iPod Classic bol ikonou svojej doby, no jeho podpora skončila ešte v roku 2014. Stále sa však nájdu jedinci, ktorí naň nedajú dopustiť a skúšajú na dnes už zabudnuté zariadenie rôzne vylepšenia. Jedným z nich je aj výmena klasického HDD disku za M.2 SSD disk známy z počítačov či notebookov.

Portál PC Gamer nedávno upozornil na video youtubera z kanálu DankPods, ktorý je známy tým, že sa rád hrá s rôznymi zariadeniami od Applu a experimentuje s nimi v rámci rôznych úprav či vylepšení. Tentokrát sa zameral na ikonu v podobe iPodu Classic od 5. po 7. generáciu. Tie sú známe, že využívajú klasické platňové pevné disky.

Zobraziť celú galériu (4)
Screenshot/YouTube/DankPods

Výroba a podpora samotného iPodu Classic boli ukončené ešte v roku 2014 a dodnes ešte mnoho z nich funguje, no sú poznamenané zubom času, ktorý neobchádza ani spomínané pevné disky.

Pokiaľ vlastníš túto klasiku, pričom jej pamäťové úložisko už pomaly odchádza alebo je už definitívne mŕtve, existuje vylepšenie, ktorým je možné nahradiť klasický hard disk výrazne lepším M.2 SATA SSD diskom.

Namiesto klasického disku počítačové SSD

Áno, čítaš správne. Náhrada neprebieha NVMe, ale SATA diskom. Táto modifikácia je možná vďaka špeciálnemu adaptéru iFlash-Sata v10, ktorý je navrhnutý, aby bol schopný akceptovať M.2 SATA disky s rozhraním SATA III a veľkosťou 2242 (22 milimetrov široké a 42 milimetrov dlhé). Vďaka tomu sa dá aktualizovať iPod Classic na kapacitu interného úložiska od 256 GB až po 1 TB.

DankPods vo videu ukázal viacero postupov, ako je možné iPod pamäťovo vylepšiť. Príkladom je aj ďalší iFlash adaptér, ktorý pre zmenu akceptuje 4 microSD karty. V tomto prípade je ale celková dosiahnuteľná kapacita oproti M.2 SATA disku limitovaná a zároveň je potrebné počítať s pomalším prenosom dát z PC.

Vyššie teploty a nižšia výdrž batérie

Na druhej strane, po inštalácii SSD disku je potrebné počítať s vyššími teplotami, nakoľko sa disk zvykne prehrievať. Ako uvádza autor vo videu, pri jednom zo záťažových testov dokonca nameral teplotu 60 °C, pričom uvádza, že pri používaní je vyššiu teplotu v rukách patrične aj cítiť. Zároveň má SSD disk aj výrazne vyšší vplyv na batériu.

Zobraziť celú galériu (4)
Zaznamená výdrž batérie pre rôzne pamäťové konfigurácie. Zdroj: Screenshot/YouTube/DankPods

Vyššie sú zaznamená časy výdrže batérie, ktoré boli v prípade používania SSD disku viac ako o polovicu kratšie. Treba si však uvedomiť, že šlo o záťažové testy a v prípade bežného využívania nemusí byť táto zmena taká drastická. Celkovo ale ide o veľmi zaujímavé riešenie, ktoré ponúka okrem predĺženia životnosti iPodu aj jeho navýšenie kapacity.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom