Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Od 1. septembra 2021 vstupujú do platnosti nové pravidlá a energetické štítky, ktoré zakazujú využívanie niektorých žiariviek a halogénových žiaroviek. Na tému upozornil portál Euractiv.

Smerom k uhlíkovej neutralite

Ako píše portál Európskej komisie, kvôli snahe pomôcť spotrebiteľom v Európskej únii znížiť účty za energie, vstupuje od 1. septembra 2021 do platnosti nová verzia energetických štítkov pre „osvetľovacie výrobky“, teda v praxi klasické žiarovky, žiarivky a LED svetlá.

Pixabay

Tieto zmeny podľa Európskej komisie do roku 2030 ušetria každý rok až 7 miliónov ton ekvivalentu CO2, čo je spolu s predchádzajúcimi reguláciami z rokov 2009 až 2012, ktoré priniesli úspory v podobe 12 miliónov ton ekvivalentu CO2, už je poriadny krok vpred smerom k uhlíkovo neutrálnej Európe.

Nové štítky budú na každom obale

Nové pravidlá stanovujú iné minimálne požiadavky na energetickú účinnosť, vďaka čomu budú niektoré žiarivky a halogénové žiarovky s okamžitou platnosťou zakázané. Ďalšie by mali byť zakázané v priebehu dvoch rokov.

Taktiež boli zavedené nové požiadavky na jednoduchú odnímateľnosť a vymeniteľnosť svetelných zdrojov alebo zvýšenie životnosti LED a OLED svetiel. K zmenám viedol zrejme fakt, že stále viac svetelných zdrojov dosahovalo na energetických štítkoch hodnotenie A+ alebo A++.

Podľa eurokomisárky pre energetiku Kadri Simsonovej sú „naše žiarovky a ďalšie svetelné produkty natoľko účinné, že viac ako polovica LED svietidiel je v súčasnosti v triede A++. Aktualizácia štítkov umožní spotrebiteľom jednoduchšie zistiť, ktoré výrobky sú najlepšie vo svojej triede. To zase spotrebiteľom pomôže ušetriť peniaze na účtoch za energie.“

Zmeny sú na samotných energetických štítkoch viditeľné na prvý pohľad. Tie sa v podstate vracajú k pôvodnému riešeniu. teda ku stupnici A až G, čo znamená, že na štítkoch označenie A+, A++, A+++ už čoskoro nenájdeme.

Prísne kritériá

Podľa dostupných informácií ide o prísne pravidlá, ktoré sú nastavené tak, aby spočiatku iba veľmi málo produktov dokázalo dosiahnuť hodnotenie „A“, alebo „B“. Týmto spôsobom sa EÚ snaží otvoriť na trhu priestor pre nové, oveľa efektívnejšie produkty. V súčasnosti najúčinnejšie výrobky v obchodoch budú spravidla hodnotené ako trieda „C“, prípadne ako trieda „D“.

Nové energetické štítky – zdroj: ec.europa.eu

Na štítkoch bude zahrnutých aj niekoľko nových prvkov. Spomedzi nich sa bude najviac vynímať QR kód, ktorý odkazuje na celoeurópsku databázu, kde spotrebitelia nájdu detailné informácie o danom produkte.

Samozrejme, zmeny neprídu okamžite. Predajcovia majú možnosť dopredať svoj existujúci tovar s pôvodnými energetickými štítkami do 18 mesiacov. Pokiaľ ide o e-shopy, tie by mali staré štítky zobrazujúce sa v internetovom prehliadači nahradiť novými už do 14 pracovných dní.

Zmeny energetických štítkov svetelných zdrojov nadväzujú na zmeny energetických štítkov pre ďalšie kategórie výrobkov (chladničky, mrazničky, umývačky a pod.), ktoré vstúpili do platnosti 1. marca 2021. Aktuálne sa tiež pracuje na zmenách štítkov pre kuchynské spotrebiče, sušičky, kotle na tuhé palivá a pod.obne Väčšina spotrebičov a zariadení prejde na nový štítkový systém do roku 2023, ohrievače a kotly majú čas až do roku 2025.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú