Kremeľ si zavaril na poriadny problém. Hackerská skupina CAXXII, ktorá spadá pod globálnu organizáciu Anonymous, tvrdí, že odhalila tajné dokumenty ruskej vlády. Podľa týchto dokumentov má byť jasné, že Kremeľ špehuje aktivitu svojich občanov a súkromných firiem na internete. Informoval o tom denník Kyiv Post, ktorý poskytol rozhovor s predstaviteľom hackerskej skupiny.

Odhalené dokumenty podľa tvrdení hackerov pochádzajú od spoločnosti Convex, ktorá v Rusku poskytuje internetové služby. „Aktívne prenášajú údaje do Moskvy a nejde pritom len o preventívne odpočúvanie,“ tvrdí jeden hacker so znalosťou dokumentov. „Je to nezákonné, pretože podľa ruských zákonov musí byť pred sledovaním vydaný príkaz,“ dodal.

Veria, že odhalili „Zelený atóm“

Skupina tvrdí, že objavili inštaláciu a údržbu širokého sledovacieho zariadenia, ktoré sa používa na monitorovanie všetkej online aktivity spojenej sprostredkovateľom Convex. Toto zariadenie nazvali Zelený atóm.

To možno klasifikovať ako špionáž či neoprávnené odpočúvanie a sledovanie civilistov bez povolenia. Obchádzajú sa tým zákony Ruskej federácie a všetky verejné vyhlásenia ruských úradov. Dokumenty potvrdzujúce existenciu tohto projektu, ako aj korešpondencia zamestnancov Convex s Federálnou bezpečnostnou službou (FSB), sú teraz k dispozícii nielen nám, ale aj vám,“ hovorí skupina CAXXII, podľa ktorej práve FSB stojí za odpočúvaním.

Denník Kyiv Post sa obrátil na experta kybernetickej bezpečnosti, ktorý vysvetlil, že zozbierané dáta môžu poškodiť sledované korporácie. Firmy sa totiž môžu stať terčom hackerov, ktorí nepatria do skupiny CAXXII. Výpis údajov tiež zverejnil informácie o tisíckach ruských klientov týchto spoločností.

Monitorovanie občanov v Rusku nie je novinka

Rusko na domácej pôde špehuje svojich občanov pomocou siete s názvom Systém operatívnej vyšetrovacej činnosti (SORM), čo je dobre známe. Ide o systém na sledovanie telekomunikácií a ruská legislatíva ho povoľuje. Ruské zákony však nepovoľujú automatické zaznamenávanie všetkých údajov prechádzajúcich cez internet.

Zistili sme, že zrkadlia všetku prevádzku každej spoločnosti,“ hovorí hacker a tvrdí, že Zelený atóm dáva ruským spravodajským službám voľnosť pri „nahrávaní telefónnych hovorov či prenose akýchkoľvek údajov, ktoré prechádzajú cez server“, vrátane možnosti „sledovať transakcie kreditnými kartami, e-maily a monitorovať sociálne médiá“.

Hackeri si myslia, že sa im zatiaľ nepodarilo odhaliť všetko. Okrem zverejnených dokumentov môže existovať podstatne viac informácií, ktoré sa môžu týkať schopností ruských spravodajských služieb zhromažďovať spravodajské informácie.

Vo výpise údajov je taktiež možné nájsť osobné údaje a informácie o tisíckach Rusov, ktorí využili služby alebo produkty ruských firiem.

Chcú odhaliť všetku ruskú špionáž

Hackerská skupina sa vo svojej korešpondencii s denníkom Kyiv Post zaviazala, že odhalia svetu podrobnosti o fungovaní FSB. Zahrnuli aj 23 fotografií dokumentov, tie majú obsahovať podrobné technické plány monitoringu. Má byť medzi nimi i list, v ktorom FSB sledovanie nariadilo.

Od začiatku invázie na Ukrajinu ruskí hackeri výrazne zosilnili svoju aktivitu. Aj práve CAXXII už mesiace zverejňuje videá na platforme Telegram, kde zaznamenáva hackovanie ruských IPTV staníc po celej krajine.

Pexels/Sora Shimazaki / Slovensko minulý rok čelilo viacerým hackerským útokom.

Od začiatku vojny Rusko bojuje proti šíreniu informácií, ktoré označuje za nepravdivé. Moskva tvrdí, že sociálne siete Instagram či Facebook sú extrémistické, v dôsledku čoho ich v marci zakázala pre všetkých občanov Ruska, o čom sme informovali v samostatnom článku. Mnohí však používajú cudzokrajnú VPN a zákony obchádzajú.

Rusko zobralo vzor USA a zašlo do extrému

Skupina CAXXII chce napodobniť kroky Edwarda Snowdena, ktorý informoval novinárov denníka The Guardian o sledovacích aktivitách americkej National Security Agency (NSA) či britskej Government Communications Headquarters (GCHQ). O danej kauze informoval Startitup.

Snowden mal dôvod na obavy z domácej špionáže, ale naša (ruská) vláda všetko posunula na úplne novú úroveň a všetkých oklamala,“ tvrdí ruský hacker z CAXXII.

Snowden vtedy utiekol do Ruska, kde mu šéf Kremľa Putin udelil azyl. Ruská tlač využila Snowdenove spisy a tvrdila, že Rusko je slobodnejšie a rešpektuje súkromie a práva svojich občanov ako Spojené štáty.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP