Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

NASA a Národný úrad pre oceány a atmosféru (NOAA) monitoruje vývoj teplôt na Zemi aj pomocou satelitov na obežnej dráhe. Podľa ich meraní bol rok 2019 rekordne teplý, celkovo druhý najteplejší v 140 ročnej histórii meraní, informuje NOAA.

Doposiaľ najteplejším rokom v histórii meraní bol rok 2016, no minulý rok sa radí svojimi teplotami hneď na druhé miesto. Uplynulým piatim rokom patrí 5 najvyšších priečok najteplejších rokov a od roku 2005 sme tu dokonca mali až 9 najteplejších rokov v globálnom merítku. NASA vo svojich analýzach dokázala, že uplynulá dekáda bola absolútne tou najteplejšou v histórii.

NOAA

Priemerná teplota na celej Zemi bola v minulom roku 0,95 stupňov Celzia, priemer za celé 20. storočie však dosahoval iba 0,04 stupňov Celzia. Možno sa ti tieto rozdiely zdajú na prvý pohľad malé, no v globálnom merítku sa jedná o zásadné zmeny teplôt.

Teplota hornej hladiny oceánov bola v minulom roku dokonca najvyššia v histórii, čo by mohlo spôsobiť aj stúpanie hladiny morí. Ako informuje NYtimes, od roku 1960 je každá nasledujúca dekáda teplejšia, ako tá predtým. Ani posledné roky tak nenasvedčujú k zmene k lepšiemu.

Portál Gizmodopíše, že pred rekordne vysokými teplotami nie sú v bezpečí ani arktické oblasti. V nich je dokonca medziročný nárast teplôt najvyšší, Aljaška mala minulú rok najteplejší v histórii. Topenie ľadovcov taktiež spôsobuje masívne stúpanie hladiny oceánov a morí.

Vysoké priemerné teploty určite nepomáhajú ani obrovským požiarom v Austrálii. Teploty na celom svete by sa mali o niečo zdvihnúť aj v tomto roku, čo teda môže spôsobovať viac podobných požiarov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú