Pirátsky obsah na internete je hlavným tŕňom v oku pre veľké filmové a televízne štúdia. V priebehu posledného roku sme boli svedkami zavretia niekoľkých veľkých torrentových stránok a svoj boj o prežitie v súčasnosti prehráva aj skupina pirátov, ktorá je zoskupená okolo platformy Kodi. 

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Legálny, ale obľúbený aj u pirátov

Kodi je open source softvér, ktorý dovoľuje používateľom pristupovať k službám a rôznemu obsahu, vrátane hudby, videí a filmov od streamovacích poskytovateľov. Priamo neponúka žiadny obsah, len ho sprostredkúva. Aplikácia je dostupná pre prakticky všetky platformy, od smartfónov, po desktopy, až po smart TV. Služba existuje už od roku 2002, keď začala ešte pod názvom Xbox Media Center a teší sa slušnej obľube u používateľov. No a ideálnou platformou je aj pre pirátov.

Samotný prehrávač Kodi podporuje inštaláciu doplnkov od vývojárov tretích strán, ktoré umožňujú používateľom rozšíriť možnosti využitia služby. Medzi doplnkami sa však nachádzajú aj tie, ktoré umožňujú pirátske streamovanie filmov či sledovanie živého vysielania rôznych platených televíznych kanálov. Práve na vývojárov týchto doplnkov sa očividne zamerali filmové štúdia bojujúce za ochranu svojich autorských práv.

Vývojári doplnkov cúvajú

Ako informujú portály TorrentFreak či britský Express v poslednom období výrazne pribudol počet „pirátskych doplnkov“, ktoré ukončili svoje pôsobenie a už viac nie sú na platforme dostupné. Podľa všetkého za tým stojí úsilie skupín ACE (Alliance for Creativity and Entertainment) a MPA (Motion Picture Association). Tie zastupujú obrovské filmové štúdiá a platformy ako Warner Bros, Disney, Netlfix, HBO či Amazon.

Kvôli hrozbe vysokých pokút či dokonca väzenia, tak ďalšie činnosť ukončila napríklad skupina vývojárov z Ares Project, ktorá stála aj za mimoriadne populárnym doplnkom Ares Wizard. Pridávajú sa však ďalší developeri, niektorí o tom informujú používateľov prostredníctvom Twitteru.

Po tohtoročnom zatvorení torrentových portálov, ako Kickass Torrents, ExtraTorrent či Torrentz.eu, tak pirátska komunita čelí ďalšiemu boju s veľkými filmovými štúdiami a držiteľmi autorských práv. Zdá sa, že aj v tomto prípade bude ťahať za kratší koniec.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
0%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
13%
Neznášam to
88%
O autorovi
Pavol Lupták
Som študentom vysokej školy so zameraním na IT a aj vďaka tomu je môj záujem pomerne neustále upriamený na najnovšie novinky zo sveta moderných technológií a vedy. Rád čítam, športujem a píšem. E-mail: [email protected]
 • bunko

  nie piráti ale chudobný pracujúci

 • tono

  idealne keby im to ludia prestali celkom kupovat

 • Karol Z.

  problém je skôr v tom, že legálne možnosti sú vždy obmedzenejšie ako tie nelegálne.. ľudia sú ochotní zaplatiť, ale očakávajú viac než čo ponúkajú legálne služby.. ak si mám vybrať medzi platením za legálnu službu napr 10€ mesačne za pár 100 seriálov a filmov s rôznymi obmedzeniami ako pozeranie len na jednom zariadení/nemožnosť offline pozerania a medzi nelegálnou službou za 3€ mesačne s tisíckou serialov a filmov bez obmedzení, tak si vyberiem tú nelegálnu, keďže som nútený momentálnym stavom tých legálnych.. som ochotný dať aj 10€ ale tie obmedzenia a málo obsahu sa už ťažšie prehliadajú.. nehovoriac o tom, že niektoré veci je nemožné si pozrieť legálne

 • GA

  Když do všeho cpou nějaké debilní DRM, tak co má člověk dělat, když chce službu pohodlně používat. Legálně to prostě nejde.

 • Peter Valo

  Keby boli spoločnosti aspoň v dačom múdre tak by sa správali inak. Ak potopia Kodi tak vznikne niečo iné . Neverím že piráti len tak prestanú šíriť svoj obsah. Asi musí prijať nový Steve Jobs,aby urobil poriadok v tv- video priemysle tak ako to urobil s I tunes.