Vďaka Vesmírnemu teleskopu Jamesa Webba vedci bližšie špecifikovali zloženie atmosféry exoplanéty, ktorá prekvapila látkami potrebnými pre život na Zemi. Ako však upozorňuje Phys.org, napriek prítomnosti týchto látok na tomto svete mimozemský život hľadať nemusíme a to kvôli vzdialenosti od materskej hviezdy, ktorá extrémne zahrieva jej povrch.

Nebezpečný tanec s hviezdou

WASP-166b je približne sedemkrát väčšia a 32-krát hmotnejšia ako Zem. Okolo svojej hviezdy obieha každých 5,44 dní vo vzdialenosti približne 0,067 AU. Planéta je relatívne horúca, pričom jej priemerná teplota sa odhaduje na 1 270 K. Parametre WASP-166 ju zaradzujú do tzv. „horúcej Neptúnovej púšte“—oblasti s vysokým žiarením a strednými polomermi planét, ktorá je len riedko osídlená.

Materská hviezda WASP-166, nachádzajúca sa vo vzdialenosti 368 svetelných rokov, má spektrálny typ F9V a je o približne 20 % väčšia a hmotnejšia ako Slnko. Jej efektívna teplota je 6 050 K (5 776 °C), metalicita dosahuje hodnotu 0,19 dex a jej vek sa odhaduje na 2,1 miliardy rokov.

Tím astronómov vedený Andrewom W. Mayom zo Sanfranciskej štátnej univerzity sa rozhodol detailne preskúmať atmosféru WASP-166b. Na tento účel použili JWST vybavený prístrojmi Near Infrared Imager and Slitless Spectrograph (NIRISS) a Near Infrared Camera (NIRCam).

Midjourney

Má vodu aj CO2

„Zaznamenali sme dva prechody planéty pred hviezdou pomocou JWST—jeden pomocou NIRSpec BOTS G395M/F290LP (2,80 – 5,17 µm) a druhý pomocou NIRISS SOSS Order-1 (0,85 − 2,81 µm),“ uviedli vedci v štúdii. Pozorovania odhalili, že atmosféra WASP-166b obsahuje vodu a oxid uhličitý, ktoré dominujú získanému spektru. Tím navyše dokázal pomocou JWST slabo detegovať amoniak a tlak v oblakoch atmosféry. Vzhľadom na vyššie uvedené podmienky však život nemá na takomto svete šancu.

Zvyšok atmosféry WASP-166b je pravdepodobne tvorený takzvanými primordiálnymi alebo prastarými plynmi—héliom a vodíkom v solárnom pomere. Vedci hľadali aj ďalšie zlúčeniny, ako je oxid uhoľnatý alebo amoniak, ale v údajoch z JWST ich nezistili.

Podľa štúdie má WASP-166b pomer uhlíka k kyslíku približne 0,282, čo je nižšie ako u jej materskej hviezdy (0,41) a výrazne nižšie ako u Slnka (0,55). Ukázalo sa tiež, že exoplanéta má vysokú metalicitu atmosféry—približne na úrovni 1,57.

Môže to byť ešte horšie

Podmienky na exoplanéte WASP-166 b sú katastrofálne, ale ani zďaleka sa nevyrovnajú planéte WASP-43b, o ktorej sme informovali nedávno. Ukázalo sa, že na dennej strane tejto exoplanéty je pekelných 1 250 stupňov Celzia, zatiaľ čo na nočnej strane je o celých 600 stupňov Celzia menej. Akoby to ale nestačilo, vietor v jej atmosféry dosahuje rýchlosť až 9 000 km/h.

Čítajte viac z kategórie: Ekológia

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP