Kedysi najväčší rádioteleskop v observatóriu Arecibo sme stratili prvého decembra minulého roka, kedy sa ešte pred kontrolovanou demoláciou odtrhlo jedno z lán a celá stavba sa zrútila. Katastrofálny koniec jednej z najdôležitejších stavieb sveta sa podarilo zachytiť na video, avšak dôvod jeho nešťastného osudu zatiaľ nie je úplne jasný. Okrem nedostatku financií za ním však môže stáť aj výrobná chyba, informuje Space.
Vyšetrovanie prebieha, predbežný vinník je však objavený
Zrútenie 900-tonovej platformy zavesenej vo vzduchu všetkých zaskočilo a jeho podrobné vyšetrovanie ešte prebieha, avšak predbežný výskum poukazuje na výrobnú chybu. Jeden z prieskumov sa zameriava na 12 prídavných nosných lán, ktoré technici namontovali v 90. rokoch minulého storočia.
Prvé z lán, ktoré zlyhali, bolo práve jedno z nich – presnejšie šlo zrejme o problém uchytenia, ktorého procedúra neprebehla podľa predpisov, čo viedlo k jeho vážnej štrukturálnej degradácii.

I keď sa na konečné forenzné vyšetrenie ešte vždy čaká, isté pochybenia sú už dnes jasné. Francisco Cordova, riaditeľ observatória, tvrdí, že upratovanie a odstraňovanie trosiek intenzívne napreduje a všetko sa vo všeobecnosti hýbe správnym smerom. Jeho zrútenie vyšetruje aj kongres, píše Futurism.
Čo ďalej, aká je budúcnosť observatória Arecibo?
Nasledujúcim dôležitým krokom je odstránenie zvyšných trosiek platformy – za týmto účelom pracovníci rozobrali časť obrovského reflektoru s priemerom 305 metrov, ktorý bol kedysi najväčším na svete, až kým ho nepredbehol čínsky rádioteleskop FAST s priemerom 500 metrov, ktorý hľadá mimozemský život.

Cordova potvrdil, že ešte vždy prebieha diskusia, akú časť celého rádioteleskopu je možné zachrániť. Druhé vyšetrovanie sa počas toho všetkého zaoberá pôvodnými lanami, ktoré podľa pôvodných odhadov niesli len 60 % hmotnosti, ktorú mali dokázať ustáť. Inžinieri oddeľujú nepodstatné trosky od tých, ktoré môžu vyšetrovaniu pomôcť a rozhodujú aj o častiach, ktoré môžu byť uložené pre svoju historickú hodnotu.
Ako však povedal Francisco Cordova, odpoveďou si možno nebudeme nikdy na 100% istí. Príčina totiž určite nie je len jedna, ale ide o niekoľko chýb zodpovedných za konkrétne zlyhanie, ktoré nás o rádioteleskop Arecibo pripravilo.
Svoju úlohu mohli zohrať okresané finančné prostriedky, či dokonca aj prírodné javy, keďže observatórium prežilo silný hurikán a viac než 10 000 zemetrasení. Aj keď jeho úlohu iné observatórium len tak nenahradí, Arecibo sa nevzdáva a jeho osud ešte vždy nie je definitívne spečatený.
Teraz čítajú

Americkí piloti videli ďalšie UFO, udalosť už vyšetruje FBI. Dočká sa verejnosť pravdivých informácií?

Do 4 rokov chcú najväčšiu vesmírnu stanicu pre 400 turistov. Bude na nej umelá gravitácia, bary, hotely aj kiná

SpaceX testuje majestátny Falcon Heavy. Znova poletí už v lete, aká bude jeho misia? (+nové fotky z príprav)

"Nehoda z Marsu" - rover Perseverance sa díval na pád pristávacieho stupňa, jeho koniec zachytil na fotografii

Máme novú unikátnu fotografiu Venuše. Zachytila ju sonda počas cesty k Slnku
Články, ktoré hýbu svetom

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Absolútny filmový masaker. Marec na streamovacích službách prinesie skvelú zábavu

Posledná záchrana? Ďalší výrobca smartfónov chce predstaviť svoj elektromobil

Bývanie je stále drahšie aj napriek pandémii. Nárast cien za byty sa očakáva aj tento rok

McDonald’s začína predávať vegánske burge. Na Slovensku nás čaká vegetariánska novinka
