Ako informoval The Wall Street Journal, riaditeľ nemenovanej britskej energetickej spoločnosti bol navedený, aby poslal 220 000 € dodávateľovi z Maďarska, pretože mu to nariadil šéf. Zlodeji však napodobnili šéfov hlas pomocou umelej inteligencie, píše IFL Science.

Umelá inteligencia nemusí mať len prospešné využitie. Podvodníkom sa totiž pomocou nej podarilo ukradnúť až 220 000 € z nemenovanej britskej energetickej spoločnosti. Cez napodobeninu hlasu šéfa jej materskej nemeckej spoločnosti totiž naviedli jej CEO, aby okamžite danú sumu peňazí previedol na účet dodávateľa v Maďarsku kvôli prípadným „pokutám za oneskorené platby“.

Podvod odhalili pri ďalšom pokuse

„Softvér dokázal napodobniť nielen jeho hlas, ale aj intonáciu a nemecký prízvuk.“, povedala hovorkyňa Euler Hermes, poisťovni okradnutej energetickej spoločnosti, Antje Wolters pre Washington Post. Peniaze boli po krádeži presúvané cez účty v Maďarsku a Mexiku a rozptýlené po celom svete.

Podvod bol odhalený po tom, čo sa zlodeji prostredníctvom riaditeľovho hlasu domáhali ďalšej platby, čo už prišlo CEO energetickej firmy podozrivé. Rozhodol sa preto zavolať riaditeľovi materskej spoločnosti osobne, ktorý zdvihol telefón.

iOS 11 CLIR
Zobraziť celú galériu (0)
YouTube / Screenshot

Rôzne možnosti využitia

Toto však nemusí byť prvýkrát, keď sa niečo podobné stalo. Bezpečnostná spoločnosť Symantec tvrdí, že sa stretla už s najmenej tromi prípadmi hlasového podvodu, kedy zlodeji navádzali spoločnosti aby poslali peniaze na podvodný účet.

Podľa Symantecu jeden z nich dokonca spôsobil straty miliónov dolárov. Táto technológia však môže mať aj zaujímavé možnosti využitia. Minulý rok napríklad Google so svojou umelou inteligenciou testoval, či dokáže zavolať do reštaurácie alebo kaderníkovi a rezervovať si termín bez toho, aby človek na druhom konci vedel, že hovorí s algoritmom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom