo vypracovaných množstvo štúdii, ako zabezpečiť rozmach elektromobility a neohroziť stabilitu energetickej siete.

Ak bude rozvoj elektromobility postupovať systémovo, ruka v ruke s rozvojom infraštruktúry a v odôvodnených prípadoch posilňovaním energetických zdrojov, pričom sa pristúpi aj k flexibilnému spôsobu nabíjania elektrických vozidiel, blackoutu sa neobávam.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú