Kým SpaceX čaká na povolenie k debutovému orbitálnemu letu, ktorý sa mal pôvodne uskutočniť už v júli, vykonáva potrebné predletové testy rakety Starship, ktorej prvý stupeň nesie sériové označenie Booster 4 a druhý stupeň Ship 20. Práve z druhého stupňa počas testovania odletelo niekoľko komponentov v momente, keď sa pod ním nachádzali zamestnanci, informuje Futurism.

Zatiaľ žiadna katastrofa

Druhý stupeň Starship mal práve prejsť kľúčovým testom, počas ktorého naplnia nádrže a celý stroj otestujú. Než ale stihli zamestnanci priestory továrne opustiť, krátky test dýzy systému reaktívneho manévrovania vypálil plyn pod vysokým tlakom, píše Teslarati. Podľa Muska však šlo len o ventiláciu zbernej nádrže v špičke rakety.

Tento prúd ľadového plynu však strhol niekoľko dlaždíc tepelného štítu, ktoré popadali na zem v okolí. Žiadne zranenia hlásené nie sú a nie je jasné, koľko zamestnancov sa v okolí rakety vôbec nachádzalo – podľa videozáznamu sa však v spŕške keramických dlaždíc ocitol minimálne jeden.

Ten mal obrovské šťastie, pretože pád keramickej dlaždice z výšky asi 50 m môže byť veľmi ľahko smrteľný. Aj keď nejde o typickú keramiku a táto je o niečo ľahšia, podobné nehody nemožno brať na ľahkú váhu.

Nekompatibilita dizajnov?

Samotná strata niekoľkých dlaždíc tepelného štítu nie je žiadna katastrofa a spoločnosť s ňou počíta. Ide totiž o pomerne čerstvý dizajn a pochopiteľne potrebuje prejsť príslušnými testami pre vychytanie múch a chybičiek.

Elon Musk/Twitter

Podľa neoverených zdrojov za nehodou stojí nový dizajn tepelného štítu na staršej verzii Starship. Aktuálna verzia má dýzy na trochu inom mieste a k takejto nehode prísť nemôže.

Napriek problému testy pokračovali a SpaceX raketu natlakoval. Výsledky nie sú známe. Firma to chcela skúsiť znovu počas včerajšieho večera, nakoniec však testy odložila. Ako píše Michael Baylor, test je momentálne naplánovaný na dnes (stredu) od 22:00 do 7:00 (zajtra, 30. septembra) nášho času.

Kedy konečne poletí?

Prvý stupeň Booster 4 medzitým opäť zosadili z orbitálnej odpaľovacej rampy, ktorej výstavba stále prebieha. Dôvodom pre presun prvého stupňa je podľa Chrisa Bergina z NSF pripravovaná montáž ramien, ktorými chce SpaceX zachytávať pristávajúce rakety.

Spoločnosť už pracuje aj na Ship 21, pričom zároveň plnia nádrže palivom. Tie udržia dostatok zásob na úplne naplnenie celej Starship metánom, kyslíkom a ďalšími plynmi potrebnými pre jej prevádzku.

K prvému pokusu o orbitálny let môže teoreticky dôjsť už koncom roka v prípade, že SpaceX obdrží od Federálneho leteckého úradu potrebnú licenciu. Včasné dokončenie testov je zrejme len formalitou, napriek tomu je ale pravdepodobnejší termín štartu až niekedy začiatkom budúceho roka. V Starbase a v prípade Elona Muska ale nie je nič nemožné.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú