Americký výrobca pochutín Frito-Lay, ktorý je dcérskou spoločnosťou korporácie PepsiCo, sa chystá znížiť emisie v jednom zo svojich závodov v Kalifornii. Dosiahnuť to chce aj výmenou všetkých dieselových nákladiakov za vozidlá Tesla Semi, píše Electrek.

Cieľom je znižovanie emisií

Výrobný závod spoločnosti Frito-Lay v meste Modesto v Kalifornii sa má čoskoro stať výrazne ekologickejším. Dcérska spoločnosť korporácie PepsiCo sa totiž rozhodla nahradiť všetkých 15 dieselových nákladiakov vozidlami Tesla Semi, a taktiež vymeniť množstvo ďalších výrobných zariadení so spaľovacími motormi za elektrické.

Závod v Modeste je projektom spoločnosti s cieľom dosiahnuť takmer nulové emisie továrne, a podporuje ho aj Kalifornská inštitúcia pre čistotu ovzdušia CARB či spoločnosť America Natural Gas, ktoré dokopy prispeli viac než polovicou z celkovej sumy 30,8 miliónov dolárov na projekt.

Zobraziť celú galériu (1)
Screenshot / The Modesto Bee

Množstvo nových vozidiel a zariadení

„V rámci tohto projektu nahradíme 75 kusov distribučných zariadení novými s nulovými, alebo takmer nulovými emisiami. Pôjde o celú škálu zariadení vrátane vysokozdvižných vozíkov či traktorov:“, uviedol viceprezident dodávateľského reťazca PepsiCo, Michael O’Connell, pre The Modesto Bee. Medzi týmito zariadeniami sa okrem 15 nákladiakov Tesla Semi nachádza napríklad 6 menších nákladiakov Peterbilt 220EV, 3 traktory BYD 8Y, či 12 vysokozdvižných vozíkov Crown, pričom všetky zariadenia majú elektrický pohon, a Frito-Lay tiež obstará 38 traktorov Volvo poháňaných zemným plynom.

Tesla nedodá len nákladiaky

Elektrický nákladiak Tesla Semi bol spoločnosťou predstavený už v roku 2017, a jeho produkcia bola naplánovaná na tento rok, čo však nevyšlo, a Tesla musela spustenie výroby modelu ešte o rok posunúť. Spoločnosť Frito-Lay pritom za nákladiaky zložila zálohu už po ich predstavení, pričom ide o celkovú objednávku až 100 kusov tohoto unikátneho vozidla, píše Teslarati.

Zapojenie Tesly do projektu je však obšírnejšie, než len dodávka vozidiel. Automobilka by mala totiž pre závod zabezpečiť aj nabíjacie stanice, solárne panely a dva systémy na uchovávanie energie. Celý projekt má byť dokončený v roku 2021, avšak je pre PepsiCo len začiatkom. Do roku 2030 totiž spoločnosť plánuje celoplošne znížiť svoje emisie skleníkových plynov o 20 %.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom