Pri porovnaní operačných systémoch iOS a Android prevláda názor, že práve Android je viac náchylný na rôzne chyby a celkovo je viac zraniteľnejší. Môže za to hlavne jeho otvorenosť a fakt, že beží na miliónoch zariadení od nepreberného množstva výrobcov.

Aj keď sa postupne opravujú rôzne chyby a bezpečnostné diery v systéme, najnovšie zistenia ukazujú, že mnohé zariadenia s Androidom sa dodávajú s bezpečnostnými chybami, a to už priamo od výrobcov. Chyby vznikajú hlavne pri tom, ako výrobcovia nasadzujú svoje vlastné nadstavby, ktoré Android istým spôsobom upravujú.

Týka sa to aj veľkých výrobcoch

Chyby sa našli v desiatich náhodne vybraných telefónoch, ktoré boli ponúkané americkými operátormi. Narušené zabezpečenie mohlo spôsobiť, že útočník mal možnosť získať kontrolu nad zariadením. Aj keď vo väčšine prípadov by bolo nutné, aby si používatelia stiahli do smartfónu nejaký malvér, tak už len fakt, že takáto možnosť je pre útočníkov dostupná, je minimálne alarmujúcou správou. Prieskum bol vykonaný spoločnosťou Kryptowire a to pod záštitou Ministerstva pre vnútornú bezpečnosť. Výsledky sú dnes prezentované na konferencii Black Hat v USA.

Podľa Kryptowire vychádzajú tieto chyby hlavne z otvorenosti Androidu, čo umožňuje tretím stranám upraviť zdrojový kód a bez problémov tak vytvoriť úplne odlišnú verziu systému. Medzi postihnutými výrobcami boli spoločnosti Asus, Essential, LG či ZTE.

Najzávažnejšie chyby obsahoval Asus Zenfone V Live, ktorého bezpečnostné diery umožňovali úplne prevzatie kontroly nad zariadením. Spoločnosť Asus si je toho vedomá a už pracuje na záplate. Zvyšní traja výrobcovia už väčšinu chýb odstránili, prípadne na ich odstránení pracujú.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom