Počnúc 25. februárom EÚ zakázala uvádzať na trh všetky kompaktné žiarivky s označením CFLni.

Tento zákaz je súčasťou smernice RoHS (Restriction of the use of Hazardous Substances – Obmedzenie používania nebezpečných látok) známej aj ako smernica Európskeho parlamentu a rady 2011/65/EÚ. Tá obmedzuje používanie nebezpečných látok v elektrických a elektronických zariadeniach vrátane ortuti v žiarivkách. Na tému upozornil portál Watt24.

Koniec žiariviek

V priebehu tohto roka budú vyradené aj lineárne (trubicové) žiarivky T5 a T8, presnejšie kompaktné žiarivky tohto typu s výkonom do 30 W a životnosťou najmenej 20 000 hodín, ktorých predaj vďaka výnimke skončí až 25. augusta 2023.

Predaj kompaktných žiariviek s označením CFLni skončil už 24. februára 2023. Infografika nižšie lepšie vysvetľuje, ako dané typy svetelných zdrojov vyzerajú.

Watt24

Neskôr sa tento zákaz dotkne aj halogénových výbojok s označením G4, GY6.35 a G9. V uvedené dátumy skončili alebo skončia aj výnimky pre rozličné typy žiarivkových trubíc, vrátane kruhového, či štvorcového tvaru, uvádza sa v smernici.

Smernica RoHS, ktorá nadobudla účinnosť v júli 2006, príležitostne prechádza revíziami. Smernica bola prepracovaná ako RoHS 2 a nadobudla účinnosť v januári 2013. O šesť rokov neskôr sa pôvodných šesť nebezpečných látok rozšírilo na 10. V júli 2021 potom rozšírenie vstúpilo do platnosti aj pre lekárske prístroje, monitorovacie a kontrolné prístroj, píše portál Assent.

Čo sa týka samotného RoHS, ide o riadny právny predpis Európskej únie, ktorý obmedzuje používanie niektorých nebezpečných látok v elektrických a elektronických zariadeniach. Medzi tieto látky patrí ortuť, olovo, kadmium, šesťmocný chróm, polybrómované bifenyly (PBB), polybrómované difenylétery (PBDE) a niekoľko ďalších.

Z tohto dôvodu budú musieť spoločnosti, ktoré vyrábajú alebo do Európskej únie importujú tieto zariadenia dodržiavať obmedzenia použitia nebezpečných látok uvedených v smernici RoHS. V praxi to znamená zhruba toľko, že zariadenia, ktoré sa nezmestia do povolených limitov nebezpečných látok uvedených v smernici, sa nebudú môcť predávať na trhu EÚ.

NEPREHLIADNI
Neuveriteľná absurdita. Nové pravidlá EÚ zakážu predaj najlepších televízorov na trhu

Výnimka pre tieto žiarivky bola v minulosti udelená kvôli technickým obmedzeniam a problémom s neexistenciou ekologickej alternatívy. Vzhľadom na pokrok v technológii a rastúci dopyt po úspornejších a ekologických riešeniach však bola zrušená (skončila platnosť), takže žiarivky obsahujúce ortuť nadobro skončili. Predĺženie výnimiek na 3 – 5 rokov sa plánuje pre HPD výbojky a špeciálne výbojky (UV-C).

Christian Taube/Wikimedia

Samozrejme, platí, že predajcovia budú môcť dopredať všetky svoje zásoby. Hoci teda zakázané žiarivky nezmiznú okamžite, je isté, že tento rok odzvonilo ďalším svetelným zdrojom.

Prechod na LED je nevyhnutný

Postupné zákazy neefektívnych zdrojov svetla by mali poviesť k nárastu výroby ekologickejších a energeticky účinnejších riešeniach, hlavne LED svietidiel, ktoré majú niekoľko výhod, vrátane vysokého stupňa energetickej účinnosti (oproti bežným žiarivkám usporia až 80 % energie), omnoho dlhšej životnosti, bezpečnosti a pod.

Fotorech/Pixabay

Hoci prechod na LED zdroje svetla začal už pred niekoľkými rokmi, v EÚ ale existuje stále mnoho inštitúcií, ktoré využívajú klasické „neónky“.

Podľa dostupných informácií je v EÚ až 40 % podnikov vybavených práve žiarivkami T8. Tie, ako sa zdá budú svoje staré a neúčinné zdroje svetla chtiac-nechtiac postupne nahrádzať LED svietidlami.

Hoci obstarávacia cena LED svietidiel v porovnaní s klasickými žiarivkami je o niečo vyššia, kombinácia výrazne dlhšej životnosti a vyššej účinnosti sa postará o to, že financie sa ti v priebehu rokov stihnú vrátiť.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú