Veľký IT distribútor eD system pôsobiaci aj na Slovensku je vo veľkých problémoch. Po sofistikovanom kybernetickom útoku spadlo viacero jeho systémov, ktoré sú už 5 dní mimo prevádzky.

Na tému ako prvý upozornil portál DSL.sk. Systémy distribútora eD system sú už aktuálne 5 dní mimo prevádzku po kybernetickom útoku, ku ktorému došlo 10. júna, čo spoločnosť oficiálne potvrdila prostredníctvom webu eDéčko.cz.

Aktualizácia 20.6.2020 o 14:30:

IT distribútor eD system po sofistikovanom kybernetickom útoku ešte stále nespojazdnil všetky svoje systémy. Plná funkčnosť systémov, stránok a distribúcie, mala byť pôvodne obnovená v pondelok 15.6.2020. Bohužiaľ k tomu nedošlo a počnúc nasledujúcim dňom distribútor spojazdnil len expedičný sklad v Ostrave.

Ako uvádza na svojom webe eDéčko.cz, od  štvrtka 18.6. rozbehol aj osobný odber tovaru a rovnako tak reklamačné oddelenie. Vďaka funkčnosti EDI systému a firemných mailov bol zároveň schopný prijímať a expedovať tovar prostredníctvom svojich obchodníkov. V aktualizácii z dňa 19.6 distribútor ohlásil obnovenie všetkých českých pobočiek rovnako ako spustenie českého eD Shopu pre online obchodovanie, ktorý síce fungoval len po technickej stránke.

V rovnaký deň však informoval aj o pretrvávajúcom probléme so slovenským eD Shopom, ktorý nebol aj po viac ako týždni od útoku schopný spojazdniť. Napriek funkčnosti jeho testovacej verzie web nedosahoval 100 % výsledky v záťažových testoch. Aj keď distribútor úpenlivo pracuje na odstránení všetkých problémov, v čase aktualizácie článku jeho slovenský eD Shop ešte stále nebol obnovený.

Kybernetický útok, ktorý vyradil systémy v Česku, na Slovensku aj v Poľsku

Spoločnosť hovorí o veľmi sofistikovanom kybernetickom útoku, ktorý bezpečnostné protokoly včas zachytili a prerušili. Napadnutie technickej infraštruktúry ale ovplyvnilo fungovanie celej spoločnosti, pričom zatiaľ nie je možné vylúčiť cielený útok. Nefunkčný tak zostal ed SHOP či informačné systémy zabezpečujúce chod naskladňovania, objednávok a vyskladňovania.

Zobraziť celú galériu (3)
screenshot/edsystem.sk

Rovnako nefungujú ani systémy zabezpečujúce dátové výmeny, chod firemných mailov a ovplyvnené sú dokonca aj osobné odbery a reklamácie. Podľa správ napriek rozsiahlym výpadkom nedošlo k úniku dát a nebola ohrozená ani bezpečnosť partnerov.

Dnes, 15. júna 2020 spoločnosť na svojich stránkach aktualizovala stav a ospravedlnila sa za naďalej nefunkčné systémy aj po 5 dní po kritickom útoku.

Plánované termíny sa stále posúvajú

Distribútor sa chce uistiť, že všetky jeho systémy budú pri opätovnom spustení fungovať na 100 % a dokáže klientom či partnerom zaručiť maximálnu bezpečnosť. Spoločnosť chcela najprv spojazdniť systémy už na druhý deň po útoku, no termín bol odložený na dnes ráno. Nakoniec sa ale spustenie systémov preložilo až na poobedie. V čase písania článku však boli systémy ešte stále mimo prevádzky.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom