Chceš aby tvoja webová stránka žila dlhšie než ty? Spoločnosť WordPress ponúka nový produkt, ktorý zabezpečí webhosting webu až na 100 rokov. Paradoxom pritom je, že samotná spoločnosť je na trhu len necelých 20 rokov a nový produkt tak vzbudzuje viac otázok, než rieši problémov, informuje TechCrunch.

O novom produkte spoločnosť informovala na svojom webe, kde ho prezentuje ako „plán navrhnutý výlučne pre tých, ktorí hľadajú najvyššie zabezpečenie a dlhú životnosť svojej digitálnej prítomnosti“. Ak sa ale preberieme cez marketingový žargón, nenájdeme odpoveď na zásadnú otázku.

Stojí desiatky tisíc

Nový 100-ročný plán vôbec nie je pre každého. S cenovkou 38 000 dolárov, ktorú je treba zaplatiť jednorazovo, si ho môže dovoliť len málokto. Podľa WordPressu je určený najmä pre rodiny a zakladateľov spoločností, ktorí sa snažia uchovať svoju digitálnu prítomnosť na čo najdlhšiu dobu.

Či už ide o darček novorodencovi v podobe domény a doživotného domova na webe, alebo o niečo, čo uvediete v závete, aby ste zabezpečili, že vaše webové stránky a príbeh budú prístupné aj budúcim generáciám, dúfam, že tento plán prinúti ľudí a ďalšie spoločnosti premýšľať o budovaní z dlhodobého hľadiska,“ uviedol vo vyhlásení generálny riaditeľ WordPress Matt Mullenweg.

Médiá ale upozornili na fakt, že spoločnosť s relatívne krátkou históriou môže mať problém tento sľub dodržať. Neboli totiž zverejnené žiadne informácie o tom, čo sa s webmi zákazníkov stane, ak WordPress úplne skončí alebo produkt prestane ponúkať.

Taktiež bol zdôraznený fakt, že internet o 100 rokov môže mať celkom inú podobu a podľa niektorých je nemožné garantovať prevádzku webových stránok v podobe, v akej ich poznáme dnes. WordPress však argumentuje, že nový program prichádza aj so sériou nástrojov, ktoré dokážu web adaptovať na akékoľvek zmeny, aké budúcnosť internetu a technológií prinesie – nebolo však upresnené o aké nástroje sa jedná a ako fungujú.

Okrem webhostingu aj ďalšie služby

Produkt 100-ročného webhostingu v skutočnosti neobsahuje len služby webhostingu. WordPress totiž okrem domény so 100-ročnou registráciou poskytne aj automatické zálohovanie na viacero serverov (dokonca aj do internetového archívu), spomínané pokročilé nástroje pre vlastníctvo a nepretržitú podporu.

Aj keď tu existuje potenciál zachovať weby dekády po tom, ako ich zakladateľ zomrie, adaptácia nového produktu zatiaľ visí vo vetre.

Najväčšou prekážkou pre väčšinu bude najmä astronomická cena, ktorá produkt jednoznačne berie z rúk bežných ľudí a posúva ho veľkým spoločnostiam.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú