Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Pravidelne obiehajúca kométa 46P/Wirtanen pri svojom poslednom oblete pred tromi rokmi zanechala za sebou neobvykle veľké množstvo alkoholu.

Okrem toho stihla ale za sebou zanechať aj množstvo ďalších pozoruhodných a nevysvetliteľných stôp. Na tému upozornil portál IFLScience.

Jedna z najbližších komét je plná alkoholu

46P/Wirtanen je krátkoperiodická kométa s orbitálnou periódou 5,4 roka. Od Zeme sa nachádza vo vzdialenosti približne 11,6 milióna km, a tak ako niektoré iné kométy, aj táto pozostáva z prekvapivo zložitých molekúl, medzi ktoré napríklad patrí CH3OH, teda metanol.

Screenshot/HubbleESA/YouTube

Nová štúdia publikovaná v žurnále The Planetary Science Journal založená na meraniach z decembra 2018, kedy NASA umožnila autorom štúdie využiť zariadenie NIRSPEC (Near-Infrared Spectrograph) nainštalované na známom havajskom observatóriu W.M. Keck, priniesla pozoruhodné výsledky, upozorňuje NASA na svojom webe.

16. decembra 2018 sa kométa 46P/Wirtanen priblížila k Zemi na vzdialenosť približne 11,4 milióna km, čo je 30-násobok vzdialenosti Mesiaca od Zeme, vďaka čomu sa stala jednou z najbližších komét, aké preleteli okolo Zeme za posledných 70 rokov.

Vďaka tomuto neuveriteľne blízkemu preletu a skupine vedcov pod vedením Neil Dello Russoa a Boncho Bonevova teraz vieme, že 46P/Wirtanen má jeden z najvyšších pomerov alkoholov k aldehydom, aký sme kedy na kométach namerali. Podľa Russoa táto informácia sama o sebe prezrádza veľa o tom, ako boli molekuly uhlíka, kyslíka a vodíka distribuované na počiatku Slnečnej sústavy.

Uvedené však ani zďaleka nie je jediná zvláštna vec objavená na tejto kométe. Vo všeobecnosti môžeme kométy považovať za malé astronomické objekty zložené prevažne zo zamrznutého plynu, prachu a hornín.

Povrch týchto veľkých „snehových gúľ“ sa pri prelete blízko Slnka vplyvom slnečného žiarenia otepľuje a materiál na ich povrchu prechádza z tuhého skupenstva rovno do plynného, čím vznikne tzv. koma (plynný obal okolo jadra kométy).

NEPREHLIADNI
Vedci sú prekvapení, v kométach našli výpary ťažkých kovov. Nielen v našej slnečnej sústave

Abnormalít tu je viac než dosť

Za normálnych okolností, keď sa kométa začne vzďaľovať od Slnka, koma ochladne. V tomto prípade však k žiadnemu výraznému znižovaniu teploty nedochádzalo, čo znamená, že okrem slnečného žiarenia musí túto kométu zahrievať ešte niečo iné.

NASA

Hoci vedci zatiaľ nedokážu určiť, čo presne by 46P/Wirtanen malo zahrievať, domnievajú sa, že jednou z možných príčin by mohla byť chemická reakcia, pri ktorej slnečné žiarenie ionizuje niektoré atómy a molekuly v kome blízko jadra, následkom čoho dochádza k uvoľňovaniu vysoko energetických elektrónov.

V prípade, že sa tieto vysoko energetické elektróny zrazia s inými molekulami, môžu preniesť časť svojej kinetickej energie a tým zahriať plyn v kométe.

Ďalší scenár, ktorý je zároveň v súlade s tým, čo sme videli pri iných kométach, zahŕňa odlamovanie pevných kusov ľadu od jadra, ich sublimáciu a teda i uvoľňovanie energie do komy

Okrem toho sa vedcom iba za 10 až 20 minút pozorovania podarilo zistiť priestorové rozloženie chemických prvkov kométy, vďaka čomu s istotou môžeme povedať, že na  46P/Wirtanen sa nachádzajú aj molekuly, acetylénu, amoniaku, etánu, formaldehydu, kyanovodíku, metanolu a vody.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú