Lenovo na CES 2020 v Las Vegas predstavilo vôbec prvý skladací počítač na svete – Lenovo ThinkPad X1 Fold. Prvé ukážky tohto zariadenia sme síce mohli vidieť už v máji minulého roka, no až teraz sa dozvedáme bližšie špecifikácie, cenu a dostupnosť.

Lenovo ThinkPad X1 Fold je revolučný kompaktný notebook, ktorý prináša technológiu ohybných OLED displejov aj do segmentu počítačov. Podľa výrobcu má zariadenie ponúknuť vysokú efektivitu predovšetkým tým používateľom, ktorí často striedajú medzi smartfónom a notebookom. Lenovo ThinkPad X1 Fold totiž skĺbuje vlastnosti oboch technológií do jednej.

Menej ako 1 kg

Z pohľadu špecifikácií disponuje Lenovo 13,3″ OLED displejom s rozlíšením 2048 x 1536 pixelov a pomerom strán 4:3. V zloženom stave dokáže ponúknuť dve plnohodnotné obrazovky s 9,6″ uhlopriečkou a pomerom strán 3:2. K počítaču je možné pomocou magnetického kontaktu pripojiť externú klávesnicu, no využívať môžeš samozrejme aj tú virtuálnu, ktorá sa zobrazí na obrazovke – upresňuje The Verge.

Lenovo ThinkPad X1 Fold
Lenovo

Neskôr v tomto roku má prísť na trh aj špeciálny podporný stojan, ktorý pomocou bezdrôtovej klávesnice spraví z notebooku plnohodnotný notebook. Nechýba ani podpora stylusu, s ktorým sa výsledná efektivita pri takomto type zariadenia mnohonásobne zvyšuje. Samotná hmotnosť tabletu/počítača pritom nepresahuje hranicu jedného kilogramu.

Osobitný operačný systém

Aktuálne predstavená verzia beží na upravenom systéme Windows 10 Pro. Neskôr v roku sa však na trh dostane aj verzia so systémom Windows 10X, ktorá už je priamo uspôsobená skladacím zariadeniam. V súčasnosti tak Lenovo musí využívať vlastné riešenia k tomu, aby systém dokázal reagovať na zložený a rozložený stav a prispôsobiť tomu obsah.

Lenovo

Používatelia sa nebudú môcť sťažovať ani na nedostatok výkonu. Vo vnútri sa nachádza zatiaľ nešpecifikovaný procesor od Intelu, ktorý je doplnený o 8 GB RAM a až 1 TB SSD disku.

Vo výbave sa tiež nachádza podpora 5G, avšak jedná sa o voliteľnú funkciu, za ktorú sa pravdepodobne bude musieť doplácať. Lenovo tiež sľubuje, že ani z pohľadu výdrže konštrukcie sa niet čoho obávať a X1 Fold vydrží rovnako, ako aj iné notebooky z rady ThinkPad.

Cena a dostupnosť

To najdôležitejšie na koniec. Cena tohto notebooku je stanovená na 2499 dolárov, pričom verzia s Windows 10 Pro bude dostupná ešte v polovici tohto roka. Verzia s upraveným Windows 10X bude k dispozícii neskôr. V prvej polovici roka príde na trh aj stojan, ktorého cena by mala začínať na 23,99 dolárov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom