Vysokopostavení funkcionári technologických spoločností sú tiež len obyčajní ľudia z mäsa a kostí. Inak tomu nie je ani v prípade CEO Googlu, Sundara Pichaia, ktorého osoba bude ústrednou postavou v dnešnom článku.

Sundar Pichai sa stal generálnym riaditeľom technologického giganta v roku 2015 a vo svojej kariére tak zatiaľ dosiahol najvyšší bod. Aký je však príbeh človeka, ktorý je jedným z najdôležitejších ľudí na svete?

Sundar vyrastal v Indii v pobrežnom meste Chennai. Napriek tomu, že jeho otec bol elektrický inžinier a mama stenografka, rodina nepatrila k bohatým. Sundar spával so svojim bratom v jednej posteli v ich dvojizbovom byte. Celé Sundarovo meno znie Pichai Sundararajan.

Rodičia si na Sundarovi všimli, že má obrovský talent na čísla a ich memorovanie, keď vedel spamäti vytočiť všetky čísla na ich starom telefóne.


Pichar študoval metalurgiu na Inštitúte technológií v Kheragpur, ale jeho záujem o počítače bol enormný. Prvý program z jeho rúk bol jednoduchý šach, no jeho úspech mu získal štipendium na populárnej univerzite Stanford.

Presunutie do Kalifornie bolo pre Sundara veľkou zmenou a splneným snom zároveň, nakoľko ho technológie vždy priťahovali. Zrazu bol v Kalifornii, kde sa nachádza aj známa oblasť Silicon Valley, ktorá je domovom mnohých úspešných technologických spoločností.

Obdobie tesne po presune nebolo ľahké, finančné nároky na život v Indii a v Amerike sa nedali porovnávať. Picharovi navyše chýbala jeho priateľka, s ktorou sa nakoniec oženil a dnes majú dve deti.

Sundar skončil Stanford a ďalší stupeň vzdelanie nadobudol na Whartonskej univerzite v Pensylvánii. Jeho cesta so spoločnosťou Google sa preťala 1. apríla 2004, keď začal pracovať na toolbare známeho vyhľadávača, ktorý umožňoval jednoduchý prístup k službám Google zo všetkých prehliadačov.

Toolbar sa však na trhu neudržal príliš dlho. Osudným mu bol krok Microsoftu, ktorý svoj Internet Explorer v roku 2006 vybavil predinštalovaným vyhľadávačom Bing.

Krok Microsoftu ale dopomohol Googlu a aj samotnému Sundarovi k ďalšiemu úspechu. Po okolnostiach z roku 2006 presvedčil vedenie, aby sa sústredilo na výrobu vlastného prehliadača. Výsledok už všetci poznáme – Google Chrome najpoužívanejší internetový prehliadač súčasnosti.


Už v roku 2008 sa stal „zlatý“ indický vizionár viceprezidentom pre vývoj produktov Google. Jeho čaro bolo v tom, že ako líder vystupoval vždy s pokorou, zameriaval sa skôr na výsledky ako na to, aby vyčnieval z radu.

Svojím postojom si zaslúžil čoraz väčšiu pozornosť a zodpovednosť. V roku 2013 sa po odchode Andyho Rubina stal zodpovedným za celú divíziu okolo Androidu.

Je tiež zodpovedný aj za maximálne prepojenie operačného systému Android s Googlom. Pred jeho príchodom to boli prakticky dva rozličné projekty. Jeho pričinením vznikol aj prvý Google smartfón, Android One.

Prsty má aj v investícii do Nestu vo výške 3,2 miliardy amerických dolárov, ktorá sa odohrala v roku 2014.

Ďalšou oblasťou, v ktorej sa Sundar angažuje, je inovatívny Chrome OS, ktorého potenciál sa, bohužiaľ, naplno ešte neukázal.

Úspech, samozrejme, priťahoval oči konkurencie, ktorá Inda viackrát lanárila do svojich radov za veľmi prívetivých finančných podmienok. Pichai však ostal lojálny Googlu a často funguje ako medzičlánok medzi Larrym Pageom a tímami vývojárov.

V roku 2014 ho Larry Page učinil zodpovedným za takmer všetky produkty Google, a tak sa stal druhým najvyššie postaveným mužom giganta.

Spoluprácu s ním si Larry Page nevie vynachváliť. Podľa neho má Sundar schopnosť pozerať dopredu, čo je v oblasti technológií veľmi dôležité. Taktiež dokáže bleskovo zmobilizovať jednotlivé tímy, ak je to potrebné.

Svoje súkromie si stráži, no napriek tomu sa verejne vyjadruje k spoločenským udalostiam. Po víťazstve Donalda Trumpa v amerických voľbách a jeho vyhláseniach spojených s migráciou napísal: „Nenechajme strach poraziť naše hodnoty. Mali by sme naďalej podporovať moslimov a iné menšiny v USA a po celom svete.“

Nie je prekvapením, že jedinou sociálnou sieťou, na ktorej je CEO Googlu momentálne aktívny, je Google+.

Z osobností, ktoré obdivuje, nemožno nespomenúť Nelsona Mandelu, Dennisa Ritchieho, Johna McCartyho alebo Anthonyho Shadida.

zdroj fotografie: Business Insider
Svoj pôvod v sebe nezaprie. Miluje kriket, ktorý je veľmi populárny práve v jeho rodnej Indii.

zdroj fotografie: Business Insider
Výsledok bol pre neho vždy viac ako ego a uznanie, čo mu zabezpečilo lojalitu celej Google komunity, kde ho všetci milujú.

Za svoju prácu je, samozrejme, aj patrične ohodnotený. Vo februári 2016 dostal podľa portálu Bloomberg zhruba 183 miliónov dolárov, ktoré bude čerpať nasledujúce 4 roky. Ide o zatiaľ najväčšiu sumu, ktorú Google ponúkol svojmu zamestnancovi.

Vo svojej krajine je ľuďmi považovaný za akéhosi hrdinu, ktorý si splnil americký sen“, o ktorom mnoho nielen mladých Indov len sníva.

Napriek veľkým úspechom, popularite a stabilnej finančnej situácii, zostáva pri zemi. Je dôležité pracovať s ľuďmi, ktorí vás robia neistým. Len tak môžete stále viac posúvať svoje limity.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP