Kométy opäť prekvapili vedcov, tentoraz svojim zložením. V ich atmosférach objavili výpary ťažkých kovov, nezávislá poľská štúdia následne upozornila na prítomnosť niklu v medzihviezdnej kométe 2I/Borisov, informuje ESO.

Dôležitý objav, pomohol obrovský teleskop VLT

O výskyte ťažkých kovov v kométach vedci vedeli. Keďže však kovy v tuhom skupenstve pri nízkych teplotách nesublimujú, nečakali ich výskyt v atmosférach studených komét, ktoré sa nachádzajú ďalej od Slnka.

„Detegovanie výparov železa a niklu v atmosférach všetkých komét, ktoré sme za posledné dve dekády pozorovali, bolo veľkým prekvapením“, vyjadril sa Jean Manfroid z univerzity Liège v Belgicku. Manfroid je zároveň vedúcim najnovšej štúdie, v ktorej bližšie popisujú svoj objav.

ESO/L. Calçada/SPECULOOS Team/E. Jehin, Manfroid a spol.

Kométy sú nositeľmi materiálov z éry formácie planét a podľa vedcov môžu byť kľúčom k pochopeniu chémie planét v prvotných štádiách. Zloženie komét je najčastejšie určené práve skúmaním ich chvostov, belgický tím našiel železo a nikel v ich atmosférach v približne rovnakých množstvách – železo však zvyčajne býva prítomné v 10-násobne väčších množstvách

Kométy staré 4,6 miliárd rokov sú pre astronómov istou formou fosílií. Ide celkovo o približne dvadsať komét, ktoré pozorovalo Európske južné observatórium pomocou teleskopu VLT (Veľmi veľký teleskop). Ten pomocou spektroskopie skúmal zloženie atmosfér komét v rôznych vzdialenostiach od Slnka.

Nezávislá štúdia zistila to isté aj o medzihviezdnych kométach

Nezávisle od tejto štúdie učinili podobný objav aj poľskí vedci, avšak tentoraz v prípade medzihviezdnej kométy 2I/Borisov. V roku 2019 ju objavil amatérsky astronóm z Krymu, Genadij Vladimirovič Borisov.

ESO/L. Calçada/O. Hainaut, P. Guzik and M. Drahus

Vo svojej štúdii popisujú jej zloženie, ktoré skúmali taktiež pomocou VLT. Konkrétne použili spektrograf X-shooter a ich objav sa zhoduje s nálezmi belgického tímu. Obe štúdie preukázali, že lokálne kométy a tie medzihviezdne toho majú spoločného oveľa viac, než vedci pôvodne predpokladali.

Množstvo emitovaného železa bolo pomerne nízke, len približne 1 g za sekundu. Tieto kométy pritom za sekundu vypustili až 100 kg vody. Piotr Guzik, poľský astronóm, si myslí, že vedci tieto molekuly prehliadali preto, lebo nikoho z nich ani len nenapadlo hľadať ich.

Kométa 2I/Borisov. Zdroj: NASA

Skúmanie medzihviezdnych objektov je dôležité, keďže nesú základné informácie o cudzích svetoch, z ktorých pochádzajú. Vedci teraz napríklad vedia, že plynný nikel je prítomný aj v kométach vo vzdialených kútoch našej galaxie. 2I/Borisov je len druhý medzihviezdny objekt, ktorý sme pozorovali pri prechode našim solárnym systémom.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú